Да ли ваша куца мора на дијету? Погледајте седам савета за власнике гојазних паса!
Постоји неколико ствари којима можемо помоћи нашем љубимцу да се избори са својим килограмима.
Имате гојазног пса, тромо се креће и незаинтересован је за дуже шетње од места где му се поставља храна и вода? Тешко устаје, а још теже се спушта у лежећи положај? Мрзовољан је, па може постати и агресиван? Шта мислите да свог пса подвргнете дијети?
Каквој дијети? Сличној као и људској. Мерење, кориговање исхране, повећана физичка активност и ето решења.
НЕВЕРОВАТНО! КАКАВ УГОЂАЈ! Ови ПРАСИЋИ живе БОЉЕ него поједини ЉУДИ! (ВИДЕО)
Поред редовног оброка, псима се из често даје храна у пролазу, а како и проћи поред њега ако немамо ништа у рукама? Тиме можемо само да угрозимо живот нашем псу. Прво ће почети да се "заобљује", одмах потом ће добити проблеме са мишићима, костима и целокупним системом за кретање, затим ту су већ проблеми са срцем и кардиоваскуларним системом.
Не заборавите да је и животиња личност исто као и човек и њему је потребна и подршка и разумевање за превазилажење овог проблема, који сте му једним делом и сами произвели.
1. Уочите вишак килограма
Покушајте превентивно да делујете тако што ћете увидети да ваш пас има проблем са килограмима, пре него што се појаве озбиљни проблеми. Пратите килажу свог пса. Лоша исхрана, учестали унос хране и нездрава храна узрочници су гојазности код пса, баш као и код људи. Потребно је повећати физичку активност пса и усадити му здраве животне навике.
Дивови нежног срца: Ово је десет најнежнијих раса великих паса!
2. Увидите степен гојазности код пса
Може се рећи да је пас гојазан уколико му се не види струк, када се не могу проласком руке преко тела осетити ребра и ако има наслаге масти уз кичму. То су знаци веће килаже код пса, која се код старијих паса може решити кориговањем и смањењем количине хране, а код млађих повећаном физичком активношћу. Све преко 15 одсто нормалне тежине пса јесте заправо знак гојазности, па је најбоље да се пас одведе код ветеринара и да му он одреди начин исхране.
3. Потребно је препознати узроке гојазности
Најчешћи узрочници скупљања масних наслага код пса су као што смо већ рекли прекомерна исхрана и одсуство физичке активности. Неке расе паса имају више предиспозиција да се угоје попут златних ретривера, јазавичара, лабрадора, док су друге врсте као што су хртови мање склони томе. Кастрирани мужијаци и женке због хормонског поремећаја након чина отклањања полне способности имају склоности ка гојењу. Свакако највећи узрочник је власник пса и његов неодговоран однос према свом љубимцу.
КО КАЖЕ ДА ЉУБАВ ПРЕМА ЉУБИМЦИМА НИЈЕ ИСПЛАТИВА? Овај клинац је постао БОГАТ захваљујући ПСИМА!
4. Предупредите развој болести изазваних гојазношћу
Гојазни пси су склони различитим болестима, које могу да јој отежају живот и скрате животни век. Пси лако могу да добију дијабетес, мождани удар, срчане сметње и разне болести локомоторног система (мишићи, кости, систем за кретање).
5. Посетите и послушајте савет ветеринара
Пре дијете потребно је пса одвести код ветеринара на преглед како би се утврдило да ли је проблем гојазности проузрокован хормонским поремећајем, односно да ли постоји неки медицински проблем повећане гојазности. Ветеринар ће утврдити шта су узроци гојазности и прописати начин исхране само за вашег пса.
Шта би требало да урадите када пронађете напуштене тек рођене мачиће?
6. Прилагодите исхрану пса његовим потребама
Током дијеталног процеса важан је унос тачно прописане хране од вашег ветеринара. То ће вероватно бити квалитетнија, нискокалорична храна. Потребно је наравно, подстицати пса на физичку активност и суздржати се од давања хране псу, па и у најмањим количинама, мимо времена када је одређено да сме да се храни.
7. Повећање физичке активности
Овај последњи сегмент је веома важан и толико пута понављан у самом тексту. Повећање физичке активности код вашег пса можете започети лаганим шетњама од сат времена. Одрасли пас би према препорукама требао да се шета три пута дневно, а било би добро да једна од тих шетњи буде од сат и по до два сата. Након повећања кондиције код пса можете се играти са њим лоптицом или на неку други начин да му подстичете трчање.
Оно што треба додати јесте да и сам власник мора да прихвати неколико ствари. Пре свега да је његов пас гојазан и да је једним делом он због тога крив. Важно је обавити разговор са целом породицом како би се едуковала и прилагодила на дате услове. Понављамо још једном да је сваки пас личност за себе, а да је процес мршављења сличан као и код људи. Неки подаци кажу да се не треба надати резултатима у прва три месеца, али треба бити упоран јер тако можемо продужити животни век и квалитет живота нашег љубимца.