Оваква светиња се ретко где може видети: Храм Светих Благовести даје посебан сјај Алибунару (ФОТО/ВИДЕО)
Храм је посвећен је празнику Благовести, а иконе на иконостасу радило је више сликара тог доба.
Алибунар је градско насеље у општини Алибунар, у Јужнобанатском округу. Као један од значајнијих фактора који ову општину чине туристичком атракцијом и чији потенцијал се из године у године све више и све значајније развија јесте то што кроз Алибунар пролази значајна друмска саобраћајница Београд-Панчево-Алибунар-Вршац-Темишвар, као и пруга која такође спаја Београд и Темишвар па су тако туристи неизоставни састав ове општине, јер, где год пођеш, кроз Алибунар мораш да прођеш.
БИЗНИС ЗОНА КОЈА ГОДИ СВАКОМ ИНВЕСТИТОРУ: Домаћи или страни - није битно, успешно пословање је загарантовано (ФОТО/ВИДЕО)
ПУТ МЕДА И СИРА: Тура какве нема у Србији - посетиоци одушевљени туристичком понудом општине Жабаљ (ФОТО/ВИДЕО)
ИНВЕСТИЦИОНИ РАЈ НАДОМАК БЕОГРАДА: У овој општини ваш бизнис ће процветати!
Општина Алибунар поред свог доброг географског положаја, добре повезаности са свим већим градовима у Србији, своје природне лепоте и туристичког потенцијала има и занимљиву историју која се вековима препричава и којој се људи и дан данас диве.
Историја Алибунара
Алибунар се у Крушевском споменику помиње као "Алијина вода". Та вода је изгледа одувек имала благотворно лековито својство. Алибунар потиче још из турског периода, а како се ту налази Али-пашин бунар, по њему је и добио име.
После повлачења Турака, Алибунар било је српско насеље са 32 куће. Године 1773. године улази у састав немачког граничарског пука. Аустријски царски ревизор Ерлер 1774. године констатује да место има милитарски статус, а припада Вршачком округу и дистрикту, док је становништво измешано, српско и влашко.
Године 1857. помиње се бања у Алибунару, за лечење костобоље и реуме. То је нова бања, за коју се знало само у околини. Бању су чинили купатило са бунарима са лековитом водом, која има црвенкасту боју и личи на цеђ те од тада па до дан данас постаје права туристичка атракција чијој се лепоти и историји људи диве и интересују.
Храм Светих Благовести у Алибунару
Поред ових садржаја, туристичка понуда општине Алибунар нуди и прелепи Храм Светих Благовести са исто тако занимљивом историјом, и још лепшим изгледом.
Наиме, најзначајнија светиња коју ћете видети када посетите Алибунар је свакако Храм Светих Благовести. Храм је саграђен 1796. године, да би у у априлу 1798. године био освећен од стране епископа вршачког Јосифа Јовановића - Шакабенде.
Храм је посвећен је празнику Благовести, а иконе на иконостасу радило је више сликара тог доба.
Један део композиције радио је Живко Петровић 1856. године, а други део Петар Драгић у периоду од 1890. до 1891. године.
Румун Мечај пресликао је 1897. године део икона на иконостасу, у храму постоји и зидно сликарство који је радио непознати иконописац половином 19. века. Капела на Водици подигнута је 1936. године и посвећена је Вазнесењу Господњем - Спасовдану.
Место је, по Србе, од историјске важности због битке која се одиграла 1848. године, где је том приликом веома оштећен храм изнутра и уништене су све црквене матичне књиге, тако да сада постоји најстарију матичну књигу која датира након тих догађаја, тј. од 1848. године.
У протеклим годинама храм је неколико пута темељно реновиран, а 2006. године је изграђен нови парохијски дом.
Пројекат је финансиран из буџета општине Албинуар. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.