ОВО МИСЛИ НАЈПАМЕТНИЈА ЖЕНА НА СВЕТУ: Ћерке треба да носе мајчино девојачко презиме, а синови очево
Најинтелигентнија жена на целом свету живи повучено и у потпуној анонимности
Марлин вос Савант рођена је као Марлин Мак, али презиме свог оца није задржала тако дуго. Рано је почела да верује како би се требало задржати предбрачна презимена, па би тако син требао преузети очево презиме, а кћерка мајчино. Тако је она постала Мерлин вос Савант (стручњак), што јој и пристаје. Она је ипак жена с najvećim IQ-om на свету.
Док је била 10-годишња девојчица решавала је два теста интелигенције. Први је био Станфорд-Бинет тест и укључивао је сет питања који мере когнитивне способности кроз пет фактора. Други је био Мега тест, дизајниран како би мерио IQ изнад 145.
Губитак косе може указивати на здравствене проблеме - СПРЕЧИТЕ НА ВРЕМЕ И ШТО ПРЕ ПОСЕТИТЕ СТРУЧЊАКА
Ово ДОСТА ГОВОРИ О ВАМА: Храна коју бирате ЗА ДОРУЧАК, открива детаље карактера
По Мега тесту њен ИО је износио 186, а по Станфорд-Бинетовој скали био је 228.
Након кратке анализе стручњаци су закључили како ова десетогодишњакиња има менталне способности 23-годишњака. Тридесет година након тога у историји ће остати уписана као особа с највећим IQ-em на свету која је дуго држала и тај рекорд у Гинисовој књизи рекорда све док та категорија није укинута 1990. године.
Упркос њеном IQ-u без преседана њено образовање је било попут било којег другог. Ишла је у локалну средњу школу и радила у очевој трговини. Почела је да студира на друштвеном факултету, а затим се преселила на студије психологије на Универзитету Вашингтон од којег је одустала након две године.
Почетком 80-их преселила се у Њујорк и почела да гради каријеру у писању, писала је и IQ квизове за Омни магазин пре него је добила посао у Параде. Писала је колумну а људи су јој слали питања на која би им она одговарала. 1987. године удала се за Роберта Јарвика једног од дизајнера вештачког срца Јарвик-7.
Касније је постала шефи финанција у Јарвик Хеарт Инц. Њих двоје тада су били познати као најпаметнији пар у Њујорку.
Током година било је расправа о аутентичности тестова који су измерили њен ниво IQ-a, будући да тренутне верзије не омогућавају резултате изнад 170. И она сам је тврдила како је то помало нејасно подручје, с обзиром како интелигенцију више није тако лако мерити. Постоје хиљаду фактора који могу утицати на менталне способности и интелигенцију, а нису сви тестови опремљени довољно како би се са свиме могли суочити.
Она је без сумње једна од, ако не и најпаметнија особа на свету, али Мерлин вос Савант потпуно се држала подаље од било каквих рефлектора. И остала је у анонимности, сасвим обична жена, колумниста и ауторка која је објавила неколико књига.