Красила је Бечкерек, а сад мами уздахе Зрењанинаца и њихових гостију: Градској кући ништа не може ни руб времена (ВИДЕО)
Градска кућа на Тргу слободе у Зрењанину једна је од најупечатљивијих зграда у овом војвођанском граду
Градска кућа на Тргу слободе у Зрењанину представља најрепрезентативнију палату старог језгра града, а њена локација означава најстарије управно седиште.
Као управно-административна зграда некадашње слободне вароши Бечкерека, саграђена је на простору који је урбанистички формиран већ у 18. веку који је и раније припадао најужем језгру старије формације насеља, на острву које се граничило обалом Бегеја и његовим рукавцима, на простору старе зграде Краљевске камералне управе у близини тврђаве.
Отпад више неће бити проблем Новосађанима! Пројекат вредан скоро 90 милиона евра: Циљ - зеленији Нови Сад (ВИДЕО/ФОТО)
Место где све врви од добре забаве и гурманлука: У Зрењанину манифестациони туризам из године у годину цвета (ФОТО)
"Зрењанин - град на Бегеју" Ова река носи са собом приче о седам векова живота Зрењанинаца (ФОТО)
Настанак Жупанијске зграде у вези је са историјско-политичким догађајима насталим непосредно после аустријско-турских ратова и прикључења ових предела аустријској монархији. Тада је Бечкерек, данашњи Зрењанин, од уништеног места постепено прерастао у већи град регионалног значаја.
Давне 1779. године постаје седиште поново успостављене Торонталске жупаније и то је још више истакло његов привредни, друштвени и административни значај.
Први наговештај о потреби изградње административне зграде за смештај чиновника запослених у државној управи може се пронаћи у меморандуму упућеном Марији Терезији који је написао њен син Јосиф II приликом боравка у Бечкереку 1786. године.
На плану из 1779. године забележено је да су осим главне зграде Управе Караљевске Торонталске жупаније (Камерални рентни уред) на главном тргу Великог Бечкерека налазили још: зграда Управе финансија, зграда џамије из турског периода која је преуређена у затвор са десет мушких и три женске ћелије, месна канцеларија и болница - шпитал, затим капела са куполом, стражарска кућа, штале, кућа љубави - куплерај са дућаном, станови, бунар и баште између главног трга и канала Бегеј. Испред ових објеката налазио се украсни парк Ботаничка башта.
Као период изградње нове жупанијске зграде, према различитим изворима, прихвата се раздобље од 1816. до 1820. године када је у Бечкерек враћена сачувана жупанијска архива из Румуније. Зграда је подигнута у стилу барока према пројектима Јосифа Фишера жупанијског инжењера који је лично руководио грађевинским радовима.
Фишерово дело је једноспратна грађевина са изразито високим и стрмим кровом чија је фасада била подељена на два дела: приземље и спрат. Фасадом је доминирао централни ризалит који је био у партеру слободан, ослоњен на четири мермерна стуба, са широким улазом у средини. На спрату је имао два низа од по пет лучно завршених прозора од којих су горњи били мали, тавански. Доњи прозори спрата имали су троугаоне фронтове, док је средишњи који је представљао врата терасе имао лунету.
Како се бирократски апарат прогресивно умножавао, дограђивање и реконструкција фасаде започети су у истом веку, 1885. године. Први је идеју о проширењу имао поджупан Јанош Даниел 1876. године. Проблем смештајног капацитета решиће се нешто касније, 1881. године када поджупан Бела Талиан доводи у Велики Бечкерек најпознатије мађарске инжењере тог времена Едена Лехнера и Ђулу Партоша.
Извођење радова било је поверено Нојшлосу и Фројнду будимпештанским предузимачима, а грађевинске радове надзирала је и једна комисија на чијем је челу био Роберт Барч краљевски главни инжењер.
На основу сачуваног дневника рада изградња жупанијске зграде започета је 8. јуна 1885. године. Зидање крила започето је 28. јуна, а под кровом су била већ 30. новембра. Радове је прекинуо мраз, а настављени су 1886. у марту. Крила су предата на употребу 7. августа 1886. године.
Градска кућа на Тргу слободе у Зрењанину једна је од најупечатљивијих зграда у овом војвођанском граду и омиљено место туристичких фотографија. Туристи не заобилазе да се управо испред ње фотографишу и направе лепе успомене из Зрењанина.
Пројекат је финансиран из буџета Града Зрењанина. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.