ВИТАК СТРУК
7 ВРСТА ДИЈЕТА - Килограми нестају брзином светлости! Сазнајте која дијета је идеална за вас
Дијета је много, али која је заправо делотворна за вас? С обзиром на то да је најбитније како се оћетате у свом телу, стручњаци за правилну исхрану непрекидно раде на додатним истраживањима како би створили концепте прехране, уз које ће мршављење бити ефикасно, али пре свега здраво.
Покушали смо да вам представимо најпопуларније дијете које се тренутно примењују и да пренесемо њихове боље и лошије стране.
Аткинсонова дијета
Ова дијета функционише по принципу ниског уноса угљених хидрата и названа је по човеку који ју је осмислио, Роберту Аткинсу, који је амерички нутрициониста и кардиолог. Према Аткинсу, тело губи на тежини када уносимо што мању количину угљених хидрата, попут хлеба или тестенине, а њих треба да земенимо протеинима и мастима попут јаја, меса и рибе. Уколико примењујете Аткинсонову дијету, не морате бројати сваку калорију коју унесете. Зато многобројне присталице овог вида исхране не посматрају ову дијету као класичну дијету, већ као стил живота, у ком се одричу доброг дела угљених хидрата.
Када тело нема довољно угљених хидрата на располагању, оно ће трошити своје резерве енергије а самим тим и масне наслаге, при чему долази до мршављења.
Протеинска дијета
Слично као и код Аткинсонове дијете, акценат код протеинске дијете јесте управо на минимизирању уноса угљених хидрата, а максимизирању уноса протеина. Овој дијети се подлежу углавном спортисти који желе да у што краћем периоду, поред редовних тренинга, пораде на изградњи мишића. Код ове дијете је важно да бирате нискомасне опције меса, млечних производа и рибе. Уколико сте веган или вегетаријанац, можете протеине уносити из биљних извора. Протеини нас чине ситима, тако да ћете на овој дијети ретко осећати глад.
Уколико се одлучите за ову дијету, требало би да уносите око 2 гр протеина по килограму телесне тежине. Морате имати на уму да у том случају морате уносити доста течности. Путем протеина настају урее које се затим избацују путем урина.
Интервални пост
Овај вид исхране подразумева смењивање поста (периода у ком не конзумирате храну) и ваше уобичајене исхране. Ова дијета изведена је из терапеутског поста. Многи тврде да је веома здрав и ефикасан за људе којима је тешко да се у потпуности одрекну калоричних и нездравих намирница. Код неких интервалних постова ради се о дневним, док се код других ради о недељним интервалима, али суштина је једна - Храна се узима и не узима у временски тачно одређеном периоду.
8-16 правило: 8 сати у току дана је дозвољено да се конзумира храна, док се у осталих 16 сати пије само вода или незаслађени чај.
5-2 правило: 5 дана у току недеље водите своју уобичајену исхрану, док у преостала два дана жене треба да унесу свега 500 калорија, а мушкарци 600. Уз то треба пити доста воде или незаслађеног чаја.
Пост
Током поста избегава се скоро сва чврста храна. Овим постом тело елиминише токсине и на тај начин се чисти. Пост траје обично неколико дана, од 5 до 10. Поред воде, дозвољени су бујон од поврћа и цеђени сокови који обезбеђују витамине и минерале. На овај начин се ниво шећера у крви и крвни притисак смањују. За добијање енергије тело користи резерве масти.
Доказано је да током дужег практиковања поста долази до лучења ендорфина, хормона среће.
Палео дијета
Палео дијета представља више начин живота него дијету. Суштина ове дијете јесте конзумирање намирница које је човек у каменом добу имао на располагању.
Храна која се конзумира: Воће, поврће, месо, риба, семенке, орашасти плодови, јаја
Храна која се не конзумира: Млечни производи, махунарке, житарице, прерађени производи, алкохол, шећер и вештачки заслађивачи
Кето дијета
Ово је идеална дијета за љубитеље меса. Ова дијета базирана је на конзумирању меса и масти. Угљени хидрати попут хлеба, кромпира и шећера, строго су забрањени. Поред наведених намирница, треба избегавати и воће, нарочито оно са високим садржајем шећера попут грожђа, банана и манга.
Ове избачене намернице треба надоместити орашастим плодовима и авокадом, који представљају један од најздравијих природних извора масти. Треба кнзумирати и лосос и туну.
Детокс
Детокс се налази на самом врху најчешће примењених дијета. Сама суштина детокса јесте избацивање токсина и штетних материја из организма. Он је веома сличан посту. У периоду до 7 дана се пије пре свега вода, незаслађен чај, сокови и смутији. Смутији представљају смесу између каше и сока, која се добија блендирањем воћа и поврћа у комбинацији са водом, млеком или соком. Присталице ове дијете практикују овакав вид исхране барем једном недељно. Препоручује се да ујутру након буђења попијете микс воде и сока од лимуна. Ово је, такође, одличан начин да се тело елиминише токсина.