ПСИХОЛОЗИ АЛАРМИРАЈУ: Родитељи, ово је први знак да дете конзумира лош садржај на друштвеним мрежама
Потребно је редновно проверавати чему најмлађи поклањуају време!
Медији подижу аларм када је у питању штетност утицаја друштвених мрежа на децу и тинејџере. Наиме, млади се више него икад суочавају са високом стопом депресије, анксиозности и усамљености, а све је већи број доказа који говоре у прилог томе да је главни узрочник ових менталних поремећаја управо мултимедијални садржај којем сведоче путем друштвених платформи.
Америчко удружење психолога по први пут је издало званичне препоруке за употребу друштвених мрежа код тинејџера, а тичу се родитеља, наставника као и креатора садржаја и полиса приватности.
- Потребно је наоружати родитеље знањем како би се заједнички борили против овог непријатеља - изјавио је др Артур Еванс, а преноси "НПР".
Сипај ОМЕКШИВАЧ директно у ВОДОКОТЛИЋ: Ево шта ће се ДЕСИТИ када пустиш воду - ГЕНИЈАЛАН ТРИК! (ВИДЕО)
"Била је НЕГАТИВАЦ!" Принц Хари открио његов и став прица Вилијама о краљици Камили, Британија на ногама
Али, терапеут Роберт Кин се не слаже у потпуности с овом теоријом, наводећи како се превише терета ставља на родитеље.
- Њихова моћ је врло ограничена, а напослетку и безначајна, уколико се овој борби не прикључе технолошке компаније и глобални медији - изјавио је.
Но, ово су неке од препорука.
Контрола садржаја
Иако су друштвене мреже користан алат за одржавање контакта, што се посебно показало за време изолације током пандемије, ипак, треба редовно проверавати садржај којем адолесценти имају приступ. - Да ли друштвене мреже ометају сан вашег детета или проузрокују недостатак физичке активности? Да ли имају предност над учењем или другим социјалним активностима? Да ли им је тешко да се одвоје од телефона, је л' лажу да би прикрили своју адикцију? То су ствари на које родитељи треба да обрате пажњу - наводи Еванс.
Удружење психолога Америке навело је да родитељи посебно треба да обрате пажњу на друштвене мреже своје деце у периоду њихове ране адолесценције, у доби од 10 до 14 година. Уколико је могуће, они треба да спрече или минимизирају штетан садржај ком су деца изложена, поготово онај који промовише суицидалност, самодеструкцију, поремећаје у исхрани, расизам и насиље. Овакав тип садржаја деца веома гледају, а родитељи најчешће не схватају размере штете.
Недавна студија објавила је да чак 40 одсто девојчица најмање једном месечно сведочи сликама и видео-клиповима које промовишу суицид, на "Инстаграму", "Тик-Току", "Snapchat-u" и "Youtube-u". Ključna препорука је да се лимитира садржај који се гледа, ако причамо о девојчицама, то треба да буде оно што је фокусирано на лепоту, моду и генерално естетику. Наиме, компарација свог тела са исфотошопираним online верзијама - изазива све веће проблеме са самопоуздањем који воде до депресије. Еванс посебно истиче да родитељи треба да обрате пажњу и на сопствено време које проводе на друштвеним мрежама јер су они ту да постављају пример.
Изван контроле
Кин наводи да је тематика много комплекснија него што се чини.
- Ово није као кад учите дете да вози ауто, пред нама је нов проблем у ком нисмо вешти. Заправо, наша деца су вероватно вештија од нас. Како пратити апликацију о којој дете зна више него ви? Немогуће је.
- Првенствено, садржај који је опасан не сме да буде доступан деци, али то је до технолошких компанија и њихове полисе сигурности и приватности. Док они не направе промену, ми смо безнадежни - наглашава.
Он наводи да "бесконачно скроловање" и "препоручен садржај" треба да буду максимално ограничени у складу са годинама појединца.
- Мислим да су све апликације створене од стране индивидуа које нису одрастале у дигиталном свету и зато немају представу колику штету то може да донесе неком ко се тек формира - истако је Кин.