Да ли сте се икада запитали КАКО вас доживљава ваш пас? Ево одговора
Није тајна да већина власника на своје псе гледа као на децу – учили су их првим корацима, социјализацији, правилима понашања. Провели безброј ноћи без сна уз своје љубимце. Али, да ли и пси на нас гледају као на родитеље?
Сваки власник пса поносно ће истаћи да је његов љубимац равноправан члан породице, међутим, поставља се питање да ли се и пси тако осећају, односно, да ли мисле да су наша деца? Ово питање интригирало је научнике, па су решили да спроведу неколико експеримената и пронађу одговор.
Власнике паса ће сигурно обрадовати вест да су резултати показали да је одговор потврдан – пси нас заиста доживљавају као родтеље. Истраживачи Универзитета ветеринарске медицине у Бечу били су заинтересовани да открију какав то однос заправо одрасли пси имају према својим власницима и дошли су до невероватних резултата.
Како би то сазнали, послужили су се једном људском теоријом – ефектом „сигурне базе“, односно, „сигурносне мреже“.
- Ова теорија својствена је деци која у родитељима виде сигурну базу кад су у интеракцији с другим људима и околином. Наиме, малишанима родитељи пружају сигурност кад се суочавају с новим животним ситуацијама – објашњавају аустријски научници. − Сви знамо да се малишани држе за своје родитеље или их непрекидно траже погледом кад је у близини неко ново лице или кад се нађу у некој до тада непознатој ситуацији.
Можда звучи банално, али научници кажу да је баш оваква перцепција родитеља код деце и тај порив малишана да се ослањају на родитеље одговоран за правилно развијање њихових когнитивних функција, као и за савлађивање препрека у свакодневном животу − од малих ногу и надаље у животу.
Како би проверили да ли и пси функционишу на сличан начин, истраживачи су за псе осмислили неколико експеримената. У сваком од њих пси су имали задатак да „савладају“ по неку интерактивну играчку или ситуацију, а за успешно завршен задатак добили би посластицу. Разлика је била у томе да су некад власници били уз њих, некад су само немо стајали у просторији, док су у другим ситуацијама били изван просторије у којој је пас.
Резултати су показали да пси нису били заинтересовани за храну кад власник није био с њима, док су вредно обављали задатке кад је био поред њих. Научницима је било веома занимљиво и то што су били ради да се помуче за награду чак и кад је власник био окренут леђима и незаинтересован.
Закључак је, како тврде истраживачи, да пси само желе да смо им у близини. Ове ситуације су испробали и у сценаријима где су уместо власника у просторији били странци, како би проверили да ли им је важно присуство било које особе и готово сви пси били су једнако незаинтересовани за задатке уколико уз њих није био власник.
Важан сегмент студије био је и тест у коме су научници доводили псе у просторију у којој су се налазили одевни предмети њихових власника или потпуних странаца. У готово 100 одсто случајева, пси су нањушили своје власнике и лежали су на њиховим стварима или у њиховој близини.
Баш као и малишани, и пси у нама виде родитеља који је оличење сигурности и охрабрења кад се суочавају с новим, непознатим и изазовним животним ситуацијама.