Јесу ли деца "дигитални генији", а њихови родитељи не? Одговором на једно питање све заблуде падају у воду!
У модерном друштву дигитална култура је садашњост и будућност наше деце.
Дигитална будућност окосница је нашег друштва, а веома је важно колико су наша деца дигитално писмена и колико поимају свет дигиталних технологија. Подједнако важно је и у каквом окружењу расту, као и колико су њихови родитељи и наставници дигитално писмени и у коликој мери могу да утичу на развој деце у свету дигитализације.
Деци су неопходни одрасли да их науче како да се на смислен и безбедан начин понашају у дигиталном окружењу. Идентична правила васпитавања важе како у свакодневном, тако и у дигиталном окружењу.
Младима су дигиталне технологије посебно привлачне јер су сликовите природе, богате су и стимулативне, али наравно било какво претеривање може довести и до негативних последица, као што су лоше социјалне вештине, нарушавање физичког здравља и све томе слично.
У ери индустријске револуције 4 и 5Г технологије, дигитализација је присутна у свим сферама наших живота. Уз све већу употребу нових технологија, у Србији расте и дигитална писменост. Последњи подаци показују да у интернет у нашој земљи користи 75, друштвене мреже 43 одсто популације, док се на неки вид online куповине у току године одлучи око 23 процената становништва.
Деца се са дигиталним светом упознају већ од најранијег доба и неретко постану дигитално писменији него њихови родитељи или наставници. У школама се информатика изучава као обавезан предмет и већ од првих школских дана деца постају дигитално усмерена ка правилном коришћења дигиталних технологија, као и са свим њиховим бенефитима, али и свим оним опасностима које их могу сачекати на путу кроз дигитално сазревање.
Млади неретко мисле да су предодређени да буду дигитално писменији од својих родитеља, али неретко су само у "заблуди" јер о дигиталном свету знају само оно што виде на друштвеним мрежама и ништа сем тога. Ипак, постоје и примери где деца својим родитељима могу умногоме помоћи да се уклопе у свет дигиталног, као и да постану дигитално писмени. Наравно, највећу улогу у развитку знања о дигиталним технологијама и развитку дигиталне писмености међу децом имају управо наставници.
ДА ЛИ СМАТРАШ ДА ВИШЕ ЗНАШ О ДИГИТАЛНИМ ТЕХНОЛОГИЈАМА ОД СВОЈИХ РОДИТЕЉА И НАСТАВНИКА?
У анкети можете да гласате, а у коментарима нам напишите због чега сте баш тако гласали.