Прослављамо једног од 12 АПОСТОЛА: Исус га звао СИН ГРОМА са разлогом, зато данас никако немојте узимати ове ПРЕДМЕТЕ У РУКЕ
Он и кажњава и лечи!
Православни верници данас прослављају светог апостола и јеванђелисту Јована Богослова. Апостол и јеванђелиста Јован био је један од првих ученика Исуса Христа са братом Јаковом.
Апостол Јован (старогрчки: Ἰωάννης, латински: Ioannes 6. п.н.е. – око 100. п.н.е.) или Свети Јован Богослов је био један од дванаесторице апостола и то према сведочењима Новог Завета најмлађи.
Свети Јован Богослов је син Зеведеја и Саломе, а имао је и брата Јакова, који је такође био један од дванаесторице апостола. Црквени оци га идентификују као Јована Еванђелисту, Јована Патмоса, Јована Старијег и Вољеног ученика и сведоче да је надживео преостале апостоле и да је једини умро природном смрћу, иако су савремени научници подељени у погледу истинитости ових тврдњи.
Из ОДВОДА вам се ШИРИ СМРАД чим крену кише? СИПАЈТЕ СМЕСУ ОД 2 САСТОЈКА: Трик који ће вас спасити
Зашто се ДВОРИ ПОКОЈНИК? Многи мисле да неколико мушкараца треба бити са УПОКОЈЕНИМ да се не би ПОВАМПИРИО, али ово је права ИСТИНА
Апостол Јован се традиционално сматра аутором Јеванђеља по Јовану, а многе хришћанске деноминације верују да је он аутор још неколико књига Новог завета (три Јованове посланице и Књига Откривења, заједно са Јеванђељем по Јовану, су названа Јованова дела).
Јакова и Јована Исус је назвао "синови грома", претпоставља се да је то због неке карактерне особине ревности приказане у Јеванђељу по Марку 9:38 и Луки 9:54. Наиме, Јован и Јаков су желели да призову ватру с неба да казни самарићанске градове који нису прихватили Исуса.
Јован и његов брат, заједно са Светим Петром, чинили су унутрашње језгро интимних ученика. У Четвртом јеванђељу, које се по раној традицији приписује Јовану и формално је познато као Јеванђеље по Јовану, Зеведејеви синови се помињу само једном, као да су били на обали Тиверијадског мора када се васкрсли Господ појавио.
За њега се каже да је био један од омиљених Христових ученика. Једини је он, са Светом Богомајком остао под крстом распетог Господа, не напуштајући га, обећавши да ће он чувати Пресвету Богородицу и служити је све до њеног успенија.
Био је прогањан, понижаван и мучен. За време које је провео у прогонству на острву Патмос, написао је чувено Јеванђеље и Откровење, а по доласку на престо цара Нерве, био је ослобођен и вратио се у Ефес.
Ту је наставио да преводи незнабожце у хришћанство. Имао је већ више од сто година када је зашао је са својих 7 ученика из Ефеса и наредио им да ископају гроб у облику крста. Потом је старац легао у гроб и његови ученици су га сахранили.
Верници су касније отворили Јованов гроб, али тело није било у њему. Једино се, сваке године 21. маја, од његовог гроба дизао неки ситни прах, мирисан и лековит. Тим прахом народ је лечио многе болести.
Обичаји
Верује се да на данашњи дан људи са села треба да одмарају своју стоку, жене да никако не дирају плетиво, маказе, ни игле да не би мишеви гризли рубље. У неким местима ударају у амбаре да се мишеви разлете, а у многим крајевима у ове дане почињу свадбе, које трају по три дана.