НАЈЗДРАВИЈИ НАЧИН
Нутриционисткиња Татјана открила како ПРАВИЛНО ЗАМРЗНУТИ ПОВРЋЕ - Овако ћете исправно одложити залихе за зиму, задржаће СВЕЖИНУ и арому
Замрзавање се сматра најприкладнијим начином да се "продужи живот" свежим сезонским плодовима, јер се на ниским температурама ефикасно успорава природни процес кварења хране
Замрзавање поврћа за зимницу је паметна и здрава пракса која вам омогућава да током зиме уживате у нутритивно богатом и свежем поврћу. Ова метода чувања хране не само да чува свежину и хранљиве састојке, већ и смањује потребу за употребом конзерванса и других адитива.
Замрзавање поврћа омогућава вам да искористите сезонски урод у његовом врхунцу и пружа брзи и практични начин за припрему оброка током хладнијих месеци. Осим тога, ово вам помаже у уштеди новца и смањује бацање хране, јер можете планирати оброке унапред и имати при руци све што вам је потребно.
Нутриционисткиња Татјана Поповић открила који су то најбољи и најздравији начини за адекватно замрзавање хране, тако да сачувамо што више бенефита поврћа.
Корак 1 – Одаберите поврће
Ово је најважнији корак. Поврће мора да буде свеже и хрскаво. Трули и стари листови могу вам упропастити све што сте замрзнули, утичући на другачији мирис и укус поврћа након одмрзавања. Из тог разлога изаберите искључиво младе, свеже зелене листове.
Корак 2 – Оперите поврће
Поставите цедиљку у судоперу, и у њој темељно опрерите поврће намењено за замрзавање. Поврће се увек пере хладном водом како би задржало свежину.
Корак 3 – Процедите и исецкајте поврће
Након што сте темељно опрали сваки лист, процедите га, а потом просушите убрусима или памучном крпом. Осушено поврће поставите на даску за сецкање. Одстраните стабљике и оштећене делове зелениша, чувајући само јестиви део поврћа за замрзавање.
Корак 4 – Припремите посуђе
Припремите посуду за кување воде у којој ћете бланширати поврће, као и велику чинију напуњену ледом и водом за хлађење поврћа након бланширања.
Корак 5 – Бланширање поврћа
Воће и поврће садржи ензиме и бактерије које током времена разграђују хранљиве материје и мењају боју, укус и текстуру хране током замрзнутог складиштења. Лиснато поврће захтева кратку термичку обраду, звану бланширање, у врелој води или на пари, да би се уништили ензими пре замрзавања. За бланширање раштана вам је потребно око 3 минута, а за сва остала зелена поврћа око 2 минута.
Чим поврће ставите у врелу воду почните да мерите време. Прекријте шерпу поклопцем и сачекајте да поврће буде бланширано на високој температури у поменутом временском периоду. Воду у којој кувате поврће можете користити до 5 пута, а потом је потребно да је промените (уколико припремате већу количину поврћа за замрзавање). Такође, када вода испари обавезно додајте још воде како бисте поврће темељно избланширали.
Корак 6 – Охладите поврће
Један од корака како правилно замрзавати поврће јесте и његово хлађење. Након овог корака поврће брзо пребаците у чинију са водом и ледом, како бисте спречили даље кување. Повће треба да остане у хладној води исто толико времена колико сте га бланширали у врелој води. Након што се поврће охладило, важно је да га добро оцедите и припремите за одлагање у замрзивач.
Корак 7 – Одложите поврће у зиплоц кесе
Оцеђено поврће ставите у зиплоц кесе које можете набавити у боље снабдевеним дрогеријама у нашем региону. Приликом затварања кеса, јако је важно да се потрудите да што више истиснете ваздух из њих како бисте спречили сушење поврћа унутар кесе. Уз помоћ зиплоц кеса можете замрзавати воће које желите да искорисите за smoothie, или било шта друго, а кесе су погодне за вишекратну употребу.
Корак 8 – То је то и сад правац замрзивач!
Кесе са поврћем можете обележити маркером уписујући датум замрзавања, што може бити изузетно корисно. Уколико се питате колико дуго бисте требали да чувате поврће које сте на овај начин zamrznulli, препоручује се до 12 месеци.
Да ли је свако поврће искористиво након одмрзавања?
Не. Неке врсте поврћа имају тенденцију да промене укус након одмрзавања и њих вам не препоручујем да третирате на овај начин. У ову групу спадају целер, краставац, зелена салата, лук, ротквице, клице и парадајз.
Србија Данас/Татјана Поповић/Ј. Шипчић