ЂОКОВИЋ у реду чекао ПАРЧЕ НАФОРЕ! Ево шта симболизује ДЕЉЕНИ ХЛЕБ са литургије - ово сваки ВЕРНИК мора да зна
Нафора може да се шаље кући онима који из неког оправданог разлога нису могли да дођу у цркву на богослужење.
Антидор или нафора (грч. άντίδωρον – уместо дара) у православној литургији представља остатак просфоре из које је на проскомидији извађен Агнец.
У завршном делу литургије, док се чита 33. псалам, свештеник или архијереј који је служио тога дана Литургију раздаје антидор народу који се причестио и онима који се нису причестили Светим Тајнама.
Свештеник при томе изговара: „раздаје антидор свему народу на благослов и очишћење душе, јер је освећен и треба да га примају они који нису јели. Ако је неко и мало јео или пио, да не прима антидор.“
Тиме се постиже јединство свих оних који су се причестили, са онима који се нису причестили, а по речима апостола Павла: „Јер један је хљеб, једно смо тијело многи, пошто се сви од једнога хљеба причешћујемо.“ (1 Кор 10,17), пише Башта Балкана.
Пре пар година Новак Ђоковић, који је тада бранио боје Србије на АТП купу у Аустралији, појавио се на Божићној литургији у Цркви Светог Николе у Бризбејну.
Српска заједница у овом аустралијском граду је била одушевљена Новаковим присуством који је стрпљиво слушао проповед и примио нафору.
Нафора се узима на следећи начин:
Полако у реду, прилази се свештенику који дели нафору. Када се дође на ред, прво се прекрсти, а затим на длан леве руке прекрсти се десни длан и приђе се свештенику, који на испружени длан ставља коцкицу нафоре.
Онда се свештенику целива рука, нафора се узима у уста и поједе, и полако се излази из цркве.