СТАРОСТ ЈЕ "ГРОЗНА" - Доказано да чак и ПСИ заборављају годинама! Ево који су СИМПТОМИ (ФОТО)
Промене у понашању паса су коначно анализиране.
Најновија испитивања показују да готово све болести које су повезане с поремећајима понашања и с поремећајима личности и комуникације могу да се јаве и код животиња, а нарочито код паса, који су у директном контакту са човеком, те бивају изложени готово истоветним врстама стреса.
СП У РУСИЈИ: Србија - Костарика 0:0 (ПОЛУВРЕМЕ)
Проверите: Да ли мачке више воле друштво жена или мушкараца?
Некад су обољења попут поремећаја личности и других видова менталних болести била резервисана само за популацију људи. Услед постајања говора као методе комуникације, било је веома лако уочити различите поремећаје у комуникацији, а помоћу утврђеног начина понашања с другим људским бићима човек је врло рано био способан да препозна и поремећаје понашања код других људи.
ХОДАЈУЋИ ОБЛАЧИЋ! Ова мекана ПУФНИЦА је сигурно НАЈСЛАЂИ пас којег сте икад ВИДЕЛИ (ФОТО)
Међутим, с напретком науке и повећањем употребе лекова почели смо да запажамо и промене у понашању животиња које су одударале од уобичајеног. Такође, почели смо да запажамо и да одређени лекови који су експериментално давани животињама такође утичу на њихово понашање на исти начин као и код човека, пише Пет магазин.
Која животиња је добро друштво за вашу мачку?
Наравно, прво поље испитивања било је поље страха. Давањем лекова који су регулисали осећај страха код човека запажено је да потпуно исти ефекат имају и код животиња. Тако се касније показало истоветно деловање антидепресива и других медикамената. Тада је уследило логично питање: Како је то могуће? Шта се дешава с осећањима животиња? Да ли и они сањају и имају ноћне море? Поседују ли исте страхове?
- Показало се да је на сва питања одговор прост - ДА.
МЈАУКАЊЕ, ПРЕДЕЊЕ, ФРКТАЊЕ... Ево ШТА ваша маца покушава да вам САОПШТИ овим звуковима! (ФОТО)
Једно од најинтересантнијих поља испитивања јесте деменција која је окарактерисана као општи израз за пропадање менталних способности у таквој мери да онемогућава свакодневан нормалан живот. Напретком ветеринарске науке и њеним приближавањем медицини која се примењује код људи, живот кућних љубимаца значајно се продужио. Тако су ветеринари у својим праксама почели да буду упозоравани од власника на чудна понашања својих љубимаца и на промене навика које су до тада биле непознате. Такве промене су могле да буду минималне, суптилне, али понашање је могло да почне нагло да се мења. Поготово при наглим променама које нису биле изазаване видљивим разлозима, оправдано се сумњало да долази до промена у обрасцима понашања који нису условљени променама у спољној средини (окружењу). Одговор је морао бити пронађен на другој страни. У променама можданих активности.
Рушимо митове: Оно што знамо о псима можда није тачно!
Многи власници су приметили да њихови пси током времена, а поготову ако прелазе старост од десет година, почињу дуже да спавају, теже се буде и нервознији су кад се пробуде. Не желе да излазе напоље ујутро или по лошем времену, и могу и показати и агресивност при инсистирању власника на пређашњим навикама. Слично понашање се може запазити и код старијих људи, и сматра се да указује на почетак деменције кад је један од основних симптома спорије прилагађавање мозга на новонастале ситуације. Као и старији људи, и пси могу променети понашање, па је тако запажено да полако замењују дан за ноћ. Ноћу мање спавају, више времена проводе у бесциљном лутању кроз стан, убрзаније дишу и показују већу осетљивост на звуке. Чак и на неке звуке на које раније нису реаговали, у старијим годинама почињу да реагују, па чак и да показују страх.
Проверите: Да ли мачке више воле друштво жена или мушкараца?
Овакви поремећаји, осим ако нису изазвани неким обољењима, називају се конгнитивном дисфункцијом код паса (цанине цогнитиве dysfunction − CCD) што је по дијагнози истоветно с деменцијом код људи.
Најчешћи симптоми CCD су:
- Повећање времена које пас проводи у спавању и/или неактивности
- Смањење интересовања за догађаје у околини, апатично понашање
- Намерно избегавање устаљених навика
- Лагани губитак раније стеченог знања, поготово код тренираних паса
- Губитак кућних навика
- Повећано показивање страха (задиханост,дрхтурење, изненадана бесциљна кретања…)
- Не одговарање на команде
- Непрепознавање окружења и људи које свакодневно среће (укључујући и укућане)
- Отежано кретање кроз познато окружење (стан власника, парк у који свакодневно одлази)
- Лајање без видљивог разлога и показивање агресије у нормалним ситуацијама
- Стајање у ћошку и дуготрајно стајање с главом окренутом ка зиду
- Конфузија и дезоријентација
- Бесциљно лутање
ОНА ЈЕ ПРАВО ЧУДО ПРИРОДЕ! НЕСТВАРНО - Једна маца а ДВА лица! (ФОТО)
Период мењања зуба код штенета: Како да сачувате ствари од жвакања?
У току промене понашања веома често се појављују и епилептични напади који могу бити изазвани наглом појавом звукова, паљењем светла (фотосензитивна епилепсија) или неком формалном радњом која је била уобичајена. Ово је и одговор на једно од честих питања које се постављало у ветеринарском круговима, а није имало адекватно објашњење у физиологији и патологији – појава епилептичних напада код старијих паса за које се није могло наћи патолошко објашњење. Узрок је био CCD.
"ЉУДСКА" ХРАНА У ИСХРАНИ МАЧАКА: Ево које НАМИРНИЦЕ можете без ПОСЛЕДИЦА да уврстите у ЈЕЛОВНИК!
Наравно, никад не треба заборавити да све ове промене у понашању могу бити изазване и патолошким обољењима који се могу јавити код старијих паса. Нарочито дуготрајна скривена метаболичка обољења могу досвести до оваквих стања. Ту пре свега спадају обољења бубрега, дијабетес, болести штитасте жлезде, поремећаји варења, анемије, хронични болови, болести зглобова и костију и скривена туморска обољења.
Због свега наведеног, наши кућни љубимци који спадају у категорију сениора траже повећану пажњу и негу. Потребно је обратити већу пажњу на њихово здрвствено стање и превенирати сва могућа обољења која могу имати за последицу наведене симптоме. Међутим, ако нема дијагностиованих болести, на крају се морамо помирити са чињеницом да болују од деменције и морамо покушати да им олакшамо стање и смптоме које имају. Такође, старијим псима је потребно давати и одређене суплементе (омега 3 и омега 6) и прилагодити исхрану. Наравно, и ту је један од најбољих лекова – повећана пажња и што више љубави.
ХЕРОЈ - ВУКЛА ЈЕ БЕБУ ЗА ПЕЛЕНУ! Женка Питбула СПАСИЛА СЕДМОМЕСЕЧНУ бебу из запаљеног стана (ФОТО)