ЗАЧИЊЕНА И МАСНА ХРАНА? НИКАКО! Преједање и неадекватне намирнице у чинији вашег љубимца су ОПАСНЕ!
Будите обазриви!
Са појавом јесени и зиме, када је сезона слава и хране у знатно већој количини, долазе и чешће посете ветеринарским амбулантама. Љубимци у овом периоду муку муче са стомачним проблемима насталим због разних околности. Најчешће се дешава следећи сценарио, а то је да су власници "широке руке" па врло често дају својим љубимцима храну која никако није добра за њих.
ИЗБЕГНИТЕ ИНФЕКЦИЈЕ! Ево зашто је веома ВАЖНО да редовно водите рачуна о НОКТИМА вашег пса!
БИЗАРНА ОДЛУКА: У овом граду је забрањено шетање паса током дана!
Јака и зачињена храна никако не пријају здрављу наших паса. Осим што директно води до појаве гојазности која је и узрок многим болестима, препуне чиније хране могу да изазову или подстакну низ обољења органа за варење или да отежају њихов рад. Последице овога могу да буду благе или неприметне али и врло опасне, па чак и фаталне, преноси Petmagazine.rs.
Невоље с коскама
Негде "у народу" влада мишљење да су кости омиљена храна паса. С обзиром да у време празника трпезе буду препуне хране, остаци меса на костима се врло често дају љубимцима. Оно што се тог тренутка занемарује јесте упозорење да се кости од свињског, јагњећег и живинског меса никако не препоручују за исхрану паса. Разлог лежи у томе што се оне врло лако ломе, а њихове ивице су оштре. Пси, нарочито расâ које одликује прождрљивост, једу их халапљиво, гутајући велике комаде више или мање сажваканих костију. Они се тако излажу опасности да им се коштане "игле" заглаве или забоду у органима дигестивног тракта. Посебан ризик прети усној дупљи, ждрелу и једњаку, желуцу и готово свим цревним регијама.
Проблеми узроковани заглављеним костима уочавају се на различите начине и лаици често не могу лако да их открију и објасне. Општи опис ових симптома може да се сведе на повраћање, грчење стомака, појачано балављење, одбијање хране, безвољност, пролив… Присуство неког од ових симптома требало би да вам буде аларм за узбуну, јер уколико се на време не реагује могу да се јаве општа оронулост, тотална апатичност, па чак и сепса. Кост заглављена у телу љубимца може да доведе и до фаталног исхода.
9 ПСЕЋИХ ТАЈНИ: Ово би вам пас рекао да уме да говори. Последња је најважнија...
Масна храна
Непланирани оброци који се нађу у чинији нашег љубимца врло често доведу до компликација за које нисмо ни "сањали" да могу да се догоде. Веће количине масног меса или кожица, миксови хране коју пси не једу, попут руске салате, варива и тестенина с високим процентом масти обично изазивају повраћање, појачано лучење пљувачке, надутости и дијареје. Проливи и повраћања некад могу да буду толико јаки да се у њима може запазити и присуство крви.
Дијета
Када се десе овакви случајеви, оно што ветеринари за почетак препоручују је дефинитино дијета. Прва фаза опоравка требало би да буде чишћење организма. Најбоље је пса један дан лишити било какве хране. Уколико животиња показује знаке опоравка, у следећој фази треба јој давати мале количине суве или медицинске хране у чешћим оброцима. Дијета би следећих неколико дана требало да подразумева мале количине меса скуване на пиринчу, или евентуално постан крављи сир с пиринчем. Уколико пас кубури с вишком килограма, тако ухваћен ритам исхране, уз мала повећавања количине хране, требало би наставити све док животиња не достигне идеалну тежину.
МАЛА, НОЋНА ДОСАДА! Ево шта да урадите уколико вас ваша мачка БУДИ НОЋУ!
Прошетала заједно са манекенкама! Непозвана маца упала на ревију и украла шоу! (ВИДЕО)
Гастритис
Неприлагођена празнична исхрана паса посебно велике проблеме изазваће псима с хроничним болестима органа за варење. Из круга ових обољења код нас се најчешће среће гастритис. Последице се углавном своде на поремећену пробаву, апсорпцију или пролаз хране. Дијета је код гастритиса изузетно важна.
Знатно веће проблеме због преједања биће пси који пате од сметњи у проходности црева. Отежан пролаз хране кроз органе за варење проблем је који се доста често среће у ветеринарској пракси. Ова болест може да настане из много разлога. Присуство тумора, увећани лимфни чворови, прираслице, киле, везивање и уврнуће црева само су неки, а опструкције танких црева која настају услед задебљања самог зида црева узроковане су запаљенским процесима, туморима, ожиљцима, апцесима. Чест разлог за појаву ове болести су страна тела која животиње уносе у свој организам.
Животињама које су под терапијом због ове врсте проблема, саветује се контролисана исхрана, строго према савету ветеринара. У њиховом случају нема луксуза званог "један залогај - ко ниједан". Количина хране која превазилази прописане оквире може да изазове потпуни колапс организма, за шта је решење једино хируршки захват.
Све невероватне ствари које пси могу да нањуше!
Прошетала заједно са манекенкама! Непозвана маца упала на ревију и украла шоу! (ВИДЕО)
Чај за љубимце
Камилица је од давнина позната по свом благотворном, умирујућем, противупалном и дезинфекционом дејству. Баш као и код људи, чај од камилице се користи у лечењу разних болести код паса. Напитак од ове биљке може да буде саставни део третмана дијета или чишћења организма љубимца услед преједања или тровања храном.
Иако на прву звучи невероватно, уколико пас пати од проблема са стомаком, камилица му заиста може помоћи. Чај од ове биљке ослобађа од грчева у стомаку, гасова, али је благотворан и за анксиозност и неке иритације коже. Наравно, врео чај који ми пијемо животињама не одговара, па зато добро проверите да ли је довољно охлађен.
Уколико пас има иритацију коже, попрскајте мало охлађеног чаја на очишћену, иритирану кожу пса. Ваш љубимац ће одмах осетити умирујуће дејство и олакшање, јер расхлађени чај одмах убија бактерије на кожи. Такође, топле, али не и вруће, кесице чаја користе се за ублажавање јачих инфекција и иритације очију.
Веће порције
КРАВЉЕ БОГИЊЕ КОД МАЧАКА? Ево који су СИМПТОМИ овог вируса, и КАКО се лече!
Корги Коргичанствени! Краљевски пас све популарнији и у СРБИЈИ
Режим исхране и количина хране зависе од стила живота пса. Животињама које живе на отвореном простору неопходна је већа енергија коју стичу кроз храну коју узимају. Кућним љубимцима, који живе у топлим становима у којима се температуре драстично не разликује лети и зими, није потребан зимски режим храњења. Дворишни пси, међутим, од новембра до марта требало би да добијају веће порције.
Псима који живе напољу у хладним месецима требало би појачати храну и енергетски и количински. Стручњаци за исхрану животиња користе различите таблице намирница којима се постиже идеалан баланс протеина и осталих материја који псу гарантује добро здравље и кондицију.
Основни је став да у зимским месецима храну коју пас редовно узима треба појачати масноћом. То се постиже повећањем количине меса у оброцима за око десет одсто. Многи власници паса који живе на отвореном оброке им појачавају месом дивљачи или маснијим деловима домаћих животиња.
МАЗИЋУ ТЕ - ПАЗИЋУ ТЕ И ЗВАЋУ ТЕ ПЕТУНИЈА! Дирљива прича о СПАШЕНОЈ беби ВЕВЕРИЦИ! (ВИДЕО)
Саветује се и повећање порција топлих чорбастих оброка, који су током мразева добри за одржавање хидратације организма. Као мера пожељне јесење гојазности, ради заштите од зимских искушења, узима се повећање од десет одсто телесне масе. Овај вишак гарантује да ће љубимац током целе зиме бити виталан и у доброј кондицији. Наравно, с доласком топлијих дана треба обуставити давање појачаних оброка и исхрану вратити у уобичајени ритам.