СУБОТИЦА: Отворен међународни скуп посвећен мањинским језицима и вишејезичности
На Отвореном универзитету, отворен је међународни скуп "Мањински језици и вишејезичност у Србији и централној и источној Европи".
У оквиру дводневног скупа, кроз бројна излагања и округле столове, говориће се о мањинским језицима, њиховој употреби у образовању, као и о мањинским књижевностима.
ЛИЦЕМЕРНО! Лидер покрета “НАДА” Милош Јовановић хоће у борбу против корупције са пљачкашима из новосадске фракције ПОКС који су остављали пустош у јавним предузећима
ЏЕЗ НА ФОТОГРАФИЈИ! Изложба “Jazzography 3” одушевила Новосађане
ШИЛИНГОВАЊЕ: Суботичанка показала још једну уметност украшавања ускршњих јаја
Први дан скупа, који организују Балканолошки институт САНУ и Универзитет у Ослу, резервисан је за излагања о мањинским језицима у образовању.
- Разни излагачи говоре о томе са којим изазовима, проблемима и тешкоћама се суочавају мањински језици у образовању, али говори се и о томе које могућности и перспективе се отварају, шта може да се промени - објашњава др Марија Мандић из Балканолошког института САНУ за портал Subotica.com.
Организатори наводе да није акценат само на мањинској популацији, већ и на већинској која је, како сведоче примери из прошлости, некада била вишејезична.
- Хтели бисмо да размислимо и о моделима образовања који би и мањинску и већинску популацију учинили вишејезичном, макар када су у питању језици средине. То је један од изазова ком желимо озбиљно да се посветимо.
У том смислу, у оквиру програма, биће и једно систематично предавање о мађарском језику који је, према речима организатора, поново постао веома актуелан за учење као страни језик, пре свега, због могућности добијања држављанства.
- Када је мађарски језик у питању занимљива је ситуација да је он изгубио престиж у односу на неко доба из Аустроугарске. Међутим, сада поново добија престиж, јер га, због добијања држављанства, много људи учи као нематерњи. Ова конференција и има за циљ да покаже како се разне ствари дешавају на језичком тржишту.
Да су скупови попут овог врло корисни, нарочито у Суботици која је град у ком су у службеној употреби чак четири језика, сматра др Сузана Кујунџић Остојић, председница Буњевачког националног савета. Буњевачки језик недавно је добио статус службеног језика, а из Националног савета наводе да овај језик има добру будућност јер се сада људи и у свакодневним разговорима лакше опредељују за употребу буњевачког, као матерњег језика.
- Овог јутра у штампу је ушла граматика буњевачког језика. У питању је велика, дескриптивна граматика и нико се никада није нашим језиком бавио на тај начин. Када је у питању употреба буњевачког у образовању, он се у школама учи већ 16. годину, али мислим да још увек нисмо достигли максимум по том питању. Потребно нам је да се школују учитељи, да имамо лекторат за наш језик, а предстоји нам и да "освојимо" високо образовање - навела је Кујунџић Остојић - Што се тиче институционалне употребе језика, многи документи се преводе на буњевачки језик и задовољни смо због тога.
Овај међународни скуп о мањинским језицима и вишејезичности реализује се у оквиру пројекта "Испитивање граница транснационалног" који финансира Норвешки истраживачки савет, а спроводе га Балканолшки институт САНУ и Универзитет у Ослу.
Више вести о Суботици можете прочитати на порталу Subotica.com