БИТНО ЈЕ ЗНАТИ
Ово су НАЈВАЖНИЈИ обичаји за УСКРС - Ево када се леже у кревет, које месо се не једе и шта треба сви да ураде за здравље
Сазнајте који су обичаји најважнији за велики хришћански празник Ускрс.
Ускрс је један од највећих хришћанских празника који слави победу живота над смрћу и васкрсење Господа Исуса Христа. Усркс пада у покретне празнике, и никада не може бити пре 4. априла и након 8. маја.
Ове године, Ускрс славимо 5.маја.
Овом великом празнику претходни најдужи и најстрожији пост - Ускршњи пост у трајању од 7 недеља.
Поред поста, обичаји налажу и традиционално фарбање јаја пре свега у црвену боју, те издвајање чуваркуће - јајета црвене боје које се у току целе године чува у кући за напредак и благостање укућана.
Јаја офарбана у црвену боју симболизују невино проливену крв Исуса Христа.
Обичаји за Ускрс
На дан ускршњег јутра, обичај је да се укућани поздрављају са ''Христос васкрсе'' и отпоздрављају са ''Ваистину васкрсе''. Ускршњи доручак се започиње јајима и сољу.
У неким крајевима, укућани се умивају водом у којој је преноћило јаје чуваркућа, дрен, босиљак и биљка здравац, јер се сматрало да ово доноси здравље целој породици.
У јутарњим часовима, одлази се на васкршњу литургију, а домаћице треба да понесу јаја у цркву.
Опште познати обичај јесте куцање јајима, где се прво куца врх о врх, а након тога о доњи део јајета. Онај ко је разбио туђе јаје, узима га код себе.
Старији обичај налагао је да не треба јести јагњетину - уколико Ускрс падне пре Ђурђевдана. Такође, један од обичаја налаже да се на Усркс не иде пре поноћи на спавање јер ће до наредног Ускрса особа бити поспана и лења.
Обичај за Ускрс такође налаже богату ускршњу трпезу, и неизоставну ускршњу погачу.
Србија Данас