ОТКРИВАМО: Зашто су жене некада дојиле децу и до осме године!
Ко би рекао...
У Србији су средином 20. века децу дојиле и њихове баке, јер су се жене рано удавале, рађале су више беба, па су у исто време добијале и своју децу и унучиће.
Такође, жене на територији Шумадије у неким случајевима су дојиле своју децу и до њихове шесте, па чак и до осме године живота и то не без разлога.
Етнолози чачанског и крагујевачког народног музеја три године су истраживали детињство и културни образац код Срба на територији општине Крагујевац. Једна од тема истраживања била је и подој и исхрана деце.
Примени метод "МАРАМИЦА" и успаваћеш бебу за МАЊЕ ОД МИНУТ! (ВИДЕО)
Дејвид и Викторија Бекам прославили 20 година брака на најлуксузнијем и најромантичнијем месту! (ФОТО)
Један податак чак каже да су некада баке дојиле унучиће, а мајке, оне су дојиле децу од три месеца до године, па и две, три. У изузетним случајевима и по више година. Сачуван је податак о томе да је једна мајка дојила свог сина чак осам година. Он је носио столицу и говорио јој где ће да седне да га подоји. Верује се да су маме дуго дојиле децу јер су мислиле да ће на тај начин спречити следећу трудноћу.
У истраживању спроведеном у 17 крагујевачких села и самом граду, дошло се и до податка да се током 20. века у Шумадији веровало да бебу "ваља" да подоји и Ромкиња, јер су Роми према народном веровању "срећни људи".
У то време, према народном тумачењу постојао је "род по крви" и "род по млеку". Овај први је род по оцу, а "род по млеку" је род по мајци.
Због тога су се у прошлости посебно поштовале жене које су дојиле туђу децу.
То је проистекло из потребе за заштитом детета на више нивоа, да га не штити само мајка, већ и још једна жена која би се нашла у некој неприлици у будућем животу детета. Па и деца те жене сматрају се у том првом колену браћом и сестрама и између њих су забрањене брачне везе.
ИСТОПИЋЕТЕ СЕ, АЛИ ОД СЛАТКОЋЕ: Беквалчева објавила слику млађе ћеркице - "ВОЗИ НАШУ БАРКУ" (ФОТО)
СЕДАМ ДУЖНОСТИ КОЈЕ ИМАТЕ ПРЕМА СВОМ ДЕТЕТУ: Ово нису пријатне теме, али су обавезне за сваког родитеља
Да би прекинуле дојење, мајке су пре пола века прибегавале једењу белог лука. Према народном веровању то треба да се уради у петак. Неке мајке су мазале груди љутом паприком, неке би се нагаравиле, а неке су једноставно напуштале дете одлазећи код мајке на два или три дана. Када се мајка одлучи да "одбије" дете, више се не навраћа на дојење.Уместо лаже користила се памучна крпица са прженим брашном, добро зашећереним, која се детету стављала у уста кад плаче и на тај начин су се деца умиривала. Овај је податак етнологу је испричан у Крагујевцу.
ОВО ЈЕ НАЈГОРИ ИЗБОР МУШКАРЦА ЗА БРАК: Ако приметиш ОВЕ особине код њега, БЕЖИ колико те ноге носе!
ПРЕПОЗНАЋЕ СЕ СВАКА СРПКИЊА: 30 реченица које ти је мајка говорила, а ишле су ти на живце
Низом обредних поступака и магијских радњи, породиља и беба су штићене од урока и нечистих сила првих 40 дана по порођају и то током читавог 20. века. Уз једноставно образложење – ваља се.