ЗАБЛУДЕ О КРЕМИ ЗА СУНЧАЊЕ: 6 ствари на које морате да обратите пажњу!
Немојте да се водите дезинформацијама.
Ово лето је почело веома неочекивано и чудно. Летње кише и константно лоше време је, надамо се, иза нас. Неки су се вероватно и вратили са одмора, неки тек планирају, а неки ускоро путују, па сам за све вас припремила кратак приручник о којем сигурно нисте размишљале.
Бирање креме за сунчање је свакој од нас битна ставка у куповини пред летовање. Ипак, пре него се одлучите за свој избор оваквог препарата – морате знати да неправилно наношење креме може смањити њену ефикасност за чак до 50%.
Постоје разне заблуде о кремама, о ефектима и нежељеним реакцијама на нашој кожи. Ево неких од њих:
КРЕМА ЗА СУНЧАЊЕ СЕ НАНОСИ НА ПЛАЖИ
Права истина је да се тако значајно смањују ефекти ове креме, јер је њој потребно минимум пола сата да делује. Зато се обавезно мажите док сте још у затвореном, бар пола сата пре излагања сунцу. На неким кремама пише да одмах делују, али је најбоље не ризиковати па учинити према ти упутствима.
НИКАД ЛАКШЕ: Трик који ћете обожавати - решите се ПОДОЧЊАКА у 2 корака!
КРЕМУ ЈЕ ДОВОЉНО СТАВИТИ САМО НА ПОДРУЧЈА ДИРЕКТНО ИЗЛОЖЕНА СУНЦУ
Ово је једна од најчешћих грешака, јер људи обично немају навико да оно што је покривено одећом премазују кремом. Ово је погрешно пошто УВ зраци могу проћи и кроз тканину. Најсигурније је да читаво тело намажете кремом, јер само тако ћете бити сасвим заштићени. Управо зато и није необично што меланоми могу настати и на месту које је било прекривено одећом.
ДОВОЉНО ЈЕ СТАВИТИ САМО МАЛО
Многи од нас штеде, па мажу што мање креме, како би она дуже трајала. Не намазати довољно креме битно смањује заштиту, зато се дешава да изгорите и кад сте цело тело покрили једим танким слојем. Одраслој особи је потребно 36 грама креме за једно мазање. То је једнако количини од шест кашичица.
КОЖА ЋЕ СИЈАТИ: Урадите ОВО пред спавање и ЕФЕКТИ ће бити ФЕНОМЕНАЛНИ!
КОРИШЋЕЊЕ ИСТЕ КРЕМЕ ЗА ТЕЛО И ЗА ЛИЦЕ
Лице захтева посебну негу, јер је ваша кожа у том пределу додатно осетљива, како на сунчеве зраке, тако и на састојке који се налазе у креми. Наношење обичне креме за сунчање на лице може изазвати иритације или бубуљице. Такође, немојте заборавити да прекријете и усне са заштитом. Кожа на уснама је још тања од остатка тела, и самим тим је више изложена сушењу и пуцању. На њих нанесите маст за усне са заштитним УВ фактором, и то чините више пута на дан.
КРЕМУ ЈЕ ДОВОЉНО НАНЕТИ ЈЕДНОМ
Крему морате нанети кад год изађете из воде или се пребришете пешкиром. Све ово скида крему са тела. Тада је у реду нанети крему и када сте на отвореном.
НЕМА БРИГЕ У ХЛАДУ
Следећи мит што се тиче сунчања јесте да мислите да сте заштићени када је облачно или када сте испод сунцобрана. Чак 80% УВ зрака неометано прође кроз облаке. Зато се премазивање кремом препоручује кад год излазите напоље лети, без обзира на време. Под сунцобраном нисте сасвим сигурни, јер песак рефлектује ултраљубичасте сунчеве зраке. Тако до вас допире 34% зрака, иако сте у хладу. Просто се не можете сакрити и где год да се налазите на плажи – најбоље је имати на себи заштитни фактор.
Надам се да сам барем мало разбила заблуде о кремама за сунчање и верујем да вам је јасније зашто сте претходних година ипак мало изгореле иако сте се мазале кремом. Ако пратите ова упутства – обећавам избегавање купања у јогурту овог лета!