Ноћ вештица или Свети Лука - Који празник се више прославља код нас?
Ка чему више тежи наш народ, традиција или савремени обичаји?
Последњег дана октобра поново долазимо до честе полемике која је заступљена код нас због обележавања актуелних празника.
На данашњи дан Српска православна црква и верници обележавају овај дан као "црвено слово", тј. прослављају Светог Луку, у народу познатију као Лучиндан. Међутим данас се такође у Римокатоличкој цркви прославља Ноћ вештица у свету познатији као "Halloween". У нашем подручју је овај догађај постао све популарнији, посебно млађој популацији, због маскирања, као и обичаја прикупљања слаткиша од врата до врата, прављења лампи од тикве, као и гледања хорор филмова.
Ко је био Свети Лука?
Свети Лука био је образовани лекар и телентовани сликар, пратилац апостола Павла и сведок Христових чуда, Грчког порекла. Сматра се зачетником хришћанског иконописа, а приписује му се стварање три иконе Богородице, као и иконе апостола Петра и Павла.
Према предањима, у 84. години у Теби су га ухватили идолопоклоници и убили. Његове мошти су потом пренете у Цариград и верује се да имају исцелитељску моћ.
На Лучиндан, многи верницу изговарају молитву Светом Луки, са жељом да их она ослободи греха, исцели њихове ране, отера болести и помогне им да се приближе Господу и пронађу мир и љубав у свом срцу. Свети Лука сматра се заштитником лекара, фармацеута, болница и апотека, а празник славе и образовне установе, укључујући Академију Српске православне цркве за уметност и конзервацију.
Сматра се да на овај дан треба избегавати црне мисли, јер је Свети Лука био врло благ и миран човек. У руралним деловим Србије, на Светог Луку се концима опасују торови да вукови не би давили стоку, а позната је и чувена изрека „Иде Лука, ето вука“ или „Свети Лука, снег до кука“.
Обичаји који су дошли са Запада
Ноћ вештица је најактуелнији празник у Америци, али је заправо он део западнохришћанске традиције. Овај празник утемељен је у келтском обичају прославе празника "Самхаин". Келти су нову годину прослављали 1. новембра, а Самхаин се обележавао ноћ пре, и веровало се да се тада духови мртвих враћају на земљу узрокујући проблеме и уништавајући усеве.
Келтски пагански свештеници градили су огромне ломаче где су се људи окупљали како би спалили усеве и животиње као жртве келтским божанствима, а у току прославе носили су костиме, углавном од животињских глава и коже.
Сматра се да је ово некада била одлична прилика да се пронађе љубав свог живота. У неким местима, људи су славили „Halloween“ играњем романтичних игара за причање „Ноћ вештица: од паганског ритуала до партијске ноћи“. Када је празник прешао у Америку, млади су наставили традицију.
Међутим, оно што је главна суштина, барем код нас, је то да ли "Halloween" треба бити заступљен у једној православној држави?