ДА ЛИ СТЕ СЕ НЕКАД ПИТАЛИ ЗАШТО ВЕГАНИ НЕ ЈЕДУ МЕД? Ми вам доносимо веома занимљив одговор!
Од свих ствари које нису на менију вегана, можда највише "боде очи" мед.
Из неког разлога људима је тешко да схвате да поједини не једу месо, јаја и млечне производе. Ипак, још им је теже да разумеју поделу када су у питању посластице.
Кренимо од основног значења појма "веган". Вегани су људи који не једу али ни не користе било какве намирнице животињског порекла. То подразумева све производе које уносимо у свој организам али исто тако и оне који у њега доспевају путем коже или косе. С тога, у групу "забрањених" ствари спада и мед, било као храна, било као козметичко средство.
Сви знамо колико је мед укусан и здрав, али такође постоји и неколико непријатних чињеница о овом производу. Мед се хиљадама година употребљавао и у медицини па у чему је онда проблем? Продавци хране који морају имати залихе за зиму, иако су пчеле веома тешко радиле на томе да произведу мед из биљака и цвећа, уместо здравог нектара из цветница стављају раствор шећера и воде.
Ово је већ добро позната и помало контроверзна ствар огромних размера која је могла бити избегнута да је остављено довољно меда које би пчеле конзумирале преко зиме. Али пчелари треба да направе профит, зар не?
Наравно, зашећерена вода нема никаквих блажених дејстава, а без њих мед нема своја дејства антиоксиданса. То, у комбинацији са пестицидима који се нажалост све више користе, прети истребљењу пчела. Застрашујућа је и сама помисао на то да у једном тренутку може постојати свет без пчела или немогућности куповине меда, воска, матичног млеча или прополиса.
Ипак, пчеле морају да опрашују наше усеве зар не? Па и да и не. Пчеле могу опрашивати наше усеве али оне нису најбољи избор за то. Дивље пчеле су ефикасни сакупљачи али оне не производе мед. На први поглед чини се да је мед само нус-продукт процеса опрашивања али када се погледа мало дубље, убрзо се види да је овај златни нектар и проналажење истог главни проблем за комерцијалне произвођаче меда.
Такође, ако сте мислили да пчеле не страдају у индрустријској производњи меда, преварили сте се. Пчелама слаби имунитет и постају подложне разним инфекцијама. Још једна тактика коју пчелари користе јесте убијање матице како би се заменила новом.
А шта је са локалном производњом меда из мањих пчелара? Урбано пчеларство је веома популаран хоби данас а са њим долазе многе позитивне ствари. Вегани се труде да размишљају о овоме као о "сивој зони". Чак и унутар овог растућег покрета постоји неколико варијанти мањег обима у пчеларству, међу којима су "балансирано пчеларство" односно узимање меда само када га има у изобиљу, "природно пчеларство" (мало или нимало сметњи са кошнице) и " конзервација пчеларство "(мед се узима а пчеле остају препуштене саме себи).
И док су поједини вегани одлучни у томе да не конзумирају мед на било какав начин, има и оних који га користе, сировог. Поставља се питање да ли сте знатно мањи веган уколико узимате мање количине меда? Још увек не постоји одговор на то. Ипак, неки вегани сматрају да не треба ризиковати јер постоји мноштво заслађивача биљног порекла које можете користити у неограниченим количинама.