Да ли знате како је настао први Снешко Белић? (ВИДЕО)
Ускоро ћете моћи поново да уживате у зимским чаролијама!
Сви који имају ту (не)срећу да живе у деловима Земљине кугле на којој има снега, обожавају да праве Снешка Белића. Међутим, да ли сте се икада запитали како је овај тренд настао?
Сви мисле да су путовања за празнике скупа - ПОГЛЕДАЈТЕ и уверите се да то није истина
Прва писана документа која спомињу Снешка Белића потичу из 16. века, а поред тога што је овог снежног лоптастог лика спомињао Вилијам Шекспир, дечје песмице настале у Лајпцигу 1770. године, такође спомињу Снешка.
БЕБА У СТОМАКУ ДВЕ МАЈКЕ: Добро сте прочитали, ОВО је само један случај БИЗАРНОГ феномена!
Међутим, неки историчари кажу да је Снешко био феномен веома добро познат и током Средњег века, а да су бројне склуптуре од снега прављене, као вид уметности. Чак се као мајстор вајања скулптура од снега спомиње и чувени Микеланђело.
Снешко Белић кроз историју
Урбана је легенда да је први Снешко Белић каквог данас понзнајемо настао у 19. веку у САД. Ипак, Боб Екштајн, “стручњак за Снешка” нашао је илустрације из атласа “Петитс Voyages” у којима се описују путовања холандсног морепловца Виљема Баренца, који је покушавао да пронађе северни пут до Индије и Кине. Ипак, није успео у својој намери, али је зато Беренцово море подсетник на његову храброст.
ОВАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА МИША: Дечак из Жикине династије, али није Никола Којо (ФОТО ВИДЕО)
Било како било, у овом атласу Боб је пронашао и илустрације Снешка Белића. Први који је у својим делима оставио приказ људске фигуре од снега био је Данијел Николаус Chodoviecki, на којима је приказао тадашњег Снешка са мотком односно метлом. Човеколике фигуре од снега у то време биле су симбол сурове зиме, а Снешко је био војник мраза и хладноће.
Краљица Викторија и честитке
Током владавине, краљица Викторија је увела традицију слања божићних честитки, па је тако настао и данашњи симбол Снешка Белића. Временом, Снешко је постајао све дебљи и доброћуднији, а додавани су му елементи попут угља, шаргарепе, шала и лонца на глави.
Тек почетком 20. века, Снешко Белић постао је део зисмке дечје идиле, а у неким земљама се он и даље везује за прославу зиме, првог снега.
Данашњи Снешко
Данас, Снешко се радо прави у свим земљама у којима пада снег. Уместо очију, уста и дугмади стављају му се каменчићи, угаљ или каранфилићи, а за руке поставља се метла, мотка или грана.
Међу овим зрнцима кафе крије се ШЕСТ ДЕТАЉА: И имате само ПАР СЕКУНДИ да их пронађете! (ФОТО)
У Великој Британији, Снешко се најчешће прави од две кигле, док се у САД прави од три. У Литванији, Снешко има назив “човек без мозга”, а током протеста 2005. Литванци су око парламента поставили 141 Снешка, по једног за сваког члана парламента.
АЈАОО... НИКАДА НЕ БИСТЕ ПОГОДИЛИ! Ево који израз је проглашен за РЕЧ 2018. године!
У неким деловима света, постоји традиција доласком пролећа, да, уколико се снег није отопио, прави се снешко који се затим туче (као пињата) како би се отерала зима.
Највећи Снешко
У америчкој савезној држави Мејн 2008. године направљен је највећи снешко на свету, висок 37,2 метара, а претходно највећи господин Белић направљен је у истом месту 1999. године.