"Псећи бонтон" - не храните и не мазите туђе псе без питања!
Увек би требало да се придржавате правила доброг васпитања и не дозволите да ви или ваш љубимац сметате другим људима и животињама.
Да бисмо говорили о бонтону паса, морамо прво да видимо шта се подразумева под бонтоном. По једној дефиницији, реч је о кодексу понашања којег би требало да се придржава сваки припадник друштва, он нас учи како да се изражавамо, изгледамо, комуницирамо… Најстроже осуђује вређање, вулгарно изражавање и физички конфликт.
МАЛА, НОЋНА ДОСАДА! Ево шта да урадите уколико вас ваша мачка БУДИ НОЋУ!
Ако кренемо од ове дефиниције, онда можете претпоставити да и власници паса имају свој бонтон, као и да се и он темељи на кућном, односно општем васпитању.
Увек контролишите свог пса
Проблем једне групе власника паса је да се, док шетају љубимца на поводнику, ка њима затрчи непознат пас са друге стране улице или парка док водич седи сасвим незаинтересовано. Често се чује изговор да тај пас – који је слободно и живахно притрчао – није агресиван и да хоће само да се игра. Ако нам закон омогућава да шетамо куцу без поводника, подразумева се да смо се бавили својим псом. Да смо га научили да иде уз нашу ногу и да не може да се удаљи без наше дозволе. Ако се то којим случајем деси, да смо у стању да га истог момента опозовемо назад. Већина вас се сада пита – па где је ту проблем јер "наша куца није опасна".
Проблем, међутим, може бити у томе да је куца која је на поводнику повређена, болесна и да мора да мирује, а мора да прошета само да би обавила основне физиолошке потребе. У другом случају, можда је везан пас агресиван или је његов власник несигуран да ли ће он, из страха, агресивно одреаговати на другог пса који му је притрчао или једноставно власник не жели да се његов пас дружи са вашим ни било чијим другим, што је опет легитимно право сваког од нас.
Вежите поводник при упознавању
Сада се даље постављају питања како, када и где пустити псе са поводника? Пре него допустимо псима да се друже, требало би да се упознају и оњуше док су још на поводнику уз своје водиче. Ако у том случају не дође до конфликта, не би требало да га буде ни када им скинемо поводнике. Зашто је ово важно? Поводник је веза између нас и нашег пса и када нам је поводник затегнут, ми псу дајемо психолошку подршку да смо ту иза њега и да може да се осећа сигурним.
ЗВЕЗДА ЈЕ РОЂЕНА! Маца из серије "Сабрина" постала популарнија од глумаца!
А ако тада постоји могућност да дође до неког облика агресивног понашања, највероватније ће доћи када скинемо поводнике. Ако видимо да нам се пси не односе дружељубиво док су на поводнику, онда смо спречили конфликт и можемо се уљудно поздравити са другим псом и власником и с нашим мезимцем наставити шетњу до неких нових другара за игру.
Лагано приђите чопору
А шта ако наиђемо на групицу људи који стоје у паркићу, а њихове куце се весело играју? Ако сте сами, стаћете на довољној удаљености да вас власници примете, а када се то деси, саопштите им да бисте хтели да се ваша куца дружи са њиховим. Да би вашег пса прихватио већ формирани чопор, њихови водичи би требало да закаче своје псе на поводник како би се ваш пас упознао са сваким од њих понаособ и ако све прође безазлено, онда могу да пусте куце да се слободно играју.
У сваком случају, НИКАКО не треба пустити пса да слободно притрчи другој групи паса. Пре свега јер та група можда има већ формиран чопор и ако се ваш пас залети међу њих, ма како то деловало весело и живахно, алфа тог чопора такав гест може да протумачи као претњу чопору и да агресивно одреагује, а њега ће пратити и остали пси.
Не бацајте лопту пред другим псима
Ако сте у групи паса, а желите да се сами играте са својом куцом, никада му немојте бацати лоптицу, фризби или неку другу играчку уколико су у близини други пси. Зашто ово? Играчка, како за вашег пса, тако и за друге псе, представља плен и кроз игру са тим пленом њему "ради" нагон.
КУКУ ЛЕЛЕ! Слатко док је мала беба, а после? Пронађено МЛАДУНЧЕ ЛАВА - и то у ГАРАЖИ! (ВИДЕО)
Њега има сваки пас, само је питање у којој је мери изражен. Зато играчка односно плен може довести до конфликта између паса. Изађите из групе и удаљите се на довољну удаљеност где ваша игра са куцом неће привлачити пажњу осталим псима или просто сачекајте да се остали разиђу.
Не мазите пса који је на повоцу
Немојте мазити туђег пса пре него што питате водича да ли смете, ма колико вам куца или штене деловали умиљато, симпатично и доброћудно. Морате да знате да одређени власници паса не воле да им се остварује било какав контакт са псом, па чак ни вербално обраћање. Сада ће већина вероватно помислити да водич жели да направи агресивног пса од те куце. Морамо, међутим, да претпоставимо да је куца можда плашљива и да иде у неку школицу за обуку паса како би се ослободила страха и да је дословно битан начин на који се прилази псу.
ИЗНЕНАДИЋЕТЕ СЕ КАД ПРОЧИТАТЕ! Мужјаци се МАЗЕ колико ЖЕЛИТЕ, док женкице колико ОНЕ желе!
Можда је, примера ради, пас болестан и не сме да се узбуђује, а покрећу га весели тон или миловање, па тада постаје живахан, што у његовом здравственом стању није пожељно. Или просто пас има један облик агресије где ако му угрозите простор, што његов, што водичев, и са њим остварите контакт на неодговарајући начин, он може одреаговати како нико од нас то не би волео.
Никако не храните туђег пса
Имамо најмање два разлога због којих не би требало да хранимо туђе псе. Прво, не воле сви људи псе и то је њихово право колико год се то нама допадало или не. А ако нашу куцу храни и мази сваки пролазник, пас почиње да генерализује ствари и да трчи ка сваком човеку и детету и да му изнуђује храну било скакањем, гурањем њушкицом или лајањем. Мажењем и храњењем туђих куца стварамо му илузију да му је сваки пролазник извор хране и чешкања, па онда пас притрчава свакоме, чак и онима који га не воле.
Нишки прасићи су постали прави хит на друштвеној мрежи! (ФОТО)
Други од разлога зашто не треба давати туђем псу храну је што тај пас можда мора да води рачуна о режиму исхране из неких здравствених разлога или га власници уче да не узимају храну од непознатих људи или просто не желе да га било ко други храни сем њих самих, а то је свакако њихово право.
Обуздајте мале псе
Честа слика у парковима и на шеталиштима јесте да се власници паса малих раса далеко, а неоправдано слободније понашају од власника/водича средњих и великих раса. Проблем настаје у томе што њихови власници најчешће мисле да мали пас не може никога да повреди, да је безазлен и да би само власници великих паса требало да воде више рачуна о својим псима. Проблем настаје у давању антропоморфних особина (приписивање људских особина животињама) својим куцама.
Морамо да знамо да у свету паса, без обзира на висину и тежину, међу њима важе иста правила. Да би било јасније о чему је реч, користићу се примером из саобраћаја. Ако возите мали ауто, немате ни већа ни мања права од особе која управља камионом од више тона. Правила у саобраћају су за све иста и сви их морају поштовати. Тако је и код паса.
Водите рачуна о деци
Ако нам дете трчи у сусрет, а ми смо са псом, шта онда? На нама је да позовемо родитеље, да предузмемо све радње како бисмо спречили тај контакт између детета и пса, уколико за тако нечим видимо потребу. Морамо да урадиимо све како бисмо спречили сваки инцидент, ма какав он био.
НЕЋЕ ДА УСТАНЕ ИЗ КРЕВЕТА! Беба Пума ће вам УКРАСТИ СРЦЕ: Преслатко! (ВИДЕО)
Не скидајте поводник на улици
Никада не водимо пса, ма колико он био обучен и послушан, крај улице без поводника. Разлог је једноставан – не знамо шта може да се нађе са друге стране улице на шта пас може да одреагује, а ви баш у том делићу тренутка нисте обратили пажњу и самим тим сте угрозили живот пса, а можда и свој, као и животе осталих учесника у саобраћају јер у драстичним ситуацијама људи могу инстинктивно да крену за куцом, а возач рефлексно може да скрене на једну или другу страну и да доведе до саобраћајне незгоде.
Пас је као дете из вртића
Морамо да знамо да је пас наша одговорност и да у сваком смислу речи морамо увек бринути и водити рачуна о њему јер не заборавите да је пас као зрела јединка на нивоу интелигенције двогодишњег, максимално трогодишњег детета, а дете тог узраста никада не бисмо оставили без бриге, надзора и контроле. Важно је да се стално упознајемо са психологијом паса, њиховог понашања, а битно је да едукујемо и људе око нас, никако убеђујемо, већ им на леп начин указујемо на грешке.