Царски рез или природни порођај: Које су разлике у процедури, опоравку и компликацијама?
Вечита дилема свих мајки!
Царски рез је операција која може бити планирана или пак хитна, уколико дође до компликација.
Планирани царски рез се обично ради када доктор сматра да је то сигурније, услед трудноће са више беба, уколико је беба много велика, уколико беба није окренута главом, ако сте пре тога радили царски рез, уколико постоје стања попут високог крвног притиска, срчаних болести, дијабетеса.
ПРАКТИЧНА ЖЕНА "ИЗГУБИЛА РАТ" ПРОТИВ ДЕЦЕ: Потпуно су је исполивали, али осмех не скида са лица! (ФОТО)
Три важна савета за родитеље: Како да дете оствари успех у овој школској години?
ПРОСЛАВИЛИ СУ 9 ГОДИНА ВЕЗЕ: "Идемо даље Милисаве..." Гоца упутила Раши дирљиву поруку! (ФОТО)
Хитан царски рез се врши онда када порођај не напредује нормално, уколико постоји проблем са фетусом, плацентом, пупчаном врпцом. Царски рез у оваквим ситуацијама спашава живот маме и бебе.
Многе жене воле да упоређују царски рез са вагиналним порођајем, те издвајамо основне разлике.
Током вагиналног порођаја, мајка осећа сам порођај, док јој се цервикс шири. Материца се контрахује, те тако покреће бебину главу ка вагиналном отвору.
Неке жене желе епидурал како би се болови смањили, док су неке више за порођај без икаквих лекова. Врло вероватно ћете моћи да држите своју бебу одмах након порођаја. Порођај може трајати 12 до 14 сати када су у питању прворотке, а мало краће уколико сте већ рађали.
Царски рез је операција која обично траје 45 минута од почетка до краја. Беба се рађа у првих петнаест минута. Може се вршити под тоталном анестезијом, или пак уз епидурал или спиналну анестезију, која блокира доњу половину тела. Због лекова против болова, сам процес не боли уопште, иако ћете можда осећати притисак или вађење бебе као неку врсту сензације.
Тешко је предвидети колико ће трајати опоравак, јер је свака жена другачија. Након вагиналног порођаја, жена обично остаје 24-48 сати у болници. После порођаја јављају се крварења, отоци, грчеви. Маме би требало да се одмарају барем неколико недеља.
Уколико је у питању царски рез, пратећи ефекти су мало чешћи. Можете осећати наузеју, слабост током првог дана. Кашљање, кијање, смех могу изазвати бол.
Када прође први дан бићете у стању да се покрећете, што је много важно због вашег организма. Вероватно ћете у року од неколико дана моћи да одете кући. Добићете преписане лекове против болова, а неколико недеља наредних је важно да се одмарате и исцељујете.
Током вагиналног порођаја често дође до пуцања међице, а некада се ради и епизиотомија. Ово захтева касније ушивање, а може изазвати болове. Проблеми са контролисањем бешике су такође могући након порођаја.
У случају царског реза, компликације могу бити потенцијалне инфекције, хеморагија и крварење, повреде бешике или црева током операције. Некада се могу десити негативне реакције на анестезију.
Иако су ризици за бебу током царског реза минимални, некада може доћи до респираторних проблема, нарочито ако се роди пре 39. недеље. Током вагиналног порођаја беба се ослобађа те течности из плућа.
Шта све нисам очекивала после порођаја: 14 ствари које ће вас изненадити
Откривамо: Пет лажи у које све мајке поверују када добију бебу
Не кршите правила која сте сами поставили: Погрешне поруке које шаљемо деци
ЋЕРКА АНЕ НИКОЛИЋ ПОРАСЛА: Да ли сте видели слађе слике мајке и детета?! "ЉУБАВ МАМИНА" (ФОТО)
"ПОРЕД МЕНЕ" Александра Троицки објавила слику бебице! Ћерки су дали необично име, дивног значења! (ФОТО)