У ПЕТ ЛАКИХ КОРАКА: Како да се пас и мачка заволе?
Пробајте.
Некоме се једноставно посрећи да му се пси и мачке од првог тренутка воле, једу заједно, спавају заједно, играју се... док неко други, мора да поради на томе.
За почетак, поставите себи прво ова питања и најискреније одговорите на њих:
1.Да ли Вам је изузетно стало до тога да под истим кровом имате и пса и мачку?
НЕСРЕЋНИ СЛУЧАЈ! Опрали мачка у ВЕШ МАШИНИ - Након 30 минута чули животињу како ВРИШТИ! Одмах реаговали
Зашто НЕ ТРЕБА ЛОВИТИ дивље свиње САЧМОМ и које оружје ће је сигурно усмртити?
Пси и кости ОДУВЕК ИДУ заједно, ипак КУВАНЕ КОСКЕ могу усмртити вашег љубимца!
2.Да ли сте особа која је спремна да се потпуно посвети томе?
3.Да ли сте истрајни у ономе што започнете?
4.Да ли сте спремни на рад који неће тренутно показати резултате?
5.Да ли имате 100% подршку и сарадњу својих укућана?
Први корак
Потребно је неко време да се пас и мачка уопште привикну на то да онај други постоји у истој кући. Због тога ћете их у почетку држати раздвојене, у посебним просторијама. Било би добро да ове просторије буду једна уз другу, како би пас и мачка могли да се осете, углавном кроз простор испод врата. Мачка ће се у почетку сигурно држати подаље од врата иза којих је пас. С друге стране врата, многи пси ће покушати да "копањем", лавежом или скакањем на врата дођу до мачке са друге стране. За почетак, научите пса да вратима прилази смирено и без галаме. Свако другачије понашање, коригујте са НЕ и пса склоните од врата.
Ако пас и мачка миришу исто, пре ће се навићи да су чланови исте "групе" и тиме ће њихово навикавање проћи брже и безболније. Можете искористити било какву крему за руке са екстратом ваниле како би мирис остао на длаци и мачке и пса. Ову "мирисну" крему ставите на њушке, иза ушију и око репова.
Други корак
Кад нервоза и понекад агресија пса пређу у радозналост (може се показати као весело махање репом и цвиљење кад је у близини врата) онда можете почети са храњењем једног и другог тако што им чиније са храном и водом оставите уз врата и пустите да неко време једу једно крај другог (са вратима између).
Трећи корак
Када поједу пар оброка на кратком растојању, можете прећи на други корак. Циљ овог корака је да пса учините скоро незаинтересованим за присуство и кретање мачке. Велика већина паса уопште није заинтересована да гања мачке нити да их повреди на било који начин. Међутим, њихова величина, показивање зуба и кад су срећни и кад су бесни и лавеж, најчешће код мачака изазива нагон да потрче и побегну. Све што је крзнено, длакаво или пернато и брзо се креће, за већину паса моментално постаје плен који треба стићи и ухватити, што код мачке изазива још јачу реакцију која онда код паса изазива још јачу и тако док неко некога не повреди . Зато је потребно научити пса да при појави мачке не креће "у лов". У овом кораку ће вам бити потребан поводац. Пса поставите да лежи или седи, окренут ка вама и пустите мачку из собе. У почетку, свако окретање главе пса према мачки, коригујете са НЕ. Можете га мазити и тепати му, али у сваком случају, немојте дозволити да почне да трза главом ка мачки и да скаче и лаје. Ако се овакво понашање појави и не смири за пар секунди, онда је још увек прерано и треба се вратити на претходни корак.
Четврти корак
Када се пас смири и почне да полако окреће главу ка мачки, можете попустити поводац и пустити га да се потпуно окрене ка њој. Све време га мазите и благо му говорите да је добар пас, да га волите и да је то ваша маца. Пажљиво посматрајте свог пса и покушајте да предвидите тренутак кад он жели да крене ка мачки. Тад благо повуците поводац у назад и реците НЕ. Ако пас устане и направи корак или два, већ сте пропустили овај "прави" тренутак и ништа од корекције, морате се вратити на корак пре овог. Овај корак можете увежбавати и док напољу шетате пса на повоцу приликом наиласка било које друге мачке.
Када дође до тренутка да пас мирно посматра мачку, или још боље, кад весело маше репом и позива на игру (спусти главу на под а реп избаци високо у вис), можете прећи на следећи корак.
Пети корак
Једна од ствари која већина паса не воли је да - неко други једе из њихове чиније. Зато ћете урадити управо то, пустићете мачку да једе из чиније вашег пса и то пред њим. Све радите исто као у претходном кораку, само што овај пут у чинију пса сипате неку јако лепу и мирисну храну (они преливи за псе и мачке су врло ефикасни за овај корак). Спречавајте и даље пса да нагло креће ка мачки или да показује било какву агресију ка њој. Када будете сигурни да није мачка та која тренутно занима Вашег пса већ садржај чиније, можете полако пустити пса (и даље немојте пуштати поводац из руке!) да се приближи чинији и почне да једе из ње.
Што више времена буде пролазило, ваши пас и мачка ће постајати све ближи, спаваће заједно, играти се, јести,.. али не би било лоше да вашој мачки обезбедите неко место где ће моћи да пар сати дневно буде сама (орман, нека кутија или неки мали простор иза намештаја у који пас неможе да уђе), јер иако ће временом она заволети вашег пса, биће јој неопходан неки само њен простор у коме ће бити сама и безбедна.
У овоме нема гаранције, јер неки пси и неке мачке никако не могу заједно, али вреди покушати. Пас који у својој кући спава са мачкама, вероватно ће наставити да јури друге мачке на улици (јер нису његов чопор).
Али, ако успете у овоме, сваки секунд уложеног труда је злата вредан.