НЕ УНОСИ СЕ У КУЋУ
ВРБА ЗА РАЂАЊЕ, коприва против ЗЛИХ СИЛА - У суботу ОБАВЕЗНО спремите ЦВЕТНУ ВОДУ за здравље и напредак
Верује се да онај ко први стигне и убере цвет добија право на једну жељу која ће му се сигурно испунити ако снажно верује.
Дан после Врбице, односно Лазареве суботе, православни хришћани славе празник Цвети када се сећају уласка Христовог у Јерусалим, шесте недеље Великог поста и недељу дана пред Васкрс.
На тај дан је Исус Христ ушао у свети град јашући на магарету, а народ га је дочекао као цара, простирући своје хаљине и гранчице дрвећа, носећи у рукама палмове гранчице. Кроз народ се, наиме, пронео глас да долази спаситељ, који је васкрсао Лазара.
У данима цветне недеље, у Србији је било уобичајено да се народ кити врбом и копривом. Врба се сматра симболом рађања, па су девојке опасивале шибљику врбе око струка. За коприву се сматра да штити семе у које се стави, а и да је јака заштита за породиље којима је стављана под јастук.
Девојке су избегавале да перу косу ове недеље да им не би цветала. На сам празник Цвети садиле су цвеће, верујући да ће бити најлепше и најмирисније ако се засади баш на тај дан.
Уочи Цвети девојке и деца одлазе у поља и беру цвеће. Најчешће велике цветове маргарете, да би били лепи и крупни, дрен да би били јаки, љубичицу, да би били миришљави и привлачно, врбове гранчице, да сви буду напредни.
Ово цвеће се не уноси у кућу већ се оставља у посуде са водом у дворишту да преноћи. Понекад се цвеће потапа у воду у којој је златно или сребрно прстење и онда се том водом деца умивају. Ставља се и врбова гранчица "за брз напредак", понегде дрен "за здравље", а девојке стављају и љубичице, ако их има.
Србија Данас