Кључне намирнице за ЗДРАВУ ИСХРАНУ ТОКОМ ДОЈЕЊА: Обезбедите све што је потребно ЗА ВАС И ВАШУ БЕБУ
Ако дојите, ово обавезно морате конзумирати.
Срећом, не постоји толико смерница које треба пратити за здраву исхрану током дојења као што их има за исхрану током трудноће. Опште је правило да све док се добро бринете о себи, бринете и о свом детету.
Када је у питању исхрана током дојења, кључно је да се храните разноврсно и уравнотежено. Ипак, постоје одређене намирнице које треба дати предност током овог периода.
Прво, здраве масти су од велике важности јер су потребе тела током дојења за калоријама повећане.
ОПРЕЗ! Избегавајте ове намирнице, садрже МИНЕРАЛ који повећава притисак, треба га избегавати
Хељда: Суперхрана за срце, пробаву и губитак килограма - Дијета која чисти и трансформише тело
Орашасти плодови, семенке, јаја, масне рибе попут лососа, путер од кикирикија, авокадо и маслине су извори здравих масти које треба укључити у исхрану. Лосос је посебно добар извор протеина и ДХА, здраве масти која је важна за развој мозга бебе.
Друго, протеини су такође кључни током дојења, посебно за опоравак након порођаја.
Бирајте разноврсне изворе протеина као што су плодови мора, месо перади, јаја, пасуљ, грашак, сочиво, орашасти плодови и сојина храна. Месо органа, попут јетре, може бити посебно корисно због ретинола, облика витамина А који помаже у метаболизму гвожђа. Жуманци јаја су такође одличан извор холина.
Поред тога, треба укључити и поврће и воће у исхрану током дојења, јер су богати антиоксидансима и влакнима. Влакна су важна за редовно пражњење црева, али се унос треба постепено повећавати како би се избегли надутост, грчеви и гасови.
Цео зрно, као што су булгур, јечам, киноја, овас, смеђа рижа и интегрално пшенично брашно, такође треба укључити у исхрану током дојења. Они су богати влакнима, витамином Б и минералима, и бољи су за контролу нивоа шећера у крви од хране са рафинисаним угљеним хидратима.
Када је реч о уносу калорија током дојења, препорука Центра за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) је да умерено активне жене додају 330 до 400 калорија дневно у односу на свој претруднички унос калорија. Важно је консултовати се са лекаром или регистрованим дијететичаром пре смањења уноса калоришају током дојења. Премали унос хране може утицати на количину млека које производите, стога је важно водити рачуна о адекватном уносу калорија.
Када је реч о додацима исхрани, многе жене имају користи од узимања мултивитамина или одређених суплемената након порођаја. Препоручени суплементи укључују витамин Б12, јод, цинк, бакар, витамин А, холин, ДХА, фолну киселину и магнезијум. Међутим, пре узимања било ког додатка, најбоље је консултовати се са лекаром или регистрованим дијететичаром како бисте утврдили шта је најпотребније вашем телу.
Такође, важно је пратити знакове који указују да ваша беба може имати алергијску реакцију на храну коју сте конзумирали. Уколико приметите да беба често повраћа након храњења, има грчеве, бол у једњаку, крв или слуз у столици, екцем или осип на кожи, црвенило око усана или има тешкоће са добијањем на тежини, требали бисте се обратити педијатру.
Важно је да се адекватно храните током дојења како бисте обезбедили све потребне хранљиве материје за себе и своју бебу. Ако имате било какве недоумице или питања, увек се консултујте са стручњацима како бисте добили правилне смернице и препоруке.
Исхрана током дојења има велики утицај на здравље мајке и бебе. Ево неколико додатних савета који могу бити корисни:
-
Пијте довољно течности, попут воде, како бисте остали хидрирани. Добро хидрирано тело помаже у одржавању производње млека.
-
Избегавајте претеран унос кофеина. Иако је умерена количина кофеина обично сигурна током дојења, превелика количина може узроковати немир и несаницу код бебе.
-
Смањите унос алкохола или га потпуно избегавајте. Алкохол се преноси у мајчино млеко и може негативно утицати на бебу. Ако конзумирате алкохол, сачекајте неколико сати пре него што дојите.
-
Избегавајте претерано зачињену храну или намирнице које могу изазвати гасове (нпр. лук, грашак, купус) ако приметите да то узрокује нелагодност код ваше бебе.
-
Ако приметите да ваша беба има алергијске реакције на одређену храну коју конзумирате, као што су кожни осип, пролив или повраћање, обратите се педијатру и размотрите избацивање те намирнице из своје исхране.
-
Важно је да се правилно храните и да одржавате здраву тежину. Драстичне дијете или изгладњивање могу утицати на производњу млека и одржавање енергије потребне за бригу о детету.
Ови савети су општи смернице, али је важно да се прилагодите индивидуалним потребама и условима. Увек се консултујте са лекаром, педијатром или дијететичарем за персонализоване препоруке и смернице у вези са исхраном током дојења.