Колико често треба да перете косу? Ево да ли је ДВА ПУТА недељно превише!
Није на одмет знати...
Коса се природно масти, услед утицаја себума који луче лојне жлезде. Код младих особа, у пубертету, могуће је да ће услед хормоналних промена бити потребно нешто чешће, па и свакодневно прање косе, док ће код старијих некада бити довољно и само једном недељно.
Пре него што одлучите колико често ћете прати косу најбоље је да установите тип и стање ваше косе.
УКЛАЊА СЛУЗ ИЗ ПЛУЋА И ОДМАХ ПОБОЉШАВА ИМУНИТЕТ: Попијте ово чудесно пиће од 2 састојка и коначно продишите
Овај трик ВРАЋА У ЖИВОТ собне биљке: Све што вам треба јесу ШИБИЦЕ и бићете ОДУШЕВЉЕНИ
За ТРИ ДАНА испира све ТОКСИНЕ и СОЛИ из организма: Чај од ове БИЉКЕ враћа снагу и енергију, чисти и освежава
Не постоји универзалан савет за све особе
Колико ћете често морати да перете косу зависи и од неких медицинских стања. Особама алергичним на полен саветује се да обавезно оперу косу после контакта с поленом. У супротном може доћи до погоршања симптома алергије. Танка и равна коса мораће чешће да се пере, коврџава коса ће некада и после недељу дана од последњег шампонирања изгледати чисто. Када је реч о прању косе не постоји један, универзалан савет за све особе. Неки људи ће можда морати да перу косу свакодневно, већина на сваких неколико дана, а неке особе можда и само једном недељно.
Пратите стање ваше косе
Већина људи треба да пере косу чим постане масна или прљава услед разних фактора спољашње средине. Амерички дерматолози саветују особама са масном косом свакодневно прање, у случају да је коса хемијски третирана можете је прати нешто ређе, а ако је коса коврџава довољно је и једном недељно. Колико ћемо често прати косу, зависи и од старосног доба. Теме старијих особа је мање масно, па није потребно свакодневно прање. Савет је и да пратите стање ваше косе, па наравно ако уочите да је коса масна, опуштена, или запрљана услед спољних фактора (прашине, песка, издувних гасова) требало би да је оперете.
Мора ли коса да се пере сваки дан?
Супротно увреженом мишљењу, коси није потребно свакодневно прање. Учесталост зависи од дужине косе, индивидуалних жеља, културе, друштвеног притиска, тврди једно истраживање. Редовно прање косе квалитетним шампоном неће оштетити власи, па стога не постоји никакво ограничење. Употреба шампона, регенератора, балзама и маски не утиче на раст косе. У неким ситуацијама се препоручује прање косе, на пример, после напорног физичког посла или након вежбања. Потребно је одстранити непријатан мирис зноја из косе, а због зноја и коса ће изгледати прљаво.
Стања када је потребно свакодневно прање
Особе алергичне на полен требало би да перу косу после контакта са алергеном. Задржавање полена у власима може да погорша симптоме алергије. Извесна количина масти, себума које луче лојне лојне жлезде које се налазе у корену косе увек је присутна, али ако је лучење себума појачано коса се брзо масти и изгледа прљаво. Особе које користе разна средства за стилизовање косе требало би такође чешће да перу косу.
Како бирати шампон?
Свакодневно прање косе некада може оштетити косу, посебно ако користите сувише агресивне шампоне који не одговарају вашем типу косе. Савет је да бирате шампон у складу са квалитетом и типом косе.
Шампон за нормалну косу, предвиђен је за власи које нису хемијски третиране и за оне са умереном количином себума. Ова врста шампона користи лаурил сулфат, који пружа добро чишћење.
Шампони за суву косу намењене су онима који често фарбају, пеглају или на неки начин стилизују косу. Шампони за суву косу требало би да добро очисте и заштите косу.
Шампони за свакодневно прање су благи и ретко када садрже додатне регенераторе. Уколико користите ове шампоне саветује се одвојена употреба регенератора и других средстава за заштиту косе.
Шампони за дубинско прање су прикладни за оне који користе производе за стилизовање, као што су гелови, спреј за косу. Ови шампони садрже лаурил сулфат за уклањање полимера који се накупљају на длаци. Саветује се употреба једном недељно.
Постоје и шампони за бебе, који су веома благи и намењени дечјој коси. Медицински шампони су намењену лечењу псоријазе, себороичног дерматитиса, бактеријске или гљивичне инфекције. Садрже активне састојке. Шампони за професионалну употребу не би требало да се често користе, осим пре шишања или обликовања косе.
Како прати косу?
Најлепшу косу ћете имати ако се добро храните, уносите довољне количине витамина и минерала који могу обезбедити сјај вашој коси, и ако употребљавате шампоне који су усклађени са типом ваше косе и неким личним навикама. Савет је да се бирају благи шампони увек када је могуће. При прању се користе мале количине шампона којим се масира теме главе. Избегавајте да средство за прање наносите директно на длаку и пустите да се шампон слива од корена низ длаку.
Алтернативе шампонима
Постоји неколико алтернатива употреби шампона које се могу испробати. Ови производи могу помоћи у спречавању исушивања власишта или оштећења косе. Неке уобичајене опције укључују:
Шампони без сулфата су одлично средство заштите, јер многа средства за прање косе садрже сулфате који могу оштетити косу и исушити власиште. Савет је да се размотри употребу и природних шампона.
Шампони за суво прање могу помоћи људима са масном или танком косом да продуже време између прања. Међутим, ови шампони имају неке недостатке, укључујући уклањање прљавштине или других остатака и стварање накупљених прашкастих остатака, који могу изазвати иритацију.