Традиција НОШЕЊА БЕЛЕ ХАЉИНЕ на ВЕНЧАЊУ - Ево како је све почело, у СКАНДИНАВИЈИ су невесте носиле црну боју
Велика популарност уследила је у 18 веку!
Пре него што су почеле да се носе беле хаљине, младе су на венчањима носиле најлепше свечане хаљине које су имале.
Сматрало се да венчаница буде хаљина која ће се користити у разним приликама. хаљине су се разликовале у зависности од животног стандарда родитеља. Венац на глави имао је обредну функцију, штитећи невесту од злих сила, а симболично је изражавао жељу за плодношћу, док је вео имао улогу да скрива њено лице од погледа других мушкараца.
ЗА МАЊЕ ОД 100 ДИНАРА - Направите ДОРУЧАК за две особе, обогаћен ПРОТЕИНИМА, здраво, УКУСНО и хранљиво
ИМАТЕ ОВЕ РУПИЦЕ НА ЛЕЂИМА? То значи да сте ЗАИСТА посебни - ево и зашто! (ВИДЕО)
Прво венчање у белој хаљини било је венчање Филипе од Енглеске 1406. године, а потом и Мери И од Шкотске којој је бела била омиљена боја. Ипак, тада се тај тренд наставио, невесте су носиле уобичајене хаљине свих боја, док је у Скандинавији нарочито била популарна црна.
Бела хаљина доживела је велику популарност 1840. године кад су се венчали британска краљица Викторија и принц Алберт. Краљица је на венчању носила раскошну хаљину од беле чипке о чему су тада извештавали медији, што је утицало на то да се многе невесте одлуче за хаљину беле боје. Током наредних деценија мењали су се стилови, али је хаљина задржала боју. Касније се проширило веровање да бела венчаница симболизује чедност, што заправо није била првобитна намера.
До педесетих година 19. века младе у Србији носиле су градску ношњу која је настала под утицајем оријенталног начина одевања, тек у другој половини 19. века, младе су почеле да бирају беле хаљине.