Да ли је ГРЕХ да ПРАВОСЛАВАЦ жели НОВАЦ? Доктор теологије Стефан открива опасности МОДЕРНИХ ЛАЈФКОУЧЕВА и подсећа на ХРИШЋАНСКИ МОРАЛ
Тежња за новцем постала је императив човека у модерном друштву, а посматрана из православног угла, подлеже дубоким моралним и духовним принципима. Православна хришћанска традиција учи на омерености, солидарности, и духовној вредности која је изнад материјалног богатства, али поставља се питање како обезбедити сигурност за своју породицу без сталне јурњаве за новцем и успехом. Јереј Стефан Домуши, доктор теологије и филозофије открва да ли жеља за новцем оправдана у православљу, те како човек лако упада у замку популарне психологије "промени себе" и како да изађе из ње.
У савременом свету често се чује девиза "новац је моћ", те људи хрле ка заради и на том путу често заборављају основна начела хришћанства - скрушеност и скромност. Међутим, поставља се питање како обезбедити достојанствен живот и сигурну будућност за своју породицу без те јурњаве за успехом и новцем?
Јереј Стефан Домуши, доктор теологије и филозофије одговара на питање у којој мери је јурњава за новцем и успехом Богу угодна, те да ли сва занимања одговарају Божјем човеку и колико је жеља за напредоваљем природна за хришћанина.
Оплемените ПОСНИ ЈЕЛОВНИК рецептима из ХИЛАНДАРСКЕ КУХИЊЕ! Јеромонах Онуфрије поручује да и МОНАСИ једу ПЉЕСКАВИЦЕ - ево какве!
ПОП не носи МАНТИЈУ, већ САМО ОНИ! СВЕШТЕНИЧКЕ ОДЕЖДЕ нису само ЦРНЕ, свака боја има своју СИМБОЛИКУ и одређена је ЧИНОМ
- Са црквеног становишта, човек треба да се остварује – шта год да ради – кроз било који свој поступак, дело, однос са другим људима. Главно је да ваше активности одговарају идејама хришћанског морала. Постоји молитва пре почетка сваког посла: 'Благослови, Господе, и помози мени грешном да довршим дело које почињем на славу Твоју'. Ако ако кувар, лекар, вулканизер и сл. добро, поштено раде свој посао, а притом су хришћани, они то раде на славу Божију.
У којој мери је жеља за самоостварењем "легална" са становишта Православља?
- Не само да је 'законито' да православац жели самоостварење, већ је и природно. Верник је једноставно дужан да томе тежи. Само он мора да схвати самоостварење на хришћански начин.
Шта то значи?
- Главно питање је: шта људи сматрају смислом свог живота, својом реализацијом? Традиционално, самореализација се схвата као откривање и реализација својих способности, свега што вам је дато. Али циљеви ове имплементације су различити за све. За неке је то слава, моћ, част, богатство. А шта треба да буде циљ православног човека? Са црквеног становишта, човек треба да се остварује – шта год да ради – кроз било који свој поступак, дело, однос са другим људима. Главно је да ваше активности одговарају идејама хришћанског морала и да сте свесни шта и за шта радите.
- На пример, може ли хришћанин желети да постане вођа? Можда, ако осећа позив у себи, ресурс да уради нешто добро у овом посту. На пример, он зна како да спроведе овај пројекат, па нека заузме лидерску позицију – зашто да не? Овде је важна мотивација: не моћ сама по себи, већ доношење користи и стварање добра.
- Постоји молитва пре почетка сваког посла – може се наћи у сваком православном молитвенику: 'Благослови, Господе, и помози мени грешном да довршим дело које почињем на славу Твоју'. А молебан за почетак сваког доброг дела служи се не само пре него што се учини нешто очигледно богоугодно, већ и при организовању вулканизерске радње, на пример.
И како монтажа гума може послужити на славу Божију?
- О слави Божијој Писмо каже: 'Тако нека се засија светлост ваша пред људима, да виде ваша добра дела и прославе Оца вашег који је на небесима' (Мт 5, 16 ). А ако кувар, лекар, вулканизер и сл. добро, поштено, коректно раде свој посао, а притом су хришћани, они то раде на славу Божију.
- Пошто нас је Бог створио слободнима и, оваплотивши нам се, дао путоказ – да постанемо слични Њему, морамо свакодневно да се понашамо онако како би Он деловао током периода живота који нам је додељен. Управо у том сталном избору у корист добра лежи самоостварење хришћанина.
Али особа може имати природну страст у професији, жељу да напредује на лествици каријере и добије више. Да ли је ово лоше?
- Не. Бити плаћен за свој рад је у реду. Али важно је тежити не финансијским висинама, већ квалитетним висинама, опипљивим резултатом који користи другима. То је поента. Овде морате разумети зашто особа жели да постане врхунски менаџер. Да себи купиш скуп ауто? Попети се на вишу степеницу друштвене лествице? Или да остварите своје способности као лидера и служите људима на овом месту? Главна ствар је свуда знати меру. Слушајте шта вам савест говори.
Али шта је са популарним књигама о финансијској психологији и разним методама?
- Христос каже: 'Иштите најпре Царство Божје и правду Његову, а све ће вам се друго ће вам се додати'. А ако човек има за циљ само стицање новца, он директно противречи Христовом позиву да себи не гомила благо на земљи. Али ако се ваша жеља за добром поклопила са чињеницом да сте се обогатили, можете мирне савести, на пример, да приуштите одмор мало скупљи него иначе, не заборављајући да је новац који вам Бог послао намењен и томе да помогнете и онима који га немају.
- Што се тиче популарних психолошких метода стицања богатства, они су, са хришћанске тачке гледишта, сви неодрживи.
Психолошке методе богаћења
- Говорим о оним методама које нуде да се богатство постигне 'променом свести', престанком да се осећа сиромашно. Изграђени су на покушају имитације размишљања богате особе. То што једноставно неће помоћи апсолутној већини није тако лоше. Али често такве праксе имају за циљ 'привлачење' богатства на окултне начине, а то је већ заиста опасно.
- Друга је ствар ако се трудите, не покушавајући да откријете 'supermoći u себи', већ да као одрасла и одговорна особа остварите своју мотивацију (на пример, жељу да зарадите више новца за куповину стана), да разумете шта вас психолошки спречава да се ова жеља оствари: укључите се у финансијску писменост, научите како да преговарате, постаните одлучни, проактивни. У овоме не може бити ништа за осуду. Али понављам, овде је главно питање шта је циљ: ако вас техника научи да комуницирате са људима, градите односе, ово је једно, али ако се фокусира на богатство као циљ сам по себи, ово је друго.