СТРОГ ПОСТ и молитва на празник УСЕКОВАЊА ГЛАВЕ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА су обавезни - ЦРКВЕНИ КАЛЕНДАР за септембар 2024. године, ево који нас ПРАЗНИЦИ очекују
Доносимо вам детаљан црквени календар за септембар 2024. године. У септембру се прославља хришчнски празник Усековање главе Јована Крститеља, а обележавају се још два велика празника.
Доносимо вам детаљан црквени календар за септембар 2024. године. У септембру нас очекују велики празник, рођене Пресвете Богородице, у народу познат као Мала Госпојина.
8. септембар - Свети мученици Адријан и Наталија
Српска православна црква и њени верници 8. септембра славе Свете мученике Адријана и Наталију. Свети мученици Адријан и Наталија били су муж и жена, обоје племенитог и богатог рода из Никомидије. Адријан је био начелник у војводству и незнабожац, док је Наталија била потајна хришћанка. Обоје су били млади, а пре мучеништва живели су 13 месеци у браку.
11. септембар - Усековање главе Светог Јована Крститеља
Српска православна црква и верници 11. септембра обележавају дан Усековања главе светог Јована Крститеља. Овај дан се посвећује дубоком духовном размишљању, молитви, и строгом посту. Верујући да црвена боја симболизује проливену крв, верници избегавају све намирнице и напитке те боје. Такође, тог дана се не организују никаква славља, а нож се не користи, у знак поштовања и сећања на мучеништво светог Јована.
12. септембар - Пренос моштију Светог Александра Невског
Српска православна црква и верници 12. септембра славе празник Пренос моштију светог Александра Невског. Александар Невски је познат по бројним чудима, због чега се верује да ће он помоћи свима који имају болесне или слабије чланове породице. На овај дан, верници одлазе у цркву ујутру, пале свеће и моле се овом светитељу у нади да ће им његов благослов донети помоћ и утеху.
15. септембар - Преподобни Симеон Столпник
Српска православна црква и њени верници 15. септембра обележавају дан посвећен Светом Симеону Столпнику, познатом као први столпник у хришћанству и великом чудотворцу. Истог дана СПЦ слави и почетак нове црквене године. Према традицији, хришћанска година треба да почне у септембру у част Светог цара Константина, који је рођен у Нишу.
21. септембар - Рођење Пресвете Богородице - Мала Госпојина
Српска православна црква и њени верници прославиће 21. септембра Рођење Пресвете Богородице - Малу Госпојину, један од највећих хришћанских празника. На Малу Госпојину слави се успомена на дан када је у Назарету у дому Јоакима и Ане рођена Света Девица Марија. На Малу Госпојину, исто као и на Велику Госпојину, према народном веровању, постоје и одређене "забране". Жене тако не би требало да спремају кућу, перу веш и обављају друге сличне послове. Постоји веровање да на Малу Госпојину ништа не треба радити од послова који се раде рукама.
22. септембар - Свети Јоаким и Ана
Свети праведници Јоаким и Ана, према хришћанској традицији, били су родитељи девице Марије, мајке Исуса Христа. Српска православна црква их слави 22. септембра, а овај дан прати посебан обичај на који треба обратити пажњу. Верује се да свако ко је у могућности да помогне другоме треба да дарује милостињу с искреном скромношћу, са мишљу да је онај коме се помаже уистину бољи од нас.
27. септембар - Крстовдан
Српска православна црква и њени верници 27. септембра обележавају Крстовдан, дан када је пронађен Часни крст на којем је разапет Исус Христ. Овај значајан празник, познат и као Воздвижење Часног крста, означен је црвеним словом у православном календару, што указује на његову посебну светост. На Крстовдан се препоручује пост, у знак поштовања и учења о значају и моћи Часног крста.