Кад гости сврате на кафу и колаче, ТРЕБА ЛИ ДА СЕ ИЗУВАЈУ ИЛИ НЕ? Ево шта кажу бонтон, хигијена и обичаји!
Замислите следећу ситуацију, долазите код пријатеља у госте на вечеру, улазите у њихов стан, изљубите се, поздравите, а онда вас они замоле да изујете ципеле. Неки, чак захтевају да своју обућу оставите испред врата.
Сви смо били бар једном у оваквој непријатној ситуацији, било да смо гости који се радије не би изули, или они, који су принуђени да некога опомену за изување.
Ова традиција вуче порекло из источањачких земаља, где је апсолутно незамисливо ући код некога у кућу са ципалема на ногама. У Јапану би ово значило непоштовање домаћина. Оваква пракса није страна и у неким скандинасвким земљама, па и у Турској, али са друге стране у Лондону, Берлину, Риму апсолутно је незамисливо да учините овако нешто.
КАКО СОДА БИКАРБОНА ЛЕЧИ МОКРАЋНЕ ИНФЕКЦИЈЕ: 1 кашичица дневно умирује пецкање у бешици
ЛЕПА ЛУКИЋ ОТКРИЛА ТАЈНИ РЕЦЕПТ ЗА ИМУНИТЕТ И МЛАД ИЗГЛЕД! Она не зна за температуру, а кључ је у 1 СТВАРИ
У нашој земљи, мишљења су подељена. Ипак, када се постави питање бонтона, без сумње, изување није по правилима културе.
С друге стране, ако гледамо хигијену, неопходно је скинути ципеле када се налазимо у својој или туђој кући. У том случају, домаћин би требало да има наменске папуче за госте за једнократну употребу или оне тање, које би се одмах могле опрати након ношења.
Када се започне полемика око ове теме, мишљења су подељена.
- На шта људима који се не изувају личи кућа?! Можеш вала да чистиш сваки дан, али то није исто и свакако је нехигијенски. Лепо оставите брдо обуће испред врата и они ће знати, да треба да се изују. Изузеци су само свештеник и слава, када се слави, лепо поставиш нешто друго, средиш после кућу и готово. Само тада, више не бих ни допустила, било "по бонтону" или не. Мени је чистоћа и здравље прече од бонтона – изјавила је једна млада жена.
Док једни мисле на све, па чак и када крену код пријатеља у госте, са собомк носе папуче како би избегли евентуане непријатности уколико домаћини немају обућу за госте.
Ипак, они који не деле мишљење да се у реду изувати се у туђим кућама, ни сами не би могли да замисле да некога приморају да своје ципеле остави испред врата дневне собе, или пак оних улазних.
За њих, то је врхунац некултуре.
- Код нас се нико не изува, не могу ни да замислим да казем некоме да се изује, то ми је потпуно страно. Да будем искрена, никада нико није ни питао да ли треба да се изује. Ретко одлазим код некога ко инсистира на изувању. Онда се наравно изујем, али никада не обувам папуце које понуди, ко зна ко их је носио пре мене...То ми је бас одвратно – истакла је је једна девојка из Београда.
Бити обувен у кући, у Јапану, значи непоштовање домаћина, а овај обичај се поштује и у неким скандинасвким земљама, у Турској, у Лондону, Берлину, Риму и многим другим крајевима света. У Србију је овај обичај дошао из Турске, где је потпуно уобичајено да у кући ходате боси, јер се на подовима седи, једе и пије.
Ипак, ако сте у Паризу, Лондону или Риму, боље је да се не изувате пред вратима домаћина. Изување обуће се сматра недоличним и увек имајте на уму да је тамо јако важно и какву обучу носите, јер ће је домаћини увек добро одмерити. Зато ако намеравате да некога посетите у овим градовима, обујте своје најбоље ципеле и заборавите на изување.
Мишљење да се не треба изувати пред вратима домаћина потиче од времена када су се гости примали у салонима и просторијама које су биле намењене искључиво за то. Такве просторије обично нису биле опремљене теписима и биле су намењене окупљању великог броја гостију, али блиске особе које су примане у "интимне" делове куће су ипак морале да се изувају.
Ако се посматра са стране хигијене, изување је неопходно, без обзира о чијој се кући ради - туђој или својој. Домаћини најчешће имају наменске папуче за госте па их обујте ако вам је потребно нешто на ногама, али као што не прљате своју кућу, не би требало да прљате ни туђу.
Једно америчко истраживање је показало да ношењем ципела у свој дом уносите много више прљавштине и бактерија опасних за здравље него што то мислите. Студија Универзитета у Аризони је пронашла чак 421.000 разних бактерија на ципелама. Колиформна бактерија која служи као индикатор нивоа чистоће хране и воде (присутна је у измету) пронађена је на ђону 96 процената ципела.