"ИНТЕРНЕТ МОЛИТВЕ" су изузетно ОПАСНЕ! Свештеник открива како их ПРЕПОЗНАТИ и шта чинити ако нека таква дође до нас
Православне молитве су дубоко укорењен део хришћанске традиције, пружајући верницима средство за изражавање вере и тражење Божје помоћи. Међутим, у дигиталном добу, интернет је постао простор за ширење лажних православних молитава које могу завести неупућене вернике. Лажне молитве могу потицати од неовлашћених појединаца или неправославних група. Верници требају обратити пажњу на изворе молитава на интернету, користити проверене ресурсе и консултовати црквене ауторитете. Забрињавајуће је и ширење лажних молитава путем друштвених мрежа, као што је испричала једна верница која је примила лажну молитву и била упозорена од стране свештеника на њен неправославни карактер.
Православне молитве представљају дубоко укорењен део православне хришћанске традиције, пружајући верницима средство за изражавање њихове вере, захвалности и тражење Божје помоћи. Међутим, у доба дигиталне повезаности, интернет је постао простор где се шире и лажне православне молитве, које понекад могу завести неупућене вернике. Од изузетне важности за духовни живот верника је научити како разликовати праве молитве и оних које нису део православне традиције.
Један такав случај задесио је верницу којој је стигла порука са такозваном "јаком молитвом", а како јој је било сумњиво, потражила је помоћ од свештеника. Ево шта је он саветовао да треба чинити када се сусретнемо са оваквим појавама.
Срећна слава, ДОМАЋИНИ! Пола СРБИЈЕ ће данас ићи, а пола славити СВЕТОГ НИКОЛУ - ово су ОБИЧАЈИ које треба да ИСПОШТУЈУ и једни и други!
ДЕТЕ НЕ СМЕ У ЦРКВУ ПРЕ КРШТЕЊА! Мајка покренула лавину питањем, ево како треба поступити у овој ситуацији
Праве православне молитве имају дубоке корене у богослужењу и представљају изражавање дубоке духовности верника. Те молитве су често део богослужења и црквене традиције. Верници се уче овим молитвама кроз црквено учење и духовно вођство. Неки од најпознатијих православних молитава укључују "Оче наш", "Богородице Дјево", "Анђеоски чин" и многе друге.
С друге стране, лажне православне молитве могу бити производ неовлашћених појединаца који се покушавају представити као верски ауторитети или чак стварање од стране неправославних група које немају везе с православном црквом. Ове молитве често нису у складу с традиционалним учењем цркве и могу укључивати нетачне или искривљене верске текстове.
Верници би требали обратити пажњу на изворе православних молитава које користе, посебно када су у питању ресурси на интернету. Препоручљиво је користити молитвенике и ресурсе које одобрава православна црква или који су проверени од стране верске заједнице. Проучавање православне традиције уз помоћ локалних црквених ауторитета или свештенства може помоћи верницима да развију дубље разумевање православних молитава и избегну потенцијалне заблуде.
Укратко, правилно разумевање православних молитава захтева пажљиво проучавање црквене традиције и поуздане изворе. Верници требају бити свесни потенцијалних лажних православних молитава на интернету и усмерити своју духовну праксу према провереним и традиционалним молитвама које су у складу с православним учењем.
Једна забринута верница поделила је своје искуство са лажном молитвом која се ширила друштвеним мрежама у виду ланчане поруке, а коју је њој послала рођака уз образложење да је то јака молитва и да треба да је проследи даље.
Молитва је гласила овако: "Боже, уђу и моју кућу и одузми све моје бриге и болести, лечи и бдиј надамном и мојом породицим, у Божије име. Амин"
Протојереј-ставрофор Душан Колунџић је верниу упозорио да се ради о лажној моливи и упутио јој следеће образложење:
- Молитва, коју си добила и начин на који треба да је шаљеш даље, нема ни хришћански, ни црквенообредни карактер. Чак би могао да кажем, да је молитва безобразна и богохулна.
- Хришћани никада у молитви не наређују Богу шта Он треба да уради за њих, као што је овде случај (Боже, уђу у моју кућу и одузми све моје бриге и болести (без и најмањег мога труда), лечи и бдиј надамном и мојом породицом (као плаћени лекар и полицајац), у име Божије (Боже… у име Божје! ! ! ). У Молитви Господњој, коју нам је подарио сам Господ Исус Христос (а не неки шарлатан), ти говориш: 'Оче наш… да буде воља Твоја…', дакле предајеш свој живот у руке Божије, не наређујеш Му да уђе у твоју кућу, већ да по свом нахођењу посети душу твоју, онако како је и рекао: 'Ево стојим на вратима и куцам; ако ко чује глас мој и отвори врата, ући ћу к њему и вечераћу с њим и он са мном' (Откривење 3, 20).
- Драга сестро, ти свакако имаш православни молитвеник у својој кући, из кога читаш молитве (дневне, вечерње и у свакој потреби) и нема потребе да ти неко натура сумњиве (како ти рођака рече 'јаке') молитве. Не постоје јаке и слабе молитве. Постоји јака и слаба вера, којом се молитве упућују Богу. А Христос је често говорио онима који су га за нешто молили: 'Иди, и како си вјеровао нека ти буде!' (Матеј 8, 13).
- Дакле, испуњење наших молитава највише зависи од јачине наше вере, којом упућујемо молитву Господу. Ову молитву не шаљи никоме. Немој да православне Хришћане доводиш у искушење и да и они, као и ти, упадну у недоумицу, шта да раде. Слободно баци тај безвредни папир и моли се Богу онако како Христос то од тебе захтева (Молитва господња: Оче наш…) и молитвама, које Црква прописује и које штампа у својим молитвеницима. И моли се са чврстом вером у помоћ Божју, али увек наглашавај: 'Да буде воља Твоја (Боже), јер зна Отац ваш шта вам треба прије но што заиштете од њега' (Матеј 6, 8).