Мрачно порекло израза "Максим по дизији" - знате ли шта то заправо значи?
Прича иза ове изреке која се настанила у нашем језику је заправо историјског карактера.
Сигурно сте некада чули да се за некога ко говори неповезано или о теми о којој мало зна, каже да “лупа као Максим по дивизији”.
Можда сте и сами користили овај израз неколико пута, али јесте ли се икада запитали - ко је Максим? Која дивизија? И зашто баш "лупа"?
Максим из познате изреке заправо је сер Хирам Стивенс Максим, британски проналазач америчког порекла, који је живео крајем 19. и почетком 20. века. Био је изузетно интелигентан и успешан и иза себе је оставио бројне патенте, укључујући пегле за косу, мишоловке, летелице, парне пумпе и многе друге ствари без којих данас не бисмо могли да замислимо дан. Иако је тврдио да је изумео сијалицу, најпознатији је по свом изуму првог правог аутоматског оружја, познатог као митраљез Максим.
Сер Хирам Максим је патентирао свој митраљез давне 1883. године, а након демонстрације његовог рада наредне године, није било војске која није желела ово убојито оружје. Са способношћу да испали чак 600 метака у минути, митраљез је био револуционарно откриће за ратовање, иако се за данашње прилике сматра претешким и гломазним за руковање.
Е па, ту се долази до занимљивог дела приче о познатом изразу! "Максим" из популарне изреке заправо није особа од крви и меса, већ оружје! Митраљез је добио име по свом творцу, а он је заправо тај који "лупа по дивизији".
Због своје огромне буке коју је производио, митраљез Максим изазивао је дојам као да, као што сам израз каже, "лупа". Поред кише метака коју је расипао по непријатељима, овај митраљез је био изузетно бучан, што је изгледало као да удара јако.
Британци су први набавили овај митраљез, а прва позната употреба забележена је међу Сингапурским добровољцима 1889. године. Међутим, највише је био коришћен током британских експедиција у Африци, делом због тога што је звук овог оружја плашио домородце. Митраљез се први пут користио и током колонизације Родезије, што га је историја запамтила као "оружје којим је колонизована Африка".
Ускоро су и друге европске силе почеле да уводе митраљезе Максим у своје наоружање. Српска војска је такође користила овај митраљез, што објашњава и порекло израза...
“Максим” је своју највећу примену нашао током Првог светског рата када су га, у различитим варијантама, користиле све зараћене стране, укључујући и нашу, српску војску.
Због изузетно огромне убојите моћи и звука, војницима је ово оружје деловало нарочито страшно и имало је велики утицај на тадашњу културу. У то време настао је и опште познати израз који се задржао све до данашњих дана у нашем језику - лупа као максим по дивизији.
Детаљније погледајте на снимку испод, и уживајте у симулацији рада максима: