ПРВОГ ДАНА ОКТОБРА СЛАВИМО ДВА СВЕЦА: Помолите се за ЗДРАВЉЕ ДЕЦЕ, али не заборавите да ова МУЧЕНИЦА данас НАПЛАЋУЈЕ грехе
Православни хришћани ломе хлеб са вином и моле се за све болесне
Српска православна црква и њени верници данас обележавају два свеца: Светог Евменија Гортински и Свету мученицу Ариадну. Они означавају први дан октобра, који према српском обичајном календару носи одређену симболику.
У Србији се ЈЕДЕ И ПИЈЕ НА ГРОБЉУ, а мртви затрпавају ПАРАМА: Овај обичај многе шокира, али постоји РАЗЛОГ зашто се то ради
ШТА ЋЕ ЖИТО НА СЛАВСКОМ СТОЛУ И НА ЗАДУШНИЦАМА? Отац Симеон открио све о овом старом обичају
Свети Евменије епископ Гортински, рођен на Криту. Од младости сведушно пошао за Христом, ослободивши се од два тешка бремена: од бремена богатства и од бремена тела. Првог бремена ослободио се раздавши све своје имање ништим и убогим, а другога великим постом. И тако прво себе исцели, па онда поче другима давати исцељење. Бестрастан и испуњен благодаћу Духа Светога Евменије засија светлошћу, која се не могаше сакрити. Па као што је писано не може се град сакрити кад на врху горе стоји (Мат. 5, 14), не може се ни Евменије свети сакрити од света. Видеше га људи и изабраше за епископа у Гортину.
Као епископ он управљаше стадом Христовим као пастир добри. Беше отац сиротим, богатство ништим, утеха жалосним, исцелитељ болним, и предиван чудотворац. Молитвом је чинио чудеса многа: опаку змију умртвио, демоне изгонио, болеснике многе исцелио; и то не само у своме месту него и у Риму и у Тиваиди. У Тиваиди молитвом кишу испроси у Бога у време суше; и тамо најзад и сконча земни живот свој и пресели се у вечне обитељи Господа својега. Живео и деловао у VII столећу.
Молитва Светом Евменију:
Постом си украсио свој живот, сиромашне заволевши, и њима раздавши све своје имање, у врлинама си засијао као сунце, тешећи, плачуће и веселећи невољне. Зато и нама испроси, молимо те, молитвама твојим, свети оче Евменије.
РАСУЂИВАЊЕ на данашњи дан каже:
Кад учинисте једноме од ове моје најмање браће, мени учинисте, рече Господ. Слично бива при давању милостиње као и при Причешћу. У Причешћу под видом хлеба и вина ми примамо у се самога живога Господа Христа, при давању милостиње дајући беднику ми дајемо, самоме живоме Господу Христу.
Света мученица Ариадна
Ариадна девица клањаше се Христу Спаситељу, идолима се не хте поклонити. У граду Промиси у Фригији за време цара Адријана беше неки властелин Тертил незнабожац. Ариадна девица беше му робиња, и хришћанка. На дан рођења свога сина Тертил уреди велико жртвоприношење идолима, на које благочестива Ариадна не пође него оста дома молећи се Богу истиноме.
Господар њен разгневи се на њу због тога и поче је присиљавати да се одрекне Христа и поклони идолима. Но како се Ариадна отказа то учинити, он је намучи бијењем и другим љутим мукама, па је баци у тамницу. Онда је пусти из тамнице и најури од куће; но убрзо се раскаја, што је пусти, те посла слуге да је ухвате и врате. Ариадна се беше већ удаљила из града. Када виде гонитеље она се помоли Богу при једној великој стени, и стена се раствори и сакри Ариадну. Слуге се од тога збунише, међу собом завадише и побише, те изгибоше један од другог.
Хришћани верују да је након тога Ариадна отишла Богу и да га и данас моли за све унижене и немоћне да их заштити од њихових непријатеља. Зато наш народ верује да се данас треба помолити за здравље и милост овој светитељки.