МАСНА, сува или комбинована - Одредите свој ТИП коже, да бисте је правилно неговали, ЈЕДАН захтева ПОСЕБНУ хидратацију
Тип коже, односно њена масноћа, временом може да се промени. Млађи људи чешће имају нормалну, а старији суву. Тип одређује то колико је она хидрирана, масна и осетљива. Степен хидратације утиче на њену удобност и еластичност, а масноћа на мекоћу.
Нега коже је обавезна, и треба да пронађете своју дневну рутину, како би бринули о кожи. Да би успели, потребно је да знате који је ваш тип ко9же, и какву негу он захтева.
У наредно тексту обратите пажњу у који тип се уклапа ваша кожа.
Тиквице ЈАЧАЈУ ИМУНИТЕТ, добре су за вид и СТОМАК - Направите окрепљујући ПОТАЖ од овог поврћа по ЦАКАНИНОМ рецепту
Наведите гору НАМИРНИЦУ од УЖЕГЛОГ СЕМЕНА - ЛОСОС из УЗГАЈИВАЧНИЦА једна од НАЈОТРОВНИЈИХ риба , ШТЕТАН по здравље
Тапкајте лице марамицом
Сачекајте сат времена након прања лица, а затим утапкајте "Т-зону" (укључује чело и нос) марамицом, уколико на марамици остаје уљани траг - имате масну кожу.
Ако имате суву кожу, ваше ће вам бити затегнуто након чишћења. Код комбиноване коже, затегнутост ће се појавити само у пределу образа. Осетљива кожа ће реаговати на одређена средства за чишћење и може изазвати свраб коже или осип.
Ако приметите да ваша кожа не спада у једну од ових категорија и да немате проблематичних подручја, имате нормалну кожу која захтева мало одржавања.
Користите огледало
Ако приметите црвене мрље или љуштење, највероватније имате суву или осетљиву кожу. Ако вам је лице сјајно, имате масну кожу. Комбинација оба значи да, логично, имате комбиновану кожу.
Нормална кожа
Нормална, није превише сува, ни масна, она или нема, или има веома мало малог недостатка. Одликује је блистав и чист тен, нема видљивих пора, осетљивост није наглашена.
Комбиновани или мешовити тип
Кожа у неким областима лица може истовремено да буде сува или нормална, а у другој масни. Маснија је најчешће у такозваној Т-зони, која обухвата нос, чело и браду. Ово је релативно честа појава. Кожиће у "проблематичним" областима бити потребна посебна нега. Комбиновану кожу често одликују мало шире поре, јер су отворене. У Т-зони, она је склона митисерима и више сјаји.
Сува кожа
Суву кожу лица одликују готово невидљиве поре, али понекад и храпав тен и црвенило. Мање је еластичности, склонија је бурама, а често, услед дејства спољашњих фактора, може да се љушти, перута, постане упаљена или да сврби. Њено стање може да погорша старење, хормоналне промене, како и одређене временске прилике, па захтева посебну негу.
Ветар, сунце или хладноћа, као и ултраљубичасто (УВ) зрачење из соларијума коже додатно исушују. Такође, грејање током зиме у затвореним просторијама, затим топле купке и тушеви, понеки састојци у сапунима, козметици или средства за чишћење не погодују овом типу.
Немојте се излагати дуготрајном туширању или купању у врућој води више од једном дневно. Користите благе сапуне или средства за чишћење, избегавајте оне са дезодорансима. Не трљајте кожу тела док се купате или бришете. Пешкири не смеју да буду груби, препорука је да се након купања само овлаш обришете, без трљања фротирским пешкиром. Дебљи слој богате хидратантне креме нанесите одмах након туширања.
Масна кожа
Увећане поре, упоран прекомерни сјај, митесери, бубуљице или флеке на лицу, често су непријатности са којима се суочавају особе са масном кожом. Замашћеност може да варира у зависности од доба године или времена. Пубертет или друге хормоналне промене, као и стрес, или превише влаге могу да погоршају стање.
Да бисте се побринули за масну кожу лица, умивајте се не више од два пута дневно, а обавезно након знојења. Користите нежна средства за чишћење и не трљајте лице. Немојте сами да се решите бубуљица, јер ће опоравак трајати дуже, већ посетите козметичара. Средства за негу масне коже неће запушити поре, а помоћи ће да се вишак масноће одстрани.