Зрењанинска верзија Новог Београда: Спомен-парк на Багљашу чувени је војвођански раритет (ФОТО/ВИДЕО)
Спомен-парк на Багљашу заузима површину од око 15.000 квадратних метара и данас представља један од најзначајнијих културно-историјских, али и туристичких дестинација у Војводини
Војводина се издваја по својим лепим и чистим градовима, по пределима прелепе природе, а веома је посећена и туристима. Ипак, међу војвођанским градовима, Зрењанин се по својим улагањима у зеленило, очување истог, али и према броју својих паркова, издваја од свих осталих градова.
Управо то је додатно привлачно туристима, како домаћим тако и страним.
ПУТ МЕДА И СИРА: Тура какве нема у Србији - посетиоци одушевљени туристичком понудом општине Жабаљ (ФОТО/ВИДЕО)
ИНВЕСТИЦИОНИ РАЈ НАДОМАК БЕОГРАДА: У овој општини ваш бизнис ће процветати!
Нови путеви, школе и вртићи: За бољи живот грађана - ова војвођанска општина инвестира у будућност (ВИДЕО)
Зрењанин броји много паркова, али међу онима који се издвајају по својој модернизацији и улагањима у озелењавање засигурно се издваја Багљаш и његов познати спомен-парк на Багљашу.
Багљаш - град у граду
Багљаш је део града Зрењанина који је име добио по словачкој породици Багљаш која је у том крају имала винограде. Један део простора било је гробље које је током Другог светског рата постало место где су фашистички окупатори систематски убијали партизане и родољубе, међу којима је била и чувена Соња Маринковић, у име чије жртве је и подигнут споменик у знак сећања и захвалности.
Багљаш је после Другог светског рата урбанизован као "град у граду" тако да има посебну урбанистичку целину. Састоји се од Новог и Старог Багљаша, које раздваја Булевар Вељка Влаховића, док се често сматра "зрењанинском верзијом Новог Београда".
Багљаш има више од 20.000 становника и највећи је део Зрењанина и лежи на излазу из Зрењанина према Новом Саду. Западно од Багљаша налази се нова урбана индустријска зона и нови трговачки центар. Насеље је административно подељено на две целине: север, назван по Соњи Маринковић и југ, Вељко Влаховић.
У оквиру самог града, градске власти донеле су одлуку да се направи парк који ће представљати симбол самог града и по чему ће се издвајати од осталих, па је тако и настао, данас најпознатији, спомен-парк на Багљашу.
Наиме, након скоро 50 година, Багљаш је на седници скупштине 2017. године донео одлуку да се око Споменика првим жртвама фашизма и гробнице палим припадницима Црвене армије формира нови парк.
Историјски значај спомен-парка на Багљашу
Споменик жртвама фашистичког терора се налази у спомен-парку на Багљашу и посвећен је жртвама које је 31. јула 1941. године на овом месту стрељао немачки окупатор. Споменик је подигнут октобра 1954. године, по пројекту Александра Миланова и Александра Петричића, а у његовој непосредној близини се налази Спомен-костурница бораца Црвене армије, подигнута 1962. године.
На подручју спомен-парка се до средине 50-их година прошлог века налазило сиротињско градско гробље, које је измештено, а у знак сећања на невине жртве фашизма овде је 2. октобра 1954. године на десету годишњицу ослобођења Зрењанина подигнуто спомен-обележје и касније уређен спомен-парк.
Споменик се састоји од три трапеза - основног трапеза, висине седам метара, трапеза од 11,8 метара обложеног белим мермером и табле од црног мермера у облику окренутог трапеза. На спомен-плочи се налазе имена 90 стрељаних родољуба, а посебно је истакнуто име народног хероја Соње Маринковић.
Откривање споменика
Иницијатива за подизање споменика и обележавање места страдања 90 родољуба потекла је од Савеза бораца НОР-а из Зрењанина. Споменик је првобитно требало да буде откривен на Дан устанка народа Србије, 7. јула, али је свечаност откривања споменика била померена за 2. октобар 1954. године, на десету годишњицу ослобођења Зрењанина.
Спомен-парк на Багљашу заузима површину од око 15.000 квадратних метара и данас представља један од најзначајнијих културно-историјских, али и туристичких дестинација у Војводини, тачније у Зрењанину.
Пројекат је финансиран из буџета Града Зрењанина. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.