НАЈСТАРИЈА НА СВЕТУ: Да ли сте знали да је ова ИГРАЧКА стара 4.600 година? (ФОТО)
Сигурно их имате у свом дому...
Иако нико не зна када је настала игра кликерима, пре нешто мање од једног века утврђено да су се људи играли њима још 2600. године пре нове ере у Мохенђо Дароу на подручју данашњег Пакистана.
ДА ЛИ ИМАТЕ ОВАКВУ ШОЉУ? Сигурно нисте знали ТАЈНУ која стоји иза ње (ВИДЕО)
Трагови играња кликерима пронађени су и код североамеричких Индијанаца. Први пронађени кликери били су израђени од камена. Касније су их људи израђивали и од керамике, све тврђе и лепше како су се развијале цивилизације, затим од стакла, а у римској литератури пронађени су и записи песника Овидија да су, кад не би имала други избор, античка деца користила лешнике за исту игру. То значи да је реч о вероватно најстаријој постојећој игри на свету, старој најмање 4.600 година.
ТЕК ТАДА! Без њих се не гледа добар филм - а оне су се појавиле БАШ СКОРО код нас
Деца су се играла кликера и код Калдејаца у Месопотамији, и у античком Египту. У Европи су први пут индустријски почели да их производе дувачи стакла у Немачкој у 19. веку, да би се изнова настало одушевљење игром одатле проширило прво на остатак Европе и скоро истовремено у САД с миграцијама Европљана у Северну Америку.
БЕБА У НАРУЧЈУ ЛЕША: Остаћете ИЗБЕЗУМЉЕНИ - ево шта је отац УЧИНИО кћерки (ФОТО)
Масовна производња керамичких кликера постала је могућа 1884. године када је фабрика извесног Сема Дајка из Акрона у Охају смислила дрвене блокове са по шест калупа. Скоро па преко ноћи фабрика је почела да производити милионе керамичких кликера дневно. Масовна производња стаклених кликера развила се 1903, опет у Акрону, овај пут у фабрици Фредерика Кристенсена, па је тако Акрон постао светско средиште производње кликера.
Од 1932. група ентузијаста у Енглеској почела је да одржава такмичење које је названо британским и светским првенством у игрању кликера. Прва победница била је девојчица Елен Гири из Лондона, али у игри је могао да се такмичи свако.
СРБИ СУ БИЛИ У МОДИ: Ево како је изгледао ХОЛИВУДСКИ ФИЛМ о српском цару Јовану Ненаду (ВИДЕО)
Што се тиче начина играња, постоји мноштво више или мање различитих игара широм света на различитим континентима у различитим земљама, од Африке до Европе и од Азије до обе Америка и Аустралије.
У међувремену се израда кликера развила у праву уметност. Данас постоје керамички кликери, неколико врста стаклених, дрвени, метални.... Њихове димензије износе од једног до осам центиметара у пречнику везано за оне који се користе за игру, док пречник уметничких износи до 30 центиметара.
КАД ЉУБАВ БАШ ЗАБОЛИ: Клекнуо пред њу са прстеном, а она ПАЛА са позорнице (ВИДЕО)
Настале су и популарне видео игре на тему играја кликера - Марбле Madness (1984.), Oxyd (1991.), Марбле Дроп (1997.), Марбле Бласт Голд (2003.), Марбле Бласт Ултра (2006.), Енигма и Switchball (2007.).