СТУДИЈЕ ДОКАЗАЛЕ ДА УСВАЈАЊЕМ ГУП НЕЋЕ БИТИ ШТЕТЕ ПО ОКОЛИНУ: Огласио се главни новосадски урбаниста
У изради предлога Генерално урбанистичког плана за Нови Сад урађене су две независне студије које су показале и доказале да неће бити никавог штетног утицаја, каже у разговору за НС Уживо Душан Миладиновић, директор "Урбанизма".
Миладиновић истиче да негативни коментари и критике које се тичу приобаља Каменичке аде и бродоградилишта упућују без икаквих претходних анализа и студија.
– Увек једно те исто, без обзира колико смо пута показали и доказали кроз чак две независне студије да нема никаквог штетног утицаја. Једну од студија је радила "Војводина пројект" и још четири професора Факултета техничких наука у Новом Сада чија је управо струка у области одбране од поплава високих и подземних вода. Те две независне студије доказале су да не постоји никакава опасност од плављења Новог Сада. Због тога што смо преузели планске документације из ранијег периода и ГУП и регулационих планова веслачка стаза служи као један део који ће служити за стабилизацију подземних вода на Телепу, али неће допуштати ни да падну превише те подземне воде и на тај начин неће доћи до исушивања тла.
У ТОКУ СУ РАДОВИ НА ЈЕДНОЈ ОД НАЈЛЕПШИХ ГРАЂАВИНА СУБОТИЦЕ: Много младих своје време проводи баш у тој згради
ПРОДАЈЕ СЕ "ТИТОВА ВИЛА" НА ПАЛИЋУ ВРЕДНА 800.000 ЕВРА: Историјат овог суботичког експоната ће ВАС одушевити
ОВО ЈЕ НАЈВЕЋА ПРЕДНОСТ ЖИВОТА У НОВОМ САДУ: Грађани масовно користе једно превозно средство и чувају околину
– Грађани треба да знају и да разумеју да веслачка стаза није само за веслаче и кајакаше. То је за све грађане Новог Сада, да свако може да оде сам, са породицом, децом да узме било какав чамац и да весла по њој и да уживају у томе, Тло није бетонирано, како стално неко жели да представи. Тло ће бити песковито, бетом никад нико није поменуо ни једном речју, ни у студијама ни у плановима. Планира се и нова плажа и она је преузета и ранијих урбанистичких планова.
Главни Новосадски урбаниста истиче да многи то не знају да још 2012. године тадашња власт организовала једну радионицу заједно са Ахритектонским факултетом у НС где су учествовали још одређени групе стручњака различитих профила из Беча, Прага, Кракова и наравно Новог Сада и анализирали су потенциијал тог дела приобаља.
БИЋЕ ИЗГРАЂЕНО УКУПНО ОКО ПЕТ ОДСТО ПОВРШИНЕ, АКЦЕНАТ НА ТУРИСТИЧКОМ ПОТЕНЦИЈАЛУ
– То је био део бродоградилишта и Рибарског острва као и касарне речне флотиле. Радили су економску анализу. Дошло се до закључка да по том тадашњем плану све је било преоптерећено урбанизациојом и изградњом и улицама и објеката и хотелских комплекса и правили су деловања у ствари оно што ми данас имамо предвиђено овом ГУП то је да се Каменичка ада брише све те објекте и задржава само мали постотак објеката у сврху културе, образовања и спорта. То је укупно до пет одсто од укупне површине може да буде изграђено, а нарочито је дат акценат на марини као изразито туриштичком и економском потенцијалу.
КАМЕНИЧКУ АДУ САДА КОРИСТЕ САМО ОНИ КОЈИ ТУ ИМАЈУ НЕЛЕГАЛНЕ ОБЈЕКТЕ
– Ми желимо да то буде туристички потенцијал града иопуштајући, где грађани могу да дођу, а да не потроше ниједан динар и ту проведу цео дан, да се шетају, возе бицикл, што сада не могу. Ово ће донети јако пуно пара, па ће онда моћи да се срећђује И све остале недостаајсеће ствари у граду које су наслеђен е од свих претходних деценија које нико никада није решавао. У последњих десет година је урађено много више него у претходних ко зна колико деценија и то су чињенице!
ФЛОСКУЛЕ "ГРАЂАНИМА ЈЕ НЕШТО ПОТРЕБНО ИЛИ НЕ" НИСУ ОСНОВАНЕ
– Ако негде нема директног економског добитка, то не знаћи да није добитак за грађане. Парк не доноси директан економски добитак никоме, већ је трошак, јер та парцела није продата, већ је и уложено да се изгради парк, али зато ће укупно једна микролокација добити на вредности. Исто тако Каменичка ада која је сада нападнута нелеганим објектима и није доступна свим грађанима Новог Сада, биће доступна када се то све доведе на ниво како смо планирали овим ГУП-ом. То значи да има пуно бициклистичких стаза, 10- ак километара пешачких стаза, објеката за спорт и културу коју заузимају врло малу површину. Што се тиче бродоградилишта, оно је исте намене као што је била и остала и касарна речне флотиле. Ако је и касарна имала велике економски потенцијал за Нови Сад, не видим како онда ти критичари не виде да исти такав потенцијал постоји и од бродоградилишта. Ако се буде реализовале неке од тих могућности на ГУП-у на све то ће инвеститор платити комуналне доприносе, порезе и обала ће коначно бити отворена – за све грађане, што сада није. Никако да се ти критичари договоре са собом – јел им одговара да то све плати инвестор или им не одговара? И још једном подвлачим – Каменичка Ада не гтреба да буде много изграђена као што је била. Ми желимо да Нови Сад има велику парковску површину, преко 55 хектара која ће бити доступна свима и где сви могу да уживају у шетњи, спорту, бициклизму. Сада ни то не ваља!