ПОКОРИЛА СВЕТСКЕ МОДНЕ ПИСТЕ, ПРЕЖИВЕЛА ЛОГОР, ДРУЖИЛА СЕ СА БРИЖИТ БАРДО: Невероватна судбина Тамаре Бакић
Тамара Бакић, једна од најпознатијих српских и југословенских манекенки, преминула је јуче у Београду
Тамара Бакић рођена је 1934. године у Сомбору. Одрасла је у великој породици у којој се знао ред и на томе је, како је говорила, одувек била захвална.
Најлепше успомене из детињства су је везивале за Њању, баку која их је окупљала за славу – Светог Николу, Божић и Ускрс, а најружније за мађарски логор у Бачкој Паланци. По изласку из логора, породица Бакић се преселила у Београд, где су дочекали ослобођење.
"И данас ми је у сећање урезана слика коју сам прву видела по изласку из подрума на улицу - неописиво славље људи изнад којих су висиле покидане жице, а около пустош од покиданих стабала", присећала се Тамара.
ОД НЕИЗЛЕЧИВЕ БОЛЕСТИ ДО ЗДРАВОГ И ХАРМОНИЧНОГ ЖИВОТА: Татјани Поповић ИСХРАНА спасила живот
Лече ХЕМОРОИДЕ, несаницу, елиминишу КИЛОГРАМЕ, подижу ЕНЕРГИЈУ И буде: Ово је листа НАЈЗДРАВИЈИХ чајева
Слобода је породицу Бакић вратила у Сомбор, где је завршила гимназију, тренирала пливање, и постала шампионка Србије. Паралелно је ишла на радне акције са војском да бере кукуруз и склања рушевине. У Београд се вратила због студија, када је уписала Правни факултет с убеђењем ће се тиме, као њен отац, бавити цео радни век.
У свет моде ушла је са 24 године, а била је сведок и један од главних актера настајања српске моде педесетих и шездесетих година прошлог века. Целог живота остала је у свету моде, па је тако у 82. години била звезда ревије у Њујорку.
Све се променило када ју је позвала позната кројачица Дара Спасојевић, школска другарица њене мајке, која је имала салон у престоници, да дође на пробу због предстојећег Сајма моде.
„Желела је да уради неке моделе, а како је често одлазила у Париз и пратила модну сцену, знала је како треба да изгледа модел за то. За разлику од других девојака које су се дотерале од главе до пете, ја сам дошла онако како се облачим сваки дан, у равној сукњи до колена и џемперићу. И одабрана сам“, присећала се Бакић.
Било је то 1958, када је премијерно изашла на писту на првом таквом сајму који се одржавао код нас. Ревију је режирао Бојан Ступица, а пратило ју је око 3.000 људи, међу којима је било много странаца на челу са Кристијаном Диором. Тако је манекенство постало не само њен живот, него га је промовисала и утемељила као професију.
Након овог дебија, почела је да добија позиве за ревије. Посла је било све више, путовали су по целој Југославији, шетали по модним пистама у Будимпешти, Варшави, Москви, Санкт Петербургу, Паризу, Техерану, Њујорку...
„Некада смо и по месец дана били на путовањима, биле су то праве турнеје, а ми репрезентација Југославије која промовише домаћу моду у свету која је код нас постајала све озбиљнија индустрија са аутентичним креаторима као што је Александар Јоксимовић. Били су то незаборавни дани, златно доба домаће моде која је освајала планету а наше ревије су гледале познате личности као што је Ив Сен Лоран, са некима смо се и лично упознали као што је редитељ Клод Лелуш или глумац Ентони Хопкинс, проводили се у дискотеци коју су држали Џејн Биркин и Серж Гинзбур, срели се са Брижит Бардо, пили шампањац са Диором који га је отворио у нашу част... Имала сам част да упознам Пака Рабана и да носим његов модел на ревији“, сведочила је Тамара Бакић, муза нашег славног модног креатора Александра Јоксимовића, који је преминуо 29. марта 2021. године.
До последњег дана живота била је активна, дружила се, шетала, уживала у животу пуним плућима. Увек је, како сама каже, улагала пуно у изглед и трудила се да у сваком моменту изгледа беспрекорно. Из куће није излазила уколико не уради вежбе и зато је и у 9. деценији изгледала беспрекорно.