Сутра обележавамо Марковдан: Болешљиви треба да ураде ЈЕДНУ СТВАР да би им СВЕТАЦ помогао да оздраве
Крсна слава многих српских породица
Српска православна црква и верници сутра празнују Марковдан.
ОПРЕЗ! Огласио се Батут: Трауматични догађаји могу да изазову ОВО - Институт дао ПРЕПОРУКУ и начин реаговања
Данима мрежама КРУЖИ ДА ВАКЦИНИСАНИ ПРОТИВ КОВИДА НЕ МОГУ ДА ДАЈУ КРВ! Сада се огласио Институт, ево шта је ИСТИНА
За овај празник који се слави и као крсна слава народ практикује многе обичаје и веровања која су се одржала све до данашњих дана.
У народу се Марковдан светкује увек 8. маја као заветина у многим насељима. Такође је и крсна слава многих српских породица.
У Србији се обележава и празнује од давнина. Веровало се да ће онога ко се данас огреши и не испоштује апостола Марка стићи казна у виду олуја и громова који ће му уништити имање. Зато на данашњи дан земљорадници ништа не раде на својим њивама.
Марковдан се сматра "благим даном" односно временом за одмор и молитву. Традиција се пренела и на остала занимања - данас никако не треба радити јер се верује да Свети Марко хода светом са корпом пуном града па оном ко ради шаље невреме које ће га пратити преко целе године.
Обратите пажњу на још једну ствар! Ово је лош дан за спавалице! На овај дан, верује народ, никако не ваља дремати преко дана јер ће се онда бити бунован и поспан преко целе године. А болешљив баш треба да одспава на Марковдан па ће се тако избавити од поспаности и болести.
У Лесковачкој Морави се сматрало да кукуруз треба почети са окопавањем од Марковдана. А тада је најбоље и купус расађивати да би добро родио. У Горњој Пчињи се Свети Марко прославља под називом Марко Градобија и ништа се није смело радити да не би град побио сав род и летину.
Данашњи дан - називајући га Мистровданом - нарочито су празновали ковачи верујући да би им мишеви изгризли мехове ако би радили.