СПОРА, МУЧНА И ОКРУТНА СМРТ: Данас је "Петак без крзна", зауставимо убијање недужних животиња
Сваке године, последњег петка у новембру активисти за заштиту животиња организују протесте и кампање против коришћења крзна животиња у сврхе модне индустрије.
Данас се у свету обележава Фрее Фур Friday (Петак без крзна). Сваке године, последњег петка у новембру активисти за заштиту животиња организују протесте и кампање против коришћења крзна животиња у сврхе модне индустрије. Њихове акције одвијају се углавном у шопинг моловима у којима се продаје гардероба направљена од коже и крзна животиња, а циљ кампања јесте да докажу да у ношењу крзна нема ничег луксузног и модерног.
Протести поводом „Петка без крзна“ једни су од најмасовнијих у свету. Овај догађај нуди прилику истомишљеницима о овој теми да се састану и поспеше едукацију људи о индустрији крзна.
Today ис Фур Фрее Friday! Check оут море ат https://t.co/ZkCr8FmBJX pic.twitter.com/i3Ujz3S6Mq— Checkiday.com (@checkiday) Новембер 25, 2016
Многи људи не знају да су у хорор модне индустрије укључени поред лисица и чинчила, чије се крзно најмасовније продаје, и зечеви, пси, мачке, видре, рисеви, фоке, даброви...
Индустија крзна воли да се правда изговорима како је крзно „еколошко-обновљиви извор“ и да је његова производња хумана, али докази о цурењу хемикалија и загађењима ваздуха препаратима којима се третира крзно говоре да у преради крзна нема ничега еколошког. Уколико само мало боље размислите, схватићете да у томе такође нема ничег хуманог!
Респецт! #FreeFurFriday pic.twitter.com/MjwxJNavoD— :( (@AMADREX) May 20, 2016
За милионе животиња на планети, модна индустрија значи само једно – спору, мучну и окрутну смрт. Са друге стране, за људе, ношење крзна представља манифестацију ликсуза, сталежа, имовне моћи и задовољавања сујете.
Уколико нисте знали, крзно са, на пример, зечева ручно се кида, док животиња беспомоћно, рашчеречено лежи везана. Ране које том приликом настају нико не санира, већ се зечеви смештају у кавезе и остављају да крваре.
Фур Фрее Friday #furfreefriday pic.twitter.com/U8NQ6X1gks— Цраиг (@el_cjr) March 18, 2016
У Сједињеним Америчким Државама постоји организација која прикупља гардерпобу направљену од крзна, коју бацају они који су је претходно купили. Волонтери касније крзно донитрају прихватилиштима за животиња. Бунде, шалови и капути користе се за утопљавање тек рођених или болесних животиња, па се на овај начин крзно враћа онима којима и припада – животињама!
Сваке године, поготово када дође хладније време, светски познати брендови пуне радње гардеробом и асесоарима од крзна.
Фур Фрее Friday протест ин НХ брингс attention то пропосед цруел бобцат хунт. #savenhbobcats pic.twitter.com/F3rmOvZGuR— Трисх (@princessbabygi) January 20, 2016
Већина људи чезне да их бар једном обуче, док изузетно мали број људи знакоји је пут крзна од леђа животиње до излога радње.
Којој групи сте ви одлучили да припадате? Реците нам у коментарима!