Шта је ХИПЕРПИГМЕНТАЦИЈА и како се ИЗБОРИТИ са њом?
То су одређене флеке које се по тону разликују од вашег тена...
Када год споменемо хиперпигментацију, на ум на прво пада дисбаланс у организму. Ипак, узрок хиперпигментације може бити сасвим бениган, односно повећана производња и накупљање меланина. Дакле, хиперпигментација није баук, него најчешће проблем естетске природе и препрека ка савршеном тену. Шта је заправо хиперпигментација и како да се с њом изборите, сазнајте у наставку текста.
Дерматолози дефинишу хиперпигментацију као промене у боји коже и ноктију, услед повећане производње меланина. Меланин је саставни елемент наше коже - тамнопути људи у кожи имају више меланина. Хиперпигментација у пракси значи појаву флека на кожи, које се по тону разликују од нијансе нашег тена. Под хиперпигментацију спада било каква дисколорација коже: розе, црвене и бледе флеке, пруге и кластери.
Хиперпигментација се најчешће појављује на лицу, врату, шакама и грудима и углавном у горњим слојевима коже. Узроци могу бити генетске природе, али и последица старости, превеликог излагања сунцу или резултат хормонских поремећаја у трудноћи и пушења. Хиперпигментација може бити и индикатор неких озбиљнијих болести и стања, попут инсулинске исуфицијенције, хормоналног дисбаланса и мањка витамина. Уколико желите да спречите појаву хиперпигментације, саветујемо умерено излагање сунцу. Штетни УВ зраци сем што могу изазвати рак коже, утичу и на промене у текстури коже и расподели меланина. Иако смо сви у потрази за препланулим теном, нико не жели меланинске флеке. Водите рачуна и о исхрани и могућим гљивичним инфекцијама.
Први корак ка победи рака дојке је ПРЕВЕНЦИЈА: Ово морате да знате о самопрегледу
ОДЛИЧНО ЗА КРВНИ ПРИТИСАК: Ево како грожђе утиче на ЗДРАВЉЕ ОРГАНИЗМА!
ИЗБАЦУЈЕ ВИШАК ВОДЕ, ЧУВА СРЦЕ: Ево ЗАШТО НЕ смете ПРОПУСТИТИ сезону кестења!
Када је реч о третману, често се спомиње састојак под именом хидрохинон. Мада, у последње време, стручњаци разматрају ефикасност и утицај овог хемијског састојка на кожу. На располагању су и ласерски третмани. Ова инвазивна метода, даје изванредне резултате. Ласерски зраци продиру у дубље слојеве коже и утичу на крвне судове. Поред ласера, актуелан је и фото-третман - специјални апарат светлосним зрацима утиче на нагомилан меланин.
Ако нисте љубитељ инвазивних метода и имате стрпљења, резултате ће дати и креме и пилинзи. Као што је добро познато, пилинзи скидају мртве ћелије коже, те тако уклањају и меланинске флеке које се налазе у горњим слојевима коже. Креме, с друге стране, у свом саставу садрже једињења попут азелаичне, салицилне и хијалуронске киселине, које разграђују накупљени меланин.
Уколико имате осетљиву кожу, не започињите ниједну од ових метода пре консултације са лекаром. Инвазивне методе могу изазвати оштећења коже, па покушавајући да решите један проблем, можете направити неколико нових. Савет је и да у саставу крема које користите у нези лица, потражите витамин Ц. Сем што ће избледети кожу, витамин Ц ће смирити и заштитити кожу и спречити појаву упала и инфекција.
Не морате да га се одрекнете иако сте на дијети: Хит ХЛЕБ од бадемовог брашна (РЕЦЕПТ)
ШОК! Нећете веровати шта се све налази у води са чесме
Ова правила исхране морате да поштујете ако болујете од успореног рада штитне жлезде!