"МОЖЕШ ДА МЕ МИЛУЈЕШ, МОЖЕШ ДА СИЛУЈЕШ..." Српска јавност бруји о ДОМАЋИМ ПЕСМАМА које говоре о НАСИЉУ НАД ЖЕНАМА
Једна девојка написала је рад о ономе што сви годинама слушамо, а можда и не примећујемо
Без обзира на жанр музике, огроман број људи често слуша нешто, а не придаје велики значај баш свакој речи у песми.
Тако многе домаће песме годинама певушимо, не примећујући поруке које оне шаљу. Баш тиме се бавила Ана Нинковић (25) из Београда, у оквиру свог мастер рада на Факултету драмских уметности.
"НЕ ПЕРЕМ ЋЕРКИ КОСУ ШАМПОНОМ већ годину и по дана и ОВО ЈЕ РЕЗУЛТАТ! Њена коса је здрава, нема перутања и непријатног мириса!" Предложила мајкама нову методу, коментари подељени...
МИСЛИТЕ ДА ЈЕ ЉУБОМОРА НАЈГОРА СТВАР? НИЈЕ! Ове три ствари много више излуђују вашег партнера, а и не слутите...
Закључила је да многе од домаћих песама садрже мотив насиља над женама. Ауторка рада "Експликација испитног рада из предмета поп култура: од дигиталног до трансмедијалног" и активна чланица феминистичких удружења наводи да је "романтизација женског понижења као ултимативног доказа љубави према мушкарцу, релативизација, а каткад и промоција мушког насиља у породично-партнерском контексту централни мотив у одабраних тридесет шест песама српских, хрватских, босанских и словеначких извођача, од којих је најстарија објављена 1981, а најмлађа 2020. године.
Неке од најпознатијих песама темеље се на чистом насиљу према женама. Узмимо на пример Рибљу Чорбу. Каже Бора: "Твоје око сад је модро, од батина сам те одро...", или пак ону легендарну Занину: "Од модрица твојих плава сам ја, плава ко небо без облака..."... а то је само почетак.
Анин видео на "Јутјуб" платформи, инспирисан радом, почиње цитатом из текста организације Женска солидарност: „Свако физичко насиље праћено је психичким, када се жена убеђује да је заслужила, изазвала; насилник ради на томе да жена постане зависна од њега и да се њено самопоуздање уништи”.
"Рано моја, рано љута, рани мене јос сто пута, превари ме бол ми стварај, ал ме никад не остављај", „Робиња сам твоја, убиј ме!“, „Твоје око сад је модро, од батина сам те одро, моја страшна осећања, направише многа с*ања“... Стихови су различити, поздразумевају и мушку и женску перспективу, већина „женских” песама спада у жанр турбо фолка (14), док је једини други заступљени жанр поп (3 песме); „мушке” песме обухватају више жанрова: (хард) рок, поп, реп, кантри, фолк рок.
Сама секвенца подељена је на два дела: на женску и на мушку перспективу. Тако је Ана објаснила да у њеној компилацији с једне стране имамо песме у којима је доминантно понижење жена, као ултимативни доказ љубави. То најчешће певају женски извођачи. С друге стране, имамо песме које се тичу самог насиља, наравно, о којима певају "јаче" половине.
Пројекат Ане Нинковић није социолошка анализа, али јесте представа друштва.
Тако је, по писању Аутономног женског центра и ФемПлатз-а у периоду од 1. јануара 31. децембра 2021. године на основу медијског извештавања, забележено је укупно 20 убистава пунолетних жена у породично-партнерском односу, од чега се у два случаја ради о такозваном продуженом фемициду, где су насилници поред примарне жртве убили и друге њој блиске особе.