Срби, никако НЕМОЈТЕ ово РАДИТИ на ЦРВЕНО СЛОВО! Строга правила којих се придржавају верници, није само уздржавање од рада
Празник који се у црквеном календару обележава црвеним словом треба провести у молитви, уздржавати се од неких кућних и уобичајених пословаи посветити се породици у смислу дружења и разговора. У кући се обављају само нужни послови.
Божићни пост почиње у данас 28. новембра и трајаће све до Бадњег дана. Православни верници често су у дилеми која дела су дозвољена током поста, а која не.
Све о томе може те сазнати ОВДЕ.
Током посто битно је придржавати се свих правила поста, хранити се умерено, бити умерен у јелу и пићу и поштовати и волети ближње и славити празнике који су у црквеном календару. Уколико сте у дилеми како се обележавају празници који су у календару означени са црвеним словом, ево неколико смерница.
Многа веровања везана су за празнике који су у календару обележени као црвено слово. Тако се за рецимо Велики петак треба уздржати од било каквих послова у кући или пољу. Поред тога постоје и многи обичаји за које се верује да доносе радост и благостање.
А црвених слова је препун савремени црквени календар. Свака недеља је црвено слово, плус великих 12 господњих празника и велики светитељи који су обележени црвеним словом.
ДАНАС ПОЧИЊЕ БОЖИЋНИ ПОСТ! Обележавамо дан Светих мученика Гурија, Самона и Авива, да би обезбедили БЛАГОДАТ и ЗДРАВЉЕ изговорите ову МОЛИТВУ
Да ли све ПАД У ВОДУ ако ПОПИЈЕМО ЧАШИЦУ за НОВУ ГОДИНУ? Последња недеља БОЖИЋНОГ ПОСТА има посебна ПРАВИЛА, пазите на ОВО!
Црвено слово у календару означава велики празник или великог светитеља. Према веровању, пред богом су сви светитељи велики , али о тим празницима црква жели да покаже народу да су то велики празници када би народ требао да проводи време у молитви, одлази у цркву, посвећује се породици, где се хришћани уче врлинама.
Поједине дане у току једне календарске године, црква је посветила значајним догађајима из Исусовог живота, и великим светитељима, и ти дани су уписани црвеним словом у православном календару. То су верски празници, и у тај дан православни хришћани празнују, односно, не раде.
У кући се обављају само нужни послови – припремање хране и сл. Наравно од ове обавезе изузети су они који раде у државним предузећима, где се увек преко недеље ради, али по доласку кући, треба да празнују, односно да изоставе неке своје послове које свакоденвно обављају код куће.
За дан своје крсне славе, сваки радник има право да узме слободан дан из предузећа, и да тај дан на миру, са својим укућанима, посвети својој слави и празнику.
Сваки дан у години је посвећен неком спасоносном догађају или светитељима. Међутим, нису сви дани, односно празници, једнаки. Неке уважавамо као празничне дане, док су други радни дани.
Црно подебљано слово је више историјски моменат. За време Аустроугарске када су Срби тражили да не раде за празнике, држава је видела колико празника има, па је испало да Срби више не раде него што раде. Стога се променило обележје неких празника, па су црвена слова постала подебљана црна.