NAJZDRAVIJI NAČIN
Nutricionistkinja Tatjana otkrila kako PRAVILNO ZAMRZNUTI POVRĆE - Ovako ćete ispravno odložiti zalihe za zimu, zadržaće SVEŽINU i aromu
Zamrzavanje se smatra najprikladnijim načinom da se "produži život" svežim sezonskim plodovima, jer se na niskim temperaturama efikasno usporava prirodni proces kvarenja hrane
Zamrzavanje povrća za zimnicu je pametna i zdrava praksa koja vam omogućava da tokom zime uživate u nutritivno bogatom i svežem povrću. Ova metoda čuvanja hrane ne samo da čuva svežinu i hranljive sastojke, već i smanjuje potrebu za upotrebom konzervansa i drugih aditiva.
Zamrzavanje povrća omogućava vam da iskoristite sezonski urod u njegovom vrhuncu i pruža brzi i praktični način za pripremu obroka tokom hladnijih meseci. Osim toga, ovo vam pomaže u uštedi novca i smanjuje bacanje hrane, jer možete planirati obroke unapred i imati pri ruci sve što vam je potrebno.
Nutricionistkinja Tatjana Popović otkrila koji su to najbolji i najzdraviji načini za adekvatno zamrzavanje hrane, tako da sačuvamo što više benefita povrća.
Korak 1 – Odaberite povrće
Ovo je najvažniji korak. Povrće mora da bude sveže i hrskavo. Truli i stari listovi mogu vam upropastiti sve što ste zamrznuli, utičući na drugačiji miris i ukus povrća nakon odmrzavanja. Iz tog razloga izaberite isključivo mlade, sveže zelene listove.
Korak 2 – Operite povrće
Postavite cediljku u sudoperu, i u njoj temeljno oprerite povrće namenjeno za zamrzavanje. Povrće se uvek pere hladnom vodom kako bi zadržalo svežinu.
Korak 3 – Procedite i iseckajte povrće
Nakon što ste temeljno oprali svaki list, procedite ga, a potom prosušite ubrusima ili pamučnom krpom. Osušeno povrće postavite na dasku za seckanje. Odstranite stabljike i oštećene delove zeleniša, čuvajući samo jestivi deo povrća za zamrzavanje.
Korak 4 – Pripremite posuđe
Pripremite posudu za kuvanje vode u kojoj ćete blanširati povrće, kao i veliku činiju napunjenu ledom i vodom za hlađenje povrća nakon blanširanja.
Korak 5 – Blanširanje povrća
Voće i povrće sadrži enzime i bakterije koje tokom vremena razgrađuju hranljive materije i menjaju boju, ukus i teksturu hrane tokom zamrznutog skladištenja. Lisnato povrće zahteva kratku termičku obradu, zvanu blanširanje, u vreloj vodi ili na pari, da bi se uništili enzimi pre zamrzavanja. Za blanširanje raštana vam je potrebno oko 3 minuta, a za sva ostala zelena povrća oko 2 minuta.
Čim povrće stavite u vrelu vodu počnite da merite vreme. Prekrijte šerpu poklopcem i sačekajte da povrće bude blanširano na visokoj temperaturi u pomenutom vremenskom periodu. Vodu u kojoj kuvate povrće možete koristiti do 5 puta, a potom je potrebno da je promenite (ukoliko pripremate veću količinu povrća za zamrzavanje). Takođe, kada voda ispari obavezno dodajte još vode kako biste povrće temeljno izblanširali.
Korak 6 – Ohladite povrće
Jedan od koraka kako pravilno zamrzavati povrće jeste i njegovo hlađenje. Nakon ovog koraka povrće brzo prebacite u činiju sa vodom i ledom, kako biste sprečili dalje kuvanje. Povće treba da ostane u hladnoj vodi isto toliko vremena koliko ste ga blanširali u vreloj vodi. Nakon što se povrće ohladilo, važno je da ga dobro ocedite i pripremite za odlaganje u zamrzivač.
Korak 7 – Odložite povrće u ziploc kese
Oceđeno povrće stavite u ziploc kese koje možete nabaviti u bolje snabdevenim drogerijama u našem regionu. Prilikom zatvaranja kesa, jako je važno da se potrudite da što više istisnete vazduh iz njih kako biste sprečili sušenje povrća unutar kese. Uz pomoć ziploc kesa možete zamrzavati voće koje želite da iskorisite za smoothie, ili bilo šta drugo, a kese su pogodne za višekratnu upotrebu.
Korak 8 – To je to i sad pravac zamrzivač!
Kese sa povrćem možete obeležiti markerom upisujući datum zamrzavanja, što može biti izuzetno korisno. Ukoliko se pitate koliko dugo biste trebali da čuvate povrće koje ste na ovaj način zamrznulli, preporučuje se do 12 meseci.
Da li je svako povrće iskoristivo nakon odmrzavanja?
Ne. Neke vrste povrća imaju tendenciju da promene ukus nakon odmrzavanja i njih vam ne preporučujem da tretirate na ovaj način. U ovu grupu spadaju celer, krastavac, zelena salata, luk, rotkvice, klice i paradajz.
Srbija Danas/Tatjana Popović/J. Šipčić