Да ли правилно наносиш крему за сунчање? Ових 5 корака мораш да испратиш да би имала ЗДРАВУ кожу!
Није на одмет знати...
Сунце се коначно помолило и проводи са нама цео дан, температуре су надамо се (трајно) скочиле изнад 20 степени и да, заиста се више из куће не излази без СПФ-а. Како га одабрати? Иако етикете знају да буду збуњујуће, држите се ових основних пет правила.
ЏЕНИФЕР И БЕН ПОНОВО ЗАЈЕДНО! Након 17 година, љубав и даље ту - ПАПАРАЦО их ухватио на делу! (ФОТО)
Сипала је ОВУ смесу у одвод и прекрила га ПЕШКИРОМ - након само 10 минута СВЕ се преокренуло! (ВИДЕО)
(ФОТО) ПИСАЛО СЕ ДА ЈЕ СМРШАЛА, ПА ДА СЕ ОПЕТ УГОЈИЛА: Ево како ДАНАС ИЗГЛЕДА Бојана Стаменов - усликана на прослави рођендана
БИРАЈТЕ ПРЕПАРАТ ПРЕМА СВОМ ТИПУ КОЖЕ
Препарати са СПФ-ом деле се у две групе: хемијске - који филтрирају сунчеве зраке и упијају их како би предупредили оштећења, и физичке/минералне - који стварају филм који рефлектује сунчеву светлост али је и упија. И једна и друга група пружају добру заштиту иако ове друге прати глас да стварају бели филм преко коже (данас је то све мање случај захваљујући новим формулацијама).
При доношењу одлуке, најважније је да имате у виду каква вам је кожа. Уколико је остељива, склона црвенилу или имате розацеу препоручују се минерални састојци због тога што су обично блажи. Исто важи уколико сте недавно радили процедуре као што су ласери и хемијски пилинзи, а које оштећују површински слој коже и самим тим њену заштитну баријеру. Уколико имате масну кожу, обавезно тражите препарат који није комедоген и који је посебно формулисан за тај тип коже.
ШИРОК СПЕКТАР ЗАШТИТЕ
Означава оно средство са СПФ-ом које нуди заштиту од обе врсте сунчевих зрака: од УВА који изазивају оштећења разлагањем колагена и од УВБ од којих кожа гори, а пожељно је имати и заштиту од инфрацрвених зрака.
Иако је штета коју изазивају УВБ зраци више очигледна бар на први поглед, изузтно је важно имати и ону од УВА зрака пошто они доводе до стварања финих бора, флека, неуједначене текстуре коже и њене грубости. Сами одмори на плажи при том, нису највећи кривци за оштећења која настају од сунца - она свакодневна изложеност и неодстатак заштите су много опаснији.
НЕ ШТЕДИТЕ НА КОЛИЧИНИ И НЕ ЗАБОРАВИТЕ ВРАТ
Већина људи ставља отприлике четвртину препоручене количине креме са заштитним фактором, вероватно зато што не зна да недовољна количина значи да се не добија ни ниво заштите назначен на паковању. На пример, ако не ставите довољно (типично) креме са СПФ-ом 30, у пракси добијате заштитни фактор од око 8. Треба вам количина величине кашичице за лице, не шкртарите.
Поред тога, изненадили бисте се колико људи једноставно заборави да намаже и врат, а то је велика грешка зато што је кожа на врату и деколтеу посебно осетљива и подложна оштећењима. Поред тога, нико не жели да им лице и врат изгледају као да припадају двема особама различитих година, зар не? Борице, црвенило, хиперпигментацијске флеке - све су ово знаци оштећења насталог од сунца. Не заборавите ни уши и задњи део врата.
НЕ ОСЛАЊАЈТЕ СЕ НА ШМИНКУ СА СПФ-ОМ
Веома је распрострањено веровање да је заштитни фактор у течном пудеру или bb креми довољан заштита али то једноставно није тако. Зими ово може бити прихватљив избор, али лети не. Козметика са додатим СПФ-ом није лоша додатна мера заштите али није довољна. Ово не значи да не треба да је користите већ само да се не ослањате искључиво на њу. Ипак, пудери у праху са заштитним фактором су одличан начин да наносите додатни СПФ у току дана.
ВИШИ ФАКТОР ЈЕ БОЉИ
Око питања да ли је бољи СПФ 30 или 50 се одавно ломе копља али оно је реално веома једноставно: разлика између ове две јачине заштитног фактора је веома мала, практично 93 према 95% и већи је проблем чињеница да велик број људи не користи довољну количину креме него ова конкретна разлика. Ипак, заштитни фактори са мњом заштитом нису довољни, поготово у летњим месецима и уколико боравите напољи - или седите поред прозора.