ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ! Сваки пети пас има овај проблем! (ФОТО)
Редовно водите свог љубимца на контролу!
Смањење телесне масе, умерена физичка активност и промена исхране кључни су у борби против остеоартритиса. На тржишту постоји и велики број делотворних суплемената, а у ублажавању бола и запаљења зглобова помажу и биљке.
НАЈЛАКШИ И НАЈБОЉИ НАЧИН: Ево како да спремите вашег пса за посету ветеринару!
Ваш пас тешко устаје, заноси се док хода или показује бол при скоку? То нажалост није ретка слика ‒ то је слика остеоартритиса. Подаци показују да сваки пети пас има проблеме у вези са остеоартритисом, а број паса који од овог обољења пате у старијем животном добу је двапут већи.
Хронични запаљенски процес
Остеоартритис је хронични запаљенски процес који доводи до губитка зглобне хрскавице и промене синовијалне течности, чиме коштани део зглоба остаје без заштите, јавља се бол, крутост зглоба и самим тим отежано кретање. Најчешће се јавља секундарно због развоја примарних коштано-зглобних болести као што су дисплазија кукова и/или лактова, обољење кранијалног укрштеног лигамента, а може се јавити и примарно као запаљенски проблем малих зглобова екстремитета. На тежину клиничке слике утичу генетика, старост пса, физичка активност и исхрана.
Решење постоји
На настанак и развој овог обољења највише утиче погрешна, у највећем броју случајева прекомерна исхрана. Имајући у виду ток болести, ово је хронично стање које нарушава квалитет живота пса, али постоји могућност борбе за бољи квалитет живота!
РЕТКА ЛЕПОТА! У Норвешкој усликан бели ирвас! (ФОТО)
Терапија лековима
Лекови који се користе за лечење различитих врста остеоартритиса су нестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИД) и глукокортикоиди који могу имати одређене нежељене ефекте, па многи власници и ветеринари као алтернативну методу за побољшање стања користе различите комбинације хранљивих материја - компоненте хране које испољавају фармаколошко дејство као што су нутроцеутикали и функционална храна. Посезање за алтернативном терапијом (суплементима) увек би требало да буде у договору с ветеринаром који прати стање пса. За најбоље резултате требало би користити производе препоручене за псе, пратити упутства ветеринара и произвођача суплемената.
Најчешћи суплементи
Глукозамин, хондроитин и хијалуронска киселина су суплементи који се најчешће користе код паса с различитим променама на зглобовима. То су гликоаминогликани (ГАГ) ‒ шећери. У препаратима се могу наћи оба облика глукозамина: сулфатни и хлоридни, и хондроитин-сулфат. Потичу из хитина шкољки, зеленоусних дагњи или хрскавице.
Hmmm, не сећам се да сам појео овог зеку... (ВИДЕО)
Гликоаминогликани
Ове супстанце не само да ублажавају последице запаљенског процеса на зглобу, него штите и регенеришу зглоб помажући у обнови хрскавице, повећању продукције колагена и нормализовању вискозитета синовијалне течности. Производи који их садрже, углавном у виду капсула или таблета, требало би да се дају независно од оброка и у већим дозама. Ако видите побољшање, онда можете смањити дозу како бисте видели да ли побољшање може да се одржава нижим дозама.
Побољшање стања
Побољшање стања би требало да се види за три до четири недеље, а у случају да се то не деси, требало би у договору с ветеринаром додати још неки од адекватних нутроцеутикала за псе. Неће сви пси, без обзира на исту или веома сличну клиничку слику остеоартритиса, реаговати на исту комбинацију нутроцеутикала. Ефикасност наведених препарата стално се испитује. Тако је студија у којој су учествовали пси расе бигл показала да суплементација комбинацијом глукозамина, хондроитин-сулфата и аскорбата повећава биосинтетичку активност у хрскавици за 50 одсто и смањује њену деградацију за 59 одсто.
ИМА ЛИ ШТА СЛАЂЕ!? Мала маца ГРЛИ своју омиљену играчку пре него што заспи! (ВИДЕО)
Хијалуронска киселина
Саставни је део зглобне течности и веома добар антиинфламаторни ефекат има кад се да инјекционо у сам зглоб, али и у форми препарата који се узимају на дневној бази, када има умирујући ефекат ‒ регулише вискозитет синовијалне течности и тако олакшава зглобну покретљивост.
Данас постоје различите комбинације ова три једињења. Међусобно, али и с додатим корисним биљним екстрактима и одређеним минералима и витаминима и/или са омега масним киселинама. Коришћење препарата може код различитих паса дати индивидуално другачије резултате, па сам власник у сарадњи с ветеринаром мора пажљиво пратити стање пса и евентуално кориговати и мењати суплементе.
Храна је важна
Понекад ни суплементи у различитим комбинацијама, а ни прописани лекови не помажу много. Пас се и даље тешко креће. Тада би се требало вратити на најчешћи пратећи проблем ‒ превелику телесну тежину. Регулисање калоријског уноса и пажљиво физичко ангажовање пса могу у дужем периоду смањити његову тежину и доста побољшати здравствено стање.
Специјалне комерцијалне хране намењене псима са коштано-зглобним проблемима су углавном и ниже калоријске вредности тако да могу потпуно задовољити потребе пса. Ако се пас храни сировом или храном припремљеном код куће ‒ суплементи су обавезни. Тада би требало избегавати џигерицу у количини већој од пет одсто, додати поврће и воће у исхрану (јабука, тропско воће). Без обзира на тип исхране, требало би избегавати житарице у исхрани паса (потенцијално делују проинфламаторно), млеко и све варијанте конзерванаса и вештачких адитива.
У исхрани паса с костобољом различитих врста требало би обратити пажњу и на додатне количине магнезијума, витамина Ц (као калцијум или натријум-аскорбат), витамина Д и витамина Е.
БИЉНИ ЛЕКОВИ
Људи годинама своје здравље регулишу биљним препаратима и мешавинама различитих биљака, па тај приступ последњих година пресликавају и на своје псе. Биљке за које се зна да помажу у смиривању симптома остеоартритиса су:
Проверите да ли ваш пас заиста може да проводи време САМ КОД КУЋЕ! (ФОТО)
* Арника ‒ има антиинфламаторно дејство и намењена је за спољну употребу (тинктура или масажно уље).
* Босвелија ‒ има јако антиинфламаторно дејство, ефикасно ублажава запаљење ткива побољшавањем циркулације и повећавањем вискозитета синовијалне (зглобне) течности, умањује бол.
* Ђавоља канџа ‒ јужноафричка биљка, има антиинфламаторна својства, стимулише лимфни систем и помаже у детоксикацији организма. Садржи једињења која коче стварање ензима, учесника у запаљенској реакцији (COX-2).
* Ђумбир – стимулише и загрева организам побољшавајући циркулацију. Делује антиинфламаторно.
* Suručica (Meadowsweet) – биљка распрострањена у влажним деловима Европе. Има антиинфламаторно, рубефацијентно и аналгетско дејство. Цела биљка садржи испарљива уља која се састоје од једињења која могу оксидовати у салицилну киселину и понашају се као биљни аспирин. Зато се мешавине које садрже ову биљку не смеју комбиновати са нестероидним антиреуматицима (карпрофен, мелоксикам).
* Куркума ‒ главна компонента куркумин има снажно и потврђено антиифламаторно дејство. И остала једињења која куркума садржи имају антиинфламаторно дејство. Од њих 20 чак шест једињења делује као инхибитори ензима COX-2 (ензима који учествује у запаљенском процесу).
* Јука ‒ садржи сапонине, једињења која смањују бол, отицање зглобова и њихову укоченост. При коришћењу препарата с јуком требало би водити рачуна о препорученој дози и правити паузе у коришћењу препарата, јер у већим количинама може иритирати желудац и изазвати повраћање.
МУДРА СЕДА ГЛАВИЦА! Ово су све предности усвајања одраслог пса! (ФОТО)
Биљни препарати који делују смирујуће на упална стања зглобова и обнављање хрскавице углавном садрже неку од ових биљака или комбинацију више њих. Такође, и препарати који садрже глукозамин и хондроитин–сулфат као главне састојке веома често садрже и неке од ових биљака.
Омега 3 масне киселине
Модификују запаљенски процес, односно умирују запаљенско стање зглобова. Њихов однос у храни, као и у суплементима, требало би да буде 5:1 (до 10:1) у односу на омега 6 масне киселине, које су пак проинфламаторна једињења јер подстичу стварање запаљенских продуката. Мерљивост позитивног, дугорочног дејства њиховог додавања у исхрану још увек није испитана на кућним љубимцима. Најбогатији извори омега 3 масних киселина су рибе хладних мора ‒ лососово уље је најјача комбинација ових киселина. У биљном свету највише га има у ланеном семену, али ипак у упола мањој количини него у рибљем уљу.
Фенилаланин
Ова есенцијална аминокиселина, Дл-фенилаланин (ДЛПА), најзаступљенија је у месу и уноси се само храном. То је још један од нутроцеутика који се користе за лечење хроничног бола (код људи). Код паса код којих су симптоми и артритични бол дуготрајни, препарате са Дл-фенилаланином потребно је давати у континуитету до побољшања, а затим је могуће правити недељне паузе у оквиру једног месеца.