"ВИШЕ ОД ДВА МИЛИОНА ЉУДИ ЋЕ ДОБИТИ КАНАЛИЗАЦИЈУ" Ђурић и Весић о великим пројектима за Нови Сад: Реконструише се 97,7 км канализационе мреже!
Пројекат "Чиста Србија" имаће немерљив ефекат за животну средину.
Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић обишао је заједно са министром грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Гораном Весићем и представницима кинеске компаније ЦРБЦ, радове на реконструкцији канализационе мреже у насељу Лиман 2.
ГРАДОНАЧЕЛНИК НОВОГ САДА МИЛАН ЂУРИЋ ПОСЕТИО НОВОСАДСКЕ ПАРАСТОНОТЕНИСКЕ КЛУБОВЕ: Бољи услови за још боље резултате
СТРАШАН ТИКТОК ИЗАЗОВ У НОВОМ САДУ: Деца од ОСАМ ГОДИНА истрчавају испред аутомобила у покрету како би урадили две ствари
НОВЕ ПОГОДНОСТИ ЗА НОВОСАДСКЕ ПЕНЗИОНЕРЕ: Укупно 54 предузећа у нудИ олакшице за најстарије суграђане
Пројекат "Чиста Србија", конципиран је на основу потребе за повећаном еколошком заштитом воде и земље, а његов ефекат је немерљив за заштиту животне средине.
Реализација пројекта спроводи се кроз два основна програма, изградњу канализационе мреже и постројења за прераду отпадних вода и санацију, реконструкцију, рекултивацију и изградњу регионалних центара за управљање чврстим комуналним отпадом.
- У досадашње две фазе пројекта за наш град уговорено је укупно чак 97,7 км мреже и пречистач на Ченеју укупне вредности 55,5 милиона евра. У току су радови на више локација и сви радови се одвијају у планираној динамици. Као град интезивно смо укључени у реализацију овог пројекта. Радови се одвијају на више локација и то на Ченеју, у Кисачу, у Алмашком крају и на Лиману 1 и 2, где се данас и налазимо. Значај реконструкције канализационе мреже на Лиману бих истакао, обзиром да ћемо по завршетку реконструкције санитарно решити извориште Штранд које је од 2008. године фекално загађено управо због канализације на Лиману 1 и 2 - рекао је градоначелник Милан Ђурић.
Друга фаза пројекта "Чиста Србија", омогућује да неки делови Града добију канализациону мрежу попут Горњих ливада, а највећи део односи се на реконструкцију канализационих колектора старих преко 40 година.
Весић је навео да ће реализацијом пројекта "Чиста Србија" бити урађено укупно 165 постројења за прераду отпадних вода, чиме ће више од два милиона људи добити канализацију.
- Ми ћемо у Новом Саду у другој фази урадити 97,8 километара канализације. Укупна вредност је 55 милиона евра, а у оквиру прве две фазе радимо и мање постројење за прераду отпадних вода на Ченеју - рекао је Весић.
Нови Сад годинама уназад издваја изузетно висока средства за изградњу и реконструкцију комуналне инфраструктуре, како водоводне тако и канализационе, тако да смо примера ради у периоду од 2012. до 2022. године изградили нову канализациону мрежу у дужини од чак 331 км, док смо 17 км реконструисали, све у укупној вредности од 11.300 милијарди динара.
- Такође, у претходним годинама смо изградили и 4 пречистача отпадних вода и то у Ковиљу, Руменци, Бегечу и Степановићеву, вредности 826 милиона динара, док се пети пречистач на Ченеју гради, и то управо кроз пројекат "Чиста Србија" - истакао је Ђурић.
Градоначелник је захвалио Влади Републике Србије, кинеској компанијији ЦРБЦ, и Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре на челу са министром Гораном Весићем и истакао да је од великог значаја то што нас у другој фази очекује изградња велике ретензије која ће примати најзначајнији део атмосферских вода на територији града.