МУШКАРЦИ ЧЕШЋЕ НОСИОЦИ НЕПЛОДНОСТИ: Жене су према истраживањима ређе узрок проблема
Традиција заказала у борби за мушку страну.
Традиционално мишљење је било је узроке неплодности треба тражити код женског партнера. Истина је данас сасвим другачија. У више од половине стерилних парова главни или удружени узрок неплодности је мушки.
Чак смо и у новинама пре неколико дана могли да прочитамо како се у западном свету непрестално смањује плодност мушкараца. Цитирани су научни докази дуготрајних студија. Прихваћена је чињеница да данас плодни мушкарци (имају децу) имају 50% лошије показатеље плодности у спермограму, него пре 50 година. Ваља подсетити да је стварање сперматозодида врло осетљив биолошки процес.
Симптоми и знакови који би требало да указују на неплодност мушкарца су ретки, па је најједноставније да се стручно анализира спермограм у следећим околностима:
* у првој години заједништва не долази до трудноће
* партнер, старији од 42 године
* поремећаји ејакулата и ејакулације
* операције тестиса у дечијем узрасту (или касније)
* неке вирусне дечје болести (нпр. мумс)
* теже хроничне болести, ендокринолошки поремећаји
* проширење вена тестиса (тзв. варикокела)
* упале урогениталног система
Претрага је једноставна у припреми, али само напредна технологија и искуство специјалисте даје веродостојан резултат.За давање ејакулата оптимална потребна апстиненција је 2-6 дана. Оцењује се број сперматозоида (у 1мл), брзина и квалитета покретљивости као и удео морфолошки нормалних спермтозоида. Распон нормале је доста широк, али је погрешно мишљење да је за оплодњу довољан само 1 квалитетан сперматозоид. Оптимално је за плодно семе када у 1 мл утврдимо – више од 10 милиона напредно покретних нормалних сперматозоида.
Када је спермограм умањене плодности он се понавља за 3 месеца, и обављају се додатне анализе (центрифугирање, ДНА фрагментација сперматозоида, микробиолошка анализа ејакулата и др.).Тешка неплодност мушкарца захтева одређивање хормона, хромозомског статуса, уролошки и ендокринолошки преглед. Крајња претрага може бити и биопсија тестиса.Када у ејакулату уопште нема сперматозоида – тзв. Азооспермиа, добро је разлучити да ли се ради о зачепљењу канала тестиса или се сперматозоиди не производе.
Осим раније наведених узрока мушке неплодности набројаћемо и преостале:
* године изнад 45 година
* пушење дувана, алкохол, кофеин
* дроге
* текстикуларна врућина и хладноћа
* зрачење, УВ зрачење
* мобилни
* нездрава исхрана – нутритивни узроци
* дебљина
* хормони у месу, анаболици
* пестициди, инсектициди
* бисфеноли, етилен оксид, толуен
* метали – олово, жива
* полна дисфункција
* други бројни полутанти
* рак и његово лечење
У нашој околини уз свакодневни живот могућ је контакт са 60 000 хемикалија које могу даштете сперматогенезу. Оне се називају – ендокрини дисруптори. Већина их за 30-50% умањује мушку плодност.