За све оне који се ПЛАШЕ БАКТЕРИЈА! Научнци испитали да ли КАШИЧИЦА којом се врши ПРИЧЕСТ може бити ЗАРАЗНА - ево шта су нашли на њој!
Православна причест представља свечани чин духовног сједињења верника са телом и крвљу Господа Исуса Христа. Овај свети обред има дубоко укорењено значење у православном хришћанству и прати га посебна припрема како би верници достојно ступили пред светим даровима. Многи верници су, посебно у време пандемије Корона вирусом избегавали ову Свету Тајну тврдећи да ће се заразити. Али, сада су научници из Москве коначно ставили тачку на ове тврдње испитујући кашичицу којом се врти причест на вирусе
Истраживање спроведено у Москви открива фасцинантну чињеницу која је изненадила многе научнике, а тиче се страха неких људи да се приликом Свете тајне Причешча могу заразити, што је посебно изазвало хистерију у време пандемије Корона вируса.
Међутим, приликом проучавања верника који се причешћују истом кашиком у Храму, утврђено је да кашика остаје потпуно стерилна, не садржи никакве вирусе или бактерије. Ова чињеница наглашава чудо које се дешава током обреда причешћа, позивајући и друге вернике да се прикључе дељењу Свете Чаше.
Да ли је ГРЕХ да ПРАВОСЛАВАЦ жели НОВАЦ? Доктор теологије Стефан открива опасности МОДЕРНИХ ЛАЈФКОУЧЕВА и подсећа на ХРИШЋАНСКИ МОРАЛ
Оплемените ПОСНИ ЈЕЛОВНИК рецептима из ХИЛАНДАРСКЕ КУХИЊЕ! Јеромонах Онуфрије поручује да и МОНАСИ једу ПЉЕСКАВИЦЕ - ево какве!
Света Тајна причешћа, током које верници примају Тело и Крв Господа Исуса Христа у виду хлеба и вина, представља врхунац љубави и заједништва између Бога и човека. Ову Свету Тајну установио је сам Господ Исус Христос на Тајној вечери, преломивши хлеб и деливши га ученицима, уз речи:
"И кад јеђаху, узе Исус хљеб и благословивши преломи га, и даваше ученицима, и рече: Узмите, једите; ово је тијело моје. И узе чашу и заблагодаривши даде им говорећи: Пијте из ње сви; Јер ово је крв моја Новога завјета која се прољева за многе ради отпуштења гријехова". (Матеј 26; 26-28).
Причешће се припрема током најсветијег црквеног богослужења, Свете Литургије. Верници се постом и молитвом припремају за овај чин љубави и духовног сједињења са Христом. За здраве вернике, пост је строжи, док болесници имају блажи режим поста. Свештеник, пре давања Светог причешћа, исповеда вернике и врши духовну припрему.
Поред поста, припремање за причешће подразумева и уздржавање од рђавих и злих дела, измирење са свима са којим је неко у завади, чињење добрих дела и давање милостиње, једном речи истрајавање у свакој врлини, а уздржавање од греха.
Прилазећи свештенику за време причешћа не треба се крстити како се не би ометао обред. Наиме, када се приђе свештенику који причешћује, изговори се име, да свештеник чује, и тада се не крсти, јер постоји опасност да се закачи Чаша (Путир) из кога се причешћује, и да се тако проспе Свето причешће, што је велики грех. Треба се прекрстити раније, и када се одмакне од Чаше.
Након причешћа, верници се повлаче без љубљења руке свештенику или Путира. Причешће се узима као храна, с уснама затвореним као при узимању хране кашиком.
У изузетним ситуацијама, када су болесници на самрти или су непокретни, могуће су брже припреме за причешће. Свештеник може изоставити пост и само вршити исповест и причешће како би верник сјединио свој дух са Богом пре смрти.
Причешће може бити обављено и у дому болесника који нису на самрти или су непокретни. Ово причешће није последње, већ се обавља за здравље душе и тела.