Лежаљке од 80 до 150 ЕВРА: Цене у Грчкој ненормално скочиле - због огромних гужви, уведена нова правила на плажама
Мештани су бесни на туристе јер их сматрају одговорним за пораст цена у њиховом локалном месту.
Мештани у Грчкој су незадовољни због пораста цена у угоститељству и због високих цена за изнајмљивање станова. На неким острвима је толика гужва да се прави распоред пристајања крузера с хиљадама гостију.
Атина – Жеље и могућности често нису усклађене, што је стварност са којом се суочава грчки туристички сектор. Ове године се очекује долазак више од 33 милиона гостију и приход од преко 22 милијарде евра. Атина је препуна туриста, углавном Американаца, којима су широм отворена врата због њихове платежне моћи, што је довело до енормног раста цена у угоститељству и изнајмљивању некретнина, где је Грчка међу најскупљим земљама у Европи.
Кафа је овде најскупља на Старом континенту, а обилазак Акропоља у приватним турама за до пет особа може коштати и до пет хиљада евра. Ускоро ће се у Музеју модерне грчке културе моћи организовати приватне туре по цени од хиљаду евра. На ексклузивним плажама у јужном делу Атине, где изнајмљивање лежаљки кошта од 80 до 150 евра (реч је о тек отвореном комплексу луксузних бунгалова), богати туристи могу уживати у грчком лету, несвесни да је тај део обале недавно био на листи плажа непогодних за купање. Информација је брзо уклоњена, али није промакла онима који знају шта је чисто море. Ипак, Грчка је ове године освојила друго место међу 52 земље са 625 плажа које су добиле плаву заставицу за квалитет воде, уређење и инфраструктуру.
Међутим, већина америчких туриста остаје у Атини, па се не може рачунати на њихов долазак у већем броју на острва. Губитак руских туриста, који због санкција сада летују у Турској, озбиљно је погодио грчки туризам, иако се о томе мало говори.
Туристички радници истичу да су смештајни капацитети на Миконосу и Санторинију 20 одсто мање попуњени него прошле године у ово време, и да је велико питање како ће изгледати ово лето, с обзиром на пораст цена од 30 одсто који је растерао средњу класу домаћих туриста. Четворочлана породица за путовање трајектом на неко удаљеније острво треба да издвоји 700 евра, што објашњава претрпаност градских плажа у Атини, где се викендом чека у реду за слободну лежаљку и сунцобран.
Такозвани "Покрет пешкира", који је прошлог лета кренуо са острва Парос и проширио се на целу земљу, дао је резултате. Циљ овог покрета је да се грађани изборе за слободан приступ плажама, без улазница, скупих лежаљки и кафића. Влада је донела одлуку да сруши бесправно подигнуте објекте на плажама, донет је пропис по којем половина сваке организоване плаже мора бити слободна, а сунцобрани четири метра удаљени од обале. Дронови надлећу плаже и контролишу поштовање прописа, грађани помоћу посебне апликације могу пријавити неправилности, а казне достижу и до 60.000 евра. За само пет дана, због кршења правила, наплаћено је 350.000 евра казни.
Ипак, Грци све гласније изражавају незадовољство због туризма, који им, упркос пуњењу државног буџета и запошљавању два милиона људи, значајно утиче на свакодневни живот. На острвима која посећују крузери, локално становништво више не може нормално да живи због дневног прилива од 20.000 људи на Миконос и Санторини. Инфраструктура острва не може да подржи толики број туриста, па се инсистира на планском пристајању великих бродова. На Санторинију, Крфу и Хидри донет је закон који гојазним туристима тежим од 100 килограма забрањује коришћење магараца за превоз, али се пропис крши јер је непристојно вагати туристе.
Незадовољство расте и због цена станова, јер млади брачни парови и студенти више не могу да изнајме смештај у великим универзитетским градовима, где се за мали стан тражи 650 евра месечно. На цене некретнина утицала је и такозвана златна виза, која уз куповину некретнина странцима обезбеђује боравак. Иако незадовољство Грка расте, још увек није достигло ниво као у Шпанији, где локално становништво активно тера туристе кући. Ипак, све чешће се на аутобуским стајалиштима у Атини појављују погрдне поруке упућене туристима, које локалне власти журно уклањају.